Рішення
від 27.04.2020 по справі 561/164/20
ЗАРІЧНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 561/164/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2020 року смт. Зарічне

Зарічненський районний суд Рівненської області

в складі: головуючого судді Снітчук Р.М.

за участі секретаря Петровець М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Зарічне цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Зарічненська районна державна нотаріальна контора, Борівська сільська рада Зарічненського району Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -

в с т а н о в и в:

У зазначеній заяві ОСОБА_1 покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна сестра ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина. До складу спадкового майна входить земельна ділянка площею 0,5580 га, розташована на території Борівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області, належна спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку від 15.10.2003 року.

Вказує, що відповідно до змісту ст. 530 ЦК УРСР 1963 року вона є спадкоємцем другої черги за законом після смерті ОСОБА_1 .

Однак, через відсутність документів, що підтверджують їх родинні стосунки, оформити спадщину не має можливості. Вказує, що фактично прийняла спадщину. На протязі шести місяців після смерті ОСОБА_2 вступила в управління та володіння спадковим майном, проживала разом із спадкодавцем на день її смерті та залишилася там проживати, доглядала за будинком та господарством, прийняла на зберігання правовстановлюючі документи на земельну ділянку та інше майно, належні спадкодавцю. Із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк не зверталася, свідоцтво про право на спадщину за заповітом не отримувала, спадкоємці першої черги за законом відсутні.

На даний час має намір оформити спадщину. Однак, у позасудовому порядку факт родинних відносин із спадкодавцем та прийняття спадщини довести не може. Встановлення зазначених юридичних фактів їй необхідне для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 .

У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася, подала письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представники заінтересованих осіб Зарічненської районної державної нотаріальної контори, Борівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області у судове засідання не з`явилися, про причини неявки не повідомили, про місце, дату та час розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином.

Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

П. 5 ч. 2 ст. 293, п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

П. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Борове Зарічненського району Рівненської області померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 25.04.2001 р.

До складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 входить земельна ділянка площею 0,5580 га, розташована на території Борівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області, належна спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку від 15.10.2003 року, виданого Зарічненською райдержадміністрацією.

З довідки Борівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 253 від 17.01.2020 року вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 з 1932 року проживала та була зареєстрована на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 , разом з нею проживали та були зареєстровані її сестра ОСОБА_1 (заявник у справі) та племінниця ОСОБА_3 .

У паспорті заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначено, що вона народилася у с. Борова Зарічненського району та значиться зареєстрованою АДРЕСА_1 .

З копій трудових книжок колгоспника № НОМЕР_3, НОМЕР_4 від 20.10.1966 року народження вбачається, що заявниця ОСОБА_1 та спадкодавець ОСОБА_2 проживали та працювали в одному і тому ж населеному пункті.

З повідомлення Зарічненського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану № 262\544-22.9-04-21 від 25.03.2020 р. вбачається, що копії актових записів про народження ОСОБА_1 , 1937 року народження та ОСОБА_2 , 1932 року народження відсутні.

Таким чином встановлено, що документи, які б підтвердили родинність відносин заявника та спадкодавця не збереглися.

Разом з тим, суд вважає, що зазначені вище письмові докази у своїй сукупності доводять факт родинних відносин між ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 , зокрема того, що вони є рідними сестрами.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 524 ЦК УРСР (1963 р.), чинного на час виникнення цивільних правовідносин, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Згідно до ст. 530 ЦПК УРСР (1963 р.) при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не

закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

З повідомлення Зарічненської районної державної нотаріальної контори Рівненської області № 1-16\307, інформаційних довідок зі спадкового реєстру від 24.04.2020 року вбачається, що із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася, заповіт не посвідчувався, свідоцтва про право на спадщину за законом чи за заповітом не видавалися.

Згідно до ст. 548 ЦК УРСР (1963р.), чинного на час виникнення цивільних правовідносин, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР (1963р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Встановлено, що заявник фактично вступила у володіння та управління спадковим майном у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини, оскільки на час відкриття спадщини проживала у будинку разом із спадкодавцем, після її смерті залишилася проживати у вказаному будинку, доглядала за ним, прийняла на зберігання відповідні правовстановлюючі документи на майно, належне спадкодавцю, що підтверджується довідкою Борівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 253 від 17.01.2020 р.

Відповідно до п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення заява про встановлення факту прийняття спадщини може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном.

При вирішенні вимог про встановлення факту прийняття спадщини суд має виходити з положень ст. 549 ЦК УРСР (1963р.), за якою діями, що свідчать про прийняття спадщини є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.

Таким чином, суд вважає доведеним факт прийняття заявником спадщини після смерті ОСОБА_2 шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном.

На підставі наведеного та керуючись ст. 524, 548, 549 ЦК УРСР (1963р.), п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , ст. 2, 11, 13, 19, 258, 259, 264, 265, 268, 272, 293, 294, 315, 318, 319, 352, 354 ЦПК України, -

в и р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Зарічненська районна державна нотаріальна контора, Борівська сільська рада Зарічненського району Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Зарічненський районний суд Рівненської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу XII Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Заявник: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Зарічненська районна державна нотаріальна контора, вул. Центральна,6а, смт. Зарічне Рівненської обл., код ЄДРПОУ 35348298.

Борівська сільська рада Зарічненського району Рівненської області, с. Борове Зарічненського району, код ЄДРПОУ 04385646.

Повний текст рішення складено 27 квітня 2020 року

Суддя: Р. М. Снітчук

СудЗарічненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення27.04.2020
Оприлюднено28.04.2020
Номер документу88938244
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —561/164/20

Рішення від 27.04.2020

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Снітчук Р.М.

Ухвала від 25.02.2020

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Снітчук Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні