Справа № 539/582/20
Провадження № 2/539/561/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2020 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі:
головуючого судді Іващенка Ю.А.,
при секретарі судового засідання Мирній Т.Ф.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Хорошківської сільської ради, третя особа по справі, що не заявляє самостійних вимог приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Карпець Оксана Михайлівна, про визнання права на земельну частку(пай) в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до територіальної громади в особі Хорошківської сільської ради про визнання права на земельну частку(пай) в порядку спадкування.
В позові вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на земельну частку (пай) площею 3,18 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Хорошківської сільської ради.
На момент смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 вона, її донька ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) була неповнолітня, а отже згідно з ч.4 с. 1268 вважається такою, що прийняла спадщину.
Згідно відповіді на запит від ГУ Држгеокадастру у Полтавській області було зазначено, що ОСОБА_2 отримала сертифікат на право на земельну частку(пай) серії НОМЕР_1 , виданий на підставі рішення Лубенської районної державної адміністрації № 102 від 3.03.1997 року, зареєстрований за № 643. Оскільки сертифікат був загублений, ОСОБА_2 був виданий новий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 і надати його копію не є можливим, оскільки він виготовлявся у одному екземплярі. У зв`язку з тим, що ОСОБА_2 були загублені обидва сертифіката, а тому не є можливим надати правовстановлюючий документ до нотаріальної контори.
Коли вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, що лишилася після смерті матері, то постановою нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у неї відсутні правовстановлюючі документи, що підтверджують право померлої на земельну частку(пай).
Прохала суд визнати за нею в порядку спадкування за законом право на земельну частку(пай) площею 3,18 умовних кадастрових гектари що знаходиться на території Хорошківської сільської ради Лубенського району Полтавської області та належала ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання позивач не з`явилася, представник позивача адвокат Ларькіна Г.Ю. звернулась до суду з заявою в якій прохала справу розглядати без їх участі, позовні вимоги підтримала, прохала позов задовольнити.
Представник відповідача - територіальної громади Хорошківської сільської ради Лубенського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою в якій прохав справу розглядати без його участі, позов визнав та не заперечував проти його задоволення.
Третя особа по справі приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Карпець О.М. в судове засідання не з`явилася, звернулась до суду з заявою в якій прохала справу розглядати без її участі, по суті позовних вимог покладається на розсуд суду.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на земельну частку (пай) площею 3,18 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Хорошківської сільської ради.
На момент смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) була неповнолітня, а отже згідно з ч.4 с. 1268 вважається такою, що прийняла спадщину.
Згідно відповіді на запит від ГУ Држгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_2 отримала сертифікат на право на земельну частку(пай) серії НОМЕР_1 , виданий на підставі рішення Лубенської районної державної адміністрації № 102 від 3.03.1997 року, зареєстрований за № 643. Оскільки сертифікат був загублений, ОСОБА_2 був виданий новий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 , але надати його копію не є можливим, оскільки він виготовлявся у одному екземплярі. У зв`язку з тим, що ОСОБА_2 були загублені обидва сертифікати, а тому не є можливим надати правовстановлюючий документ до нотаріальної контори.
Як вбачається з постанови нотаріуса від 11.02.2020 року про відмову у вчиненні нотаріальних дій, спадкова справа № 07/2020 на майно померлої ОСОБА_2 відкрита на підставі заяви про прийняття спадщини від ОСОБА_1 , інших заяв у даній справі немає, свідоцтва про право на спадщину не видавались. Отже, інших спадкоємців на майно померлої немає.
Приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Карпець О.М. відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, що підтверджують право померлого на земельну частку(пай) (а.с.13).
Відповідно до п.4.21 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, витягу з Державного земельного кадастру про відсутність обмежень на земельну ділянку, витягу з Поземельної книги, а також витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень » (в редакції від 01.01.2013 року) державна реєстрація прав власності, інших речових прав на земельні ділянки (їх обтяжень) здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, яка проводиться територіальними органами Державного агентства земельних ресурсів України. Так як у разі, якщо право власності на земельну ділянку не зареєстровано в Державному земельному кадастрі, та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і не можливо зареєструвати дане нерухоме майно, то встановити своє право власності можливо в судовому порядку.
Згідно ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
У відповідності до ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
З п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду №7 від 30.05.2008 року вбачається, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Відповідно до ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також втрати ним документа, який посвідчує право власності.
Оцінивши наявні докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку, а також враховуючи що визнання за позивачем права на земельну частку(пай)в порядку спадкування не порушає нічиїх інтересів та прав, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2-13, 81, 200, 247, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до територіальної громади в особі Хорошківської сільської ради( місце знаходження: 37512, с. Хорошки Лубенського району Полтавської області, вул. Миру, 21, код ЄДРПОУ 21049200), третя особа по справі, що не заявляє самостійних вимог приватний нотаріус Лубенського районного нотаріального округу Карпець О.М. (місце знаходження: 37500, м. Лубни Полтавської області, вул. Шевченка, 5 А, ідентифікаційний номер не відомий), про визнання права на земельну частку(пай) в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право на земельну частку(пай) площею 3,18 умовних кадастрових гектари, що знаходиться на території Хорошківської сільської ради Лубенського району Полтавської області, що належала ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пп.15.5 п.15 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне судове рішення складено 24 квітня 2020 року.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Ю.А.Іващенко
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2020 |
Оприлюднено | 27.04.2020 |
Номер документу | 88920771 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Іващенко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні