21.04.2020
ЄУН №389/3700/19
Провадження №2/389/880/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2020 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Ябчик Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Данильчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Трепівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, третя особа: ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача - адвокат Данилов А.В. звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просить суд визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю у три місяці для подання до Знам`янської районної державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1 . Окрім неї, на день смерті за вказаною адресою ніхто зареєстрований не був. Після ОСОБА_3 залишилася спадщина, яка складеться з житлового будинку та земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за вказаною адресою. Будинок ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , по Ѕ частині кожному. В жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Знам`янської районної державної нотаріальної контори з питання прийняття спадщини та отримала письмове роз`яснення про необхідність звернення до суду для встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. У встановлений законом строк ОСОБА_1 не змога звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки смерть рідної людини була сильним емоційним стресом для неї. А з 16 липня 2009 року вона тяжко захворіла: перенесла гостре порушення мозкового кровообігу з вираженим правостороннім геміпарезом, моторна атрофія ІХС, атеросклеротичний кардіоспазм і перебувала на довго тривалому лікуванні та реабілітаційному відновленні. Дані обставини створили об`євтивні, непереборні, істотні труднощі для спадкоємця на вчинення необхідних дій щодо прийняття спадщини. Через хворобу, оскільки була лежача бо паралізувало праву руку і праву ногу, не могла працювати, проживала біля своїх хворих батьків в АДРЕСА_1 районі село АДРЕСА_1 Степова, 5 і проходила лікування та реабілітацію, щоб мати змогу рухатися і жити. До того ж не подання вчасно заяви про прийняття спадщини сталося через необізнаність зі змінами в законодавсті, оскільки вважала, що вступила у спадщину своїми діями і це право ніким не оскаржується, думала, що оформити спадщину може в будь-який час.
Ухвалою суду від 27 грудня 2019 року позовну заяву судом було залишено без руху для усунення виявлених в позовній заяві недоліків.
10 січня 2020 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 26 березня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 21 квітня 2020 року.
Позивач у судове засідання не з`явилася, її представник - адвокат Данилом А.В. просив суд заявлені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Трепівської сільської ради у судове засідання не з`явився, надістав до суду заяву, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 визнав у повному обсязі та просив розглядати справу за його відсутності.
Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, приини його неявки суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, з урахуванням думки адвоката Данилова А.В. суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Копані Знам`янського району Кіровоградської області (а.с. 8).
За життя ОСОБА_3 , а саме 14 грудня 2005 року склала заповіт, яким заповіла Ѕ частину будинку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та Ѕ частину будинку - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заповіт посвідчено у Трепівській сільській раді та зареєстровано в реєстрі за № 282 (а.с. 7).
Договір купівлі - продажу від 07 грудня 1992 року та Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії КР №0008066 від 05 липня 2005 року свідчать про те, що ОСОБА_3 на праві власності належить житловий будинок та земельна ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), та ведення особистого селянського господарства, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9-10,11).
Згідно з довідкою Знам`янської районної державної нотаріальної контори від 17 лютого 2020 року та Інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заводилася (а.с. 39,40).
У роз`ясненні Знам`янського районного державного нотаріуса від 23 жовтня 2019 року адресованого ОСОБА_1 з приводу прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 зазначено, що вона вважається спадкоємцем, який не прийняв спадщину, оскільки в шестимісячний строк з часу відкриття спадщини до нотаріальної контори заяви не подала, та разом зі спадкоємцем на час відкриття спадщини постійно не проживала. Рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с. 12).
Позивач своєчасно до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки від втрати близької людини отримала сильний емоційний стрес, протягом встановленого строку для прийняття спадщини захворіла на тяжку хворобу, проходила лікування та реабілітацію. На підтвердження тривалої хвороби надала відповідні медичні документи (а.с.13-18).
Частиною 1 статті 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина 3 статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця , який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, зазначених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з правовою позицією, висловленою 01 березня 2013 року Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в узагальненні судової практики розгляду цивільних справ про спадкування, поважними причинами для застосування положень ст.1272 ЦК України є тривала хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних СилахУкраїни, тощо.
Частина 1 ст.15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).
Відповідно до ч .1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
З урахуванням викладеного, аналізуючи зібрані у справі докази у їх сукупності, враховуючи те, що прийняття спадщини є правом особи, а не її обов`язком, в інший спосіб позивач захистити своє право не може, є спадкоємцем за заповітом, строк для прийняття спадщини пропустила з поважної причини, спадщина не визнана відумерлою і відповідач визнав позов, а тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись 4,12,13,81,89,141,206, 259, 263-265, 268,354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Трепівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, третя особа: ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженці м. Кіровоград, додатковий строк у 3 місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.3 Розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84,170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Трепівська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області, місце знаходження: Кіровоградська область, Знам`янський район, с. Трепівка, вул. Урожайна, 3а, ЄДРПОУ 04365112.
Третя особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_3 .
Повний текс рішення виготовлено 23 квітня 2020 року.
Суддя Знам`янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області Ябчик Н.М.
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2020 |
Оприлюднено | 24.04.2020 |
Номер документу | 88901003 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ябчик Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні