Господарський суд волинської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10 E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
27 квітня 2020 року № 903/280/20 Суддя господарського суду Волинської області Войціховський В.А., розглянувши матеріали
за позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Універсальна", м. Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Волинь-Зерно-Продукт", с. Липляни Ківерцівського району
про стягнення 90 000,00 грн.
Встановив: Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Універсальна", посилаючись на положення ст. ст. 22, 993, 1188, 1172 ЦК України, ст. 27 Закону України "Про страхування", ст. ст. 33, 38 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", звернулося до господарського суду з позовом від 17.04.2020р. Вих.№УН441Р (вх.№01-50/298/20 від 21.04.2020р.) про відшкодування завданої матеріальної шкоди -стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Волинь-Зерно-Продукт" 90 000 грн.
Судом встановлено, що подана Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "Універсальна" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волинь-Зерно-Продукт" позовна заява не відповідає вимогам статті 164 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим підлягає залишенню без руху з посиланням на положення статті 174 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи наступне.
Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи. Позовна заява повинна міститиобґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору. У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Поруч з цим, статтею 164 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Судом засвідчується, що в даному випадку позивачем, в порушення вимог ч. ч. 1, 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви не додано документів, які підтверджують: відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, а також не подано будь-яких доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Так, згідно ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач зобов`язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Відповідно до "Правил надання послуг поштового зв`язку", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 270, розрахунковим документом, що підтверджує факт надання послуг поштового зв`язку є документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми і змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
Згідно з пунктами 59, 61 "Правил надання послуг поштового зв`язку", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 270, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення.
Таким чином належними доказами відправлення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів є опис вкладення в поштовий конверт та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), надані суду в оригіналі.
В аспекті викладеного суд засвідчує, що позивачем до матеріалів справи не додані докази направлення копії позовної заяви з додатками на адресу відповідача.
Поруч з цим, згідно зі статтею 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Частиною 1 статті 4 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. п. 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюється в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2 102,00 грн.
Таким чином, при зверненні з даним позовом до суду позивачем мав бути оплачений судовий збір у розмірі 2 102 грн.
При цьому слід засвідчити належні платіжні реквізити для перерахування судового збору: отримувач коштів: УК у м.Луцьку/Луцька отг/22030101 , код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38009628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA238999980313131206083003550, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;
Однак, при зверненні до суду з відповідним позовом позивач не виконав вимоги вказаних норм та не надав суду доказів в підтвердження сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Водночас, здійснюючи посилання в позовній заяві, зокрема, на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області у справі №161/4388/19, платіжне доручення №166900 від 11.04.2019р., претензію, надіслану позивачем на адресу відповідача, протокол огляду транспортного засобу, ремонтну калькуляцію, висновок про ринкову вартість ТЗ та величину зносу, акт погодження розміру страхового відшкодування та страховий Акт №48885/1, рішення про визнання події страховим випадком, позивач, всупереч положенням п. 8 ч. 3 ст. 162, ч. 2 ст. 164 ГПК України не долучив вказаних доказів до матеріалів позовної заяви.
У відповідності до частини 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Універсальна" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волинь-Зерно-Продукт" про стягнення 90 000,00 грн. підлягає залишенню без руху.
Згідно із ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене, для усунення недоліків позовної заяви позивачу потрібно подати до суду заяву на усунення недоліків із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити документи в підтвердження відправлення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів, докази сплати судового збору на суму 2 102,00 грн., а також докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Поруч з цим суд засвідчує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року №291, на всій території України з 12.03.2020р. до 11.05.2020р. встановлено карантин.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020р. № 540-ІХ, який набрав чинності 02.04.2020р., внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України.
Так, абзацом 2 пункту 4 розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України (в редакції від 02.04.2020р.) встановлено, що строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину.
Оскільки, відповідно до ст. 232 ГПК України ухвала є судовим рішенням, господарський суд вважає за необхідне надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали, однак, якщо цей строк буде меншим ніж строк карантину, встановлений законодавством України, вказаний строк (на усунення недоліків позовної заяви) буде продовжено з врахуванням останнього дня карантину.
Керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Ухвалив:
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Універсальна" - залишити без руху.
2. Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "Універсальна" впродовж 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (якщо цей строк буде меншим ніж строк карантину, встановлений законодавством України, вказаний строк (на усунення недоліків позовної заяви) буде продовжено з врахуванням останнього дня карантину): усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки, а саме: надати суду документи в підтвердження відправлення відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів, докази сплати судового збору на суму 2 102,00 грн., а також всі без виключення докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Роз`яснити, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Ухвала підписана 27.04.2020р.
Суддя В. А. Войціховський
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2020 |
Оприлюднено | 28.04.2020 |
Номер документу | 88927309 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Господарське
Господарський суд Волинської області
Войціховський Віталій Антонович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні