Рішення
від 23.04.2020 по справі 541/2939/19
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/2939/19

Провадження №2/541/377/2020

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

23 квітня 2020 року м. Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючої судді - Куцин В.М.,

секретаря судових засідань Євдокимової Н.Ю.

розглянувши у підготовчому засіданні в порядку загального провадження в залі суду міста Миргород справу за позовом ОСОБА_1 до Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, третя особа - Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Наконечна Надія Павлівна,

В С Т А Н О В И В:

27 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з позовом до Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, третя особа - Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Наконечна Надія Павлівна.

В позовній заяві посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , яка була зареєстрована у АДРЕСА_1 , але проживала на час своєї смерті разом з нею однією сім`єю у селі Шкадрети Лохвицького району Полтавської області.

Вона є донькою померлої, отже є спадкоємцем першої черги за законом.

Інші діти спадкодавиці - спадкоємці першої черги за законом, її брат ОСОБА_3 , який мешкає у АДРЕСА_2 та сестра ОСОБА_4 , яка мешкає у АДРЕСА_3 , згідно із їхніми нотаріально посвідченими заявами від 16 грудня 2009 року не заперечують щодо оформлення спадщини на неї.

Спадкове майно складається із: земельної частки (паю), згідно з сертифікатом на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім..Куйбишева розміром 4,32 в кадастрових гектарах ім`я ОСОБА_2 на території Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області, виданого на підставі розпорядження Миргородської райдержадміністрації від 19 грудня 1996 року №395, - сертифікат зареєстровано 05.08.1999 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №676; майнового паю члена КСП згідно зі свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серія НОМЕР_2 XV НОМЕР_3 , виданого Клюшниківською сільською радою на ім`я ОСОБА_2 у пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства імені Куйбишева в СТОВ Клюшниківське село Клюшниківка, - 01 жовтня 2001 року.

У визначені законодавством строки вона не подала до нотаріуса відповідну заяву про прийняття спадщини, однак фактично прийняла все спадкове майно, так як перед смертю спадкодавиця понад 20 років проживала разом з нею у с. Шкадрети Лохвицького району Полтавської області, перед смертю передала їй всі правовстановлюючі документи на спадкове майно, згодом вона здійснила її поховання та понесла інші витрати у зв`язку з цим.

Інших спадкоємців за законом, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині, - немає.

Про те, що необхідно подавати заяву до нотаріуса про прийняття спадщини до перебігу 6-місячного терміну від дня її відкриття вона не знала, оскільки у зв`язку зі свою юридичною неосвіченістю (має 6 класів освіти), - припускала, що таку заяву можна подавати до сільської ради й після перебігу цього терміну.

Крім того, у 2005 році вона, перебуваючи на пільговій пенсії, як доярка, часто хворіла, отримувала незначну пенсію, відтак не мала достатньо коштів для оформлення спадщини.

Нотаріус, згідно з постановою від 11 грудня 2019 року, відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що нею було пропущено термін подачі заяви для прийняття спадщини та рекомендувала представникові звернутись із відповідним позовом до суду для визначення ним додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

В зв`язку з вищевикладеним змушена звернутися до суду з даною позовною заявою.

Відповідно до ухвали судді від 28 грудня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Позивач в підготовче засідання не з`явилася, в раніше поданій заяві просила розгляд справи проводити у її відсутність, позовні вимоги підтримала повністю (а.с. 31).

Представник позивача в підготовчому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяву. Суду пояснив, що позивач ОСОБА_5 є дочкою ОСОБА_2 . Вони разом проживали в Шкадрети Лохвицького району Полтавської області. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на право на отримання земельної частки (паю) та на майновий пай. Спадкоємцями померлої є діти, позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які відмовилися від прийняття спадщини на користь позивача. Позивач в 2019 році звернулася до нотаріуса для оформлення але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадщину у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини. Вона протягом 6 місяців після смерті спадкодавця не звернулася до нотаріуса, оскільки в неї не було грошей для оформлення спадщини.

Представник відповідача Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області в підготовче засідання не з`явився, направив заяву про розгляд справи без участі представника, заперечень проти позову не має (а.с. 42).

Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Наконечна Надія Павлівна в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с. 40).

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив.

Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як встановлено судом на підставі наданих доказів, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_4 від 09 грудня 2004 року (а.с.12).

ОСОБА_2 була матір`ю позивача ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_6 серії НОМЕР_5 від 27.01.2016 та свідоцтва про одруження відповідно до кого ОСОБА_6 змінила прізвище на ОСОБА_7 (а.с. 14,16).

Спадкоємці першої черги за законом, ОСОБА_3 , який мешкає у АДРЕСА_2 та ОСОБА_4 , яка мешкає у АДРЕСА_3 відповідно до нотаріально посвідчених заяв від 16 грудня 2009 року не заперечують щодо оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , позивачем ОСОБА_1 (а.с. 9,10).

Спадкове майно після смерті ОСОБА_2 складається із:

- земельної частки (паю), згідно з сертифікатом на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім..Куйбишева розміром 4,32 в умовних кадастрових гектарах на території Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області, виданого на підставі розпорядження Миргородської райдержадміністрації від 19 грудня 1996 року №395, - сертифікат зареєстровано 05.08.1999 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №676;

майнового паю члена КСП згідно зі свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серія НОМЕР_2 XV № НОМЕР_3 , виданого Клюшниківською сільською радою у пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства імені Куйбишева в СТОВ Клюшниківське село Клюшниківка, - 01 жовтня 2001 року (а.с. 6,15).

11.12.2019 постановою приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Наконечною Н.П. відмовлено позивачу ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском терміну подачі заяви про прийняття спадщини (а.с. 14).

Відповідно до положень ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Положеннями ст. 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно роз`яснень, що містяться у ч.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 повинна була подати заяву про прийняття спадщини у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, тобто день смерті спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Шість місяців закінчується 08 червня 2005 року. Позивач ОСОБА_1 звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Наконечної Н.П. 11 грудня 2019 року, та пропустила шестимісячний строк для подання такої заяви, оскільки відповідно до обставин викладених в позові, не мала коштів для оформлення спадщини, хворіла, та є юридично необізнаною .

Враховуючи вищевикладене, оскільки всупереч положень ст. 81 ЦПК України позивачем не надано будь - яких доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, за таких обставин в задоволенні позову ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 необхідно відмовити .

Разом з тим, суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості захистити право на спадкування майна ОСОБА_2 шляхом встановлення факту постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Керуючись ст. 200, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1220, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до п.п. 15 п. 1 Розділу 13 Перехідні положення ЦПК України рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Миргородський міськрайонний суд з моменту проголошення і непізніше тридцяти днів з дня закінчення карантину встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.

Учасники справи:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Штемпелівка Миргородського району Полтавської області, зареєстрована за адресою: с. Шкадрети, Лохвицький район, Полтавська область, рнокпп НОМЕР_6 .

Клюшниківська сільська рада Миргородського району Полтавської області, місцезнаходження: с. Клюшниківка, Миргородський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 24829602.

Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Наконечна Надія Павлівна, місцезнаходження вул. Незалежності, 16, м. Миргород.

Повне судове рішення складене 23 квітня 2020 року.

Суддя: В. М. Куцин

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення23.04.2020
Оприлюднено27.04.2020
Номер документу88920791
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —541/2939/19

Рішення від 23.04.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Ухвала від 20.02.2020

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

Ухвала від 28.12.2019

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Куцин В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні