Справа № 401/574/20; 2/401/445/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" квітня 2020 р. Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді: Гармаш Т.І., при секретарі: Липко О.А. розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Світловодську цивільну справу за позовом - ОСОБА_1 до Глинської сільської ради Світловодського р-ну Кіровоградської обл., про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Глинської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, після смерті свої матері ОСОБА_2 , на земельну частку (пай), розміром 5,59 га в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), в адміністративних межах Глинської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помела його бабуся - ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 залишилась спадщина у вигляді земельної частки (паю) розміром 5,59 га. Після смерті ОСОБА_3 спадщину фактично прийняла її дочка ОСОБА_4 , оскільки на час її смерті постійно проживала разом з нею. Після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщину в установленому порядку прийняв позивач. Проте, в оформленні спадщини за законом на земельну частку (пай) та у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом державний нотаріус йому відмовив у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове нерухоме майно.
В судове засідання позивач та його представник не з`явились, від представника позивача надійшла до суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача - сільський голова Глинської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, в судове засідання не з`явився, про дату і час слухання справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі. Не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене та дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав.
Судом досліджено: копія свідоцтва про народження позивача ОСОБА_5 , відповідно до якого ОСОБА_2 є його матір`ю (а.с. 11), копію свідоцтва про одруження, з якого вбачається, що дівоче прізвище матері позивача " ОСОБА_6 " (а.с.10), копія свідоцтва про народження матері позивача, відповідно до якого її матір`ю була ОСОБА_7 ОСОБА_8 (а.с.10), копію свідоцтва про смерть, з якого вбачається що ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9), копію свідоцтва про смерть, з якого вбачається що ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).
Частину спадкового майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 , позивач переоформив у нотаріальному порядку, отримавши Свідоцтва про право на спадщину за законом ( а.с. 12-13)
Відповідно до довідок наданих сільським головою Рацівської сільської ради ОСОБА_2 до дня смерті проживала в АДРЕСА_1 та фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 ( а. с. 14-15).
З відповіді наданої відділом у Світловодському районі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 11.10.2020 року № 31-11-0.36-351/121-18, сертифікат серії КР № 0183192 на земельну частку (пай) із земель АФ Світанок Глинської сільської ради Світловодського району видано на ім`я ОСОБА_3 , про що свідчить запис № 192 від 03.04.1997 року у Книзі сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Світловодською районною державною адміністрацією Кіровоградської області. Державний акт на право власності на землю на ім`я ОСОБА_3 або ОСОБА_3 не видавався ( а.с. 16).
12 жовтня 2019 року нотаріусом було винесено постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за вихідним № 859/02-31 мотивуючи тим, що позивач не надав правовстановлюючих документів на ім`я спадкодавця, що посвідчують право власності на земельну частку (пай). (а.с.17).
Відповідно до ст. ст. 1217-1219 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та припинились внаслідок його смерті, крім прав та обов`язків, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справі про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
В п. 11 Постанови від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування", Пленум Верховного Суду України висловив наступну правову позицію, при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Згідно п. 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, зі змінами станом на 01.07.2014 року, сертифікат на право на земельну частку (пай) є виданим державою документом, що підтверджує наявність у особи права на земельну частку (пай). Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай), є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Маючи земельну частку (пай), її власник може вимагати виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) з видачею державного акту на право власності на землю (свідоцтва про право власності на земельну ділянку). Для виділення земельної частки (паю) в натурі потрібно, щоб її власник виявив таке бажання шляхом подання до відповідної ради заяви про виділення земельної частки (паю) у натурі.
Отже, за наявності сертифіката на право на земельну частку, виданого на ім`я ОСОБА_3 спадкоємець успадковує право на цю земельну частку, що є передумовою для оформлення ним в подальшому права власності на цю земельну ділянку і отримання відповідних документів про право власності.
16.05.2013 року ВССУ в Інформаційному листі № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" у п.3.5. було висловлено правову позицію з вирішення аналогічного питання, відповідно до якого, спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Оскільки у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено, суд вважає, що належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
За таких підстав, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вимоги щодо стягнення судових витрат позивачами не пред`являлись.
Керуючись ст. 1216,1217, 1218,1223 ЦК України, 2, 4, 5, 12, 13, 19, 263, 265, 273 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , право власності на земельну частку (пай), розміром 5,59 га в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), в адміністративних межах Глинської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР в„– 0183192, який був виготовлений у 1997 році на ім`я ОСОБА_3 та зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 192, належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області протягом 30 днів з дня його проголошення через Світловодський міськрайонний суд у порядку, передбаченому ст. 355 і п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому рішення.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ ЦПК України цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ,
Відповідач: Глинської сільської ради Світловодського р-ну Кіровоградської обл.: місце знаходження: вул. Центральна, 10, с. Глинськ, Світловодський р-н Кіровоградської обл., код ЄДРПОУ 04364302.
Суддя Світловодського
міськрайонного суду : Т.І.Гармаш
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2020 |
Оприлюднено | 24.04.2020 |
Номер документу | 88901235 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Гармаш Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні