Рішення
від 27.04.2020 по справі 581/200/20
ЛИПОВОДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 581/200/20

Провадження № 2/581/94/20

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 квітня 2020 року селище Липова Долина

Липоводолинський районний суд Сумської області у складі судді Сізова Д.В.,

з участю секретаря судового засідання Самілик Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Липоводолинської об`єднаної територіальної громади Липоводолинського району Сумської області (Русанівський старостинський округ), третя особа: ОСОБА_2 ,

про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

10 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.

Вимоги обґрунтовує тим, що після смерті його сестри ОСОБА_3 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,9 га, що розташована на території Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області. Спадкоємцем за законом на майно ОСОБА_3 була мати позивача ОСОБА_4 , яка до дня смерті проживала разом з нею та прийняла спадщину, однак не встигла оформити право власності на вказану земельну ділянку та ІНФОРМАЦІЯ_2 також померла. Після смерті матері також відкрилася спадщина у вигляді належної їй земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,83 га, що розташована на території Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області

За життя мати позивача ОСОБА_4 склала на ім`я ОСОБА_2 заповіт. Однак, лише у грудні 2019 року позивачу стало відомо про те, що у своєму заповіті матір заповіла не все належне їй майно, а лише житловий будинок та земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства. Про те, що зазначені земельні ділянки не були охоплені заповітом, йому не було відомо, тому він не звертався раніше з відповідною заявою про прийняття спадщини. У зв`язку з викладеним він пропустив строк для прийняття спадщини після смерті матері та просить визначити йому додатковий тримісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .

Учасники судового процесу до суду не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у своїх заявах позивач позов підтримав, відповідач визнав позов, просили розглянути справу без їхньої присутності. Від третьої особи відзиву на позов не надійшло.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 5, 7).

9 квітня 2002 року на ім`я ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну ділянку для ведення сільськогосподарського товарного виробництва, площею 2,90 га, розташовану на території Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області (а.с. 6).

9 квітня 2002 року на ім`я ОСОБА_4 видано державний акт на право власності на земельну ділянку, для ведення сільськогосподарського товарного виробництва, площею 2,83 га, розташовану на території Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської (а.с. 10).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла у с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області (а.с. 8).

Із довідки Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області від 27 червня 2019 року вбачається, що ОСОБА_3 , 1946 року народження, до дня смерті була зареєстрована та проживала разом з ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_3 виконкомом цієї сільради не посвідчувався (а.с. 9).

16 червня 2011 року ОСОБА_4 заповіла ОСОБА_2 належний їй житловий будинок та надвірні будівлі, а також земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Заповіт посвідчений секретарем виконкому Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області 16 червня 2011 року, реєстровий № 40 (а.с.13).

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 у с. Русанівка Липоводолинського району Сумської області (а.с. 11).

Із довідки Русанівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області від 27 червня 2019 року вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до дня смерті була зареєстрована та самотньо проживала по АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_4 посвідчувався виконкомом цієї сільради 16 червня 2011 року, реєстровий № 40. Спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_4 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка проживає по АДРЕСА_1 (а.с. 12).

19 червня 2012 року ОСОБА_2 звернулася до органів нотаріату з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , державним нотаріусом Липоводолинської районної державної нотаріальної контори Мельником В.О. заведено спадкову справу 395/2012. Відомості про видачу свідоцтв про право на спадщину у спадковій справі відсутні.

28 січня 2020 року приватним нотаріусом Липоводолинського районного нотаріального округу Доничем Г.М. надані роз`яснення ОСОБА_6 про те, що після смерті його матері ОСОБА_4 пройшов необхідний для прийняття спадщини шестимісячний строк, тому для його визначення необхідно звернутися до суду.

Із наданої державним нотаріусом Липоводолинської районної державної нотаріальної контори Мельником В.О. інформації від 31 березня 2020 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася, відомості про спадкоємців, які відповідно до ч. 3, 4 ст. 1268 ЦК України вважаються такими, що прийняли спадщину, відсутні.

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Відповідно до ст. 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Статтею 3 ЦК України, зокрема, передбачено, що загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач своєчасно не скористався своїм правом на подання заяви про прийняття спадщини у строки, встановлені ч. 2 ст. 1270 ЦК України.

Зважаючи на те, що позивач не був обізнаний про наявність спадкового майна після смерті матері оскільки вважав, що вона заповіла усе своє майно іншій особі, а тому і не подав вчасно заяву про прийняття спадщини, з огляду на дотримання вимог законності та справедливості, суд вважає вказані причини пропуску строку поважними і такими, що дають підстави для задоволення позову.

Керуючись ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визначити ОСОБА_6 додатковий, тривалістю три місяці, строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебіг якого починається з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: Русанівський старостинський округ (Липоводолинської громади); вул. Зелена, буд. 1, с. Русанівка, Липоводолинський район, Сумська область; ЄДРПОУ: 04388426.

Третя особа: ОСОБА_2 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП: суду не відомий.

Суддя Д. В. Сізов

СудЛиповодолинський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення27.04.2020
Оприлюднено28.04.2020
Номер документу88946467
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —581/200/20

Рішення від 27.04.2020

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Сізов Д. В.

Ухвала від 30.03.2020

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Сізов Д. В.

Ухвала від 11.03.2020

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Сізов Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні