Рішення
від 27.04.2020 по справі 561/155/20
ЗАРІЧНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 561/155/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2020 року смт. Зарічне

Зарічненський районний суд Рівненської області

в складі судді Снітчук Р.М.

за участі секретаря Петровець М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Зарічне у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Вичівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Вичівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області про визнання недійсним державного акту серії ЯМ № 164826, виданого 13 листопада 2012 року, на ім`я ОСОБА_2 на право власності на земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 5622280700:04:000:0049, розташовану, по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та скасування його державної реєстрації.

В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що 26 січня 2011 року вона придбала на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Зарічненської районної державної нотаріальної контори Герман В.М. 26.01.2011 року, зареєстрованого в Електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 04.02.2011 року, в ОСОБА_2 житловий будинок АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці площею 0,250 га, кадастровий номер 5622280700:04:000:0049.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла.

Однак, 13 листопада 2012 року на ім`я ОСОБА_2 було видано державний акт серії ЯМ № 164826, на право власності на земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 5622280700:04:000:0049, розташовану, по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, тобто житлового будинку, належного позивачу.

Вважає, що зазначений державний акт підлягає визнанню недійсним, а його державна реєстрація - скасуванню. При цьому зазначає, що спірний державний акт виданий з порушенням вимог закону, зокрема ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України, яка вказує на те, що громадянин може безоплатно приватизувати забудовану присадибну земельну ділянку лише у разі, якщо вона перебуває у його користуванні. На момент його видачі ОСОБА_2 ні власником будинку, розташованого на цій земельній ділянці, ні користувачем зазначеної земельної ділянки не була. Натомість, на день видачі державного акту власником будинку, який розташований на зазначеній земельній ділянці, була позивач та їй належить перехід права власності на неї.

У судове засідання позивач не з`явилася, подала письмову заяву з проханням справу розглядати у її відсутності, позов задовольнити.

Представник відповідача Вичівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області у судове засідання не з`явився, подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позову не заперечує.

Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

Судом встановлено, що 26 січня 2011 року позивач ОСОБА_3 придбала в ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Зарічненської районної державної нотаріальної контори Герман В.М. 26.01.2011 року, зареєстрованого в Електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 04.02.2011 року, житловий будинок АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці площею 0,250 га, кадастровий номер 5622280700:04:000:0049.

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 17.10.2012 року Пінковицьким сільвиконкомом Пінського району Брестської області Республіки Білорусь вбачається, що продавець за вказаним договором купівлі-продажу ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З повідомлення Зарічненської районної державної нотаріальної контори Рівненської області № 01-16\238 від 07.03.2020 року вбачається, що із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ніхто не звертався, спадкова справа не заводилася, заповіт не посвідчувався, свідоцтва про право на спадщину за законом чи заповітом не видавалися.

З довідки Вичівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 134 від 25.03.2020 року вбачається, що ОСОБА_2 на день смерті на території сільської ради не проживала та зареєстрованою не була, 09.09.2010 року вибула в Республіку Бліорусь на постійне місце проживання.

Також встановлено, що 13 листопада 2012 року на ім`я ОСОБА_2 Вичівською сільською радою Зарічненського району Рівненської області було видано державний акт серії ЯМ № 164826 на право власності на земельну ділянку площею 0,25 га, кадастровий номер 5622280700:04:000:0049, розташовану, по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку.

Частиною першою ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено перелік основних способів захисту цивільних прав і інтересів, серед яких припинення правовідношення.

Згідно до ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Судом встановлено, що на час набуття права власності на зазначену у спірному державному акті земельну ділянку ОСОБА_2 не була ні її користувачем, ні власником житлового будинку, який на ній розташований. Право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 з 04.02.2011 року на підставі договору купівлі-продажу від 26.01.2011 року перейшло до позивача ОСОБА_1 . З наведеного вбачається, що на момент видачі спірного державного акта на ім`я ОСОБА_2 правові підстави для цього були відсутні.

Згідно до ч. 1 ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Відповідно до ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно із частиною 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом способів.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 жовтня 2018 року у справі № 362/884/16-ц зроблено висновок, що оскільки державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності і видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування у межах їх повноважень, то у спорах, пов`язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.

Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, ефективним та окремим способом захисту та поновлення порушених прав у судовому порядку.

З огляду на викладене, враховуючи положення ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України, суд вважає, що державний акт на право власності на землю серії ЯМ № 164826, виданий 13 листопада 2012 року Вичівською сільською радою Зарічненського району Рівненської області, на ім`я ОСОБА_2 , підлягає визнанню недійсним, а державна реєстрація права власності № 562220001000538 в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - скасуванню, оскільки він порушує права позивача щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, перешкоджає їй реалізувати своє право на неї як власнику, розташованого на ній житлового будинку.

Таким чином, з`ясувавши всі обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та вважає за вірне позов задовольнити.

На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 16, ч. 1 ст. 21, ч. 1 ст. 377 ЦК України, ч. 1 ст. 118, ч. 1, ч. 2 ст. 120, ч. 3 ст. 152, ч. 1 ст. 155, ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України, ст. 4, 10 - 13, 81, 89, п. 1 ч. 2 ст. 141, ст. 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, -

в и р і ш и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Вичівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації - задовольнити.

Визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯМ № 164826, виданий Вичівською сільською радою Зарічненського району Рівненської області, на ім`я ОСОБА_2 на земельну ділянку за кадастровим номером 5622280700 :04:000:0049, площею 0,2500 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована по АДРЕСА_1 та скасувати в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі запис за № 562220001000538 про його реєстрацію.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Зарічненський районний суд Рівненської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу XII Прикінцеві положення Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 05.07.2013 року Зарічненським РВ УМВС України в Рівненській області.

Відповідач - Вичівська сільська рада Зарічненського району Рівненської області, вул. Центральна,1, с. Вичівка Зарічненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04386522.

Повний текст рішення складено 27 квітня 2020 року.

Суддя: Р. М. Снітчук

СудЗарічненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення27.04.2020
Оприлюднено29.04.2020
Номер документу88963053
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —561/155/20

Рішення від 27.04.2020

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Снітчук Р.М.

Ухвала від 19.03.2020

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Снітчук Р.М.

Ухвала від 24.02.2020

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Снітчук Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні