Справа № 654/1340/19
Провадження №2/654/170/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2020 року Голопристанський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді - Данилевського М.А.,
за участю секретаря - Луцюк К.Л.,
представника позивача - ОСОБА_1 В ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №654/1340/19 за позовом ОСОБА_3 до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області про визнання за позивачем права на завершення приватизації на земельну ділянку в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області про визнання за позивачем права на завершення приватизації на земельну ділянку в порядку спадкування.
Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 батько позивача ОСОБА_5 .
Після смерті матері та батька залишилась спадщина. Вказаним майном є земельні ділянки для ведення товарного сільгоспвиробництва, які розташовані на землях Новософіївської сільської ради. У встановлений законом строк позивач звернувся до державного нотаріуса Голопристанського району із заявою про прийняття спадщини. 12 липня 2011 року позивач отримав свідоцтво про прийняття спадщини за законом після смерті матері на земельну ділянку розміром 5,55 га на землях Новософіївської сільської ради відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай), який належав померлій матері. 09 вересня 2016 року він отримав свідоцтво про прийняття спадщини за законом після смерті батька на 1/2 частину земельної ділянки розміром 5,55 га на землях Новософіївської сільської ради, відповідно до сертифікату на право на земельну ділянку частку (пай), який належав померлому батькові.
При виготовленні технічної документації на вказані земельні ділянки, які позивач прийняв спадщину, виявилось, що мати та батько при житті вже приватизували свої земельні паї, виготовили технічну документацію, присвоєно кадастрові номери на земельні ділянки та було виготовлено державні акти про право власності на земельні ділянки.
Відповідно до листа про надання інформації Голопристанського районного відділу Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області згідно Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на земельні ділянки фізичних осіб по Новософіївській сільській раді відсутній запис щодо видачі державного акту ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
При зверненні до Державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті своїх батьків не було відомо про факт приватизації ними своїх земельних ділянок. Причина не отримання вказаних державних актів батьком та матір`ю також невідома.
Фактично прийнявши спадщину після смерті своїх батьків, позивач не може перереєструвати земельні ділянки на своє ім`я за відсутності відомостей про отримання батьками державних актів та самих державних актів.
Позивач просить суд визнати за ОСОБА_3 , право на завершення приватизації в порядку спадкування на земельну ділянку згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №224569, загальною площею 6,1302, яка розташована на землях Новософіївської сільської ради, кадастровий номер 6522384200:13:057:0002 та на 1/2 частину земельної ділянки відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 224570, загальною площею 6,1297, яка розташована на землях Новософіївської сільської ради кадастровий номер 6522384200:13:057:0003.
В судовому засіданні представник позивача Бушма Ю.В. заявлені вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. В надісланій до суду заяві сільський голова - представник відповідача просить розглядати справу у відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнає.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд вважає, що визнання позову представником відповідача необхідно прийняти, оскільки це не суперечить закону і не порушує чиїх - небудь прав та інтересів.
Згідно ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтується позовна вимога, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Частиною 1статті 328 ЦК України, передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна.
За приписами статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, як зазначено у статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до пункту "г" ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. 1 ч. 3ст. 152 ЗК України.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , померли ( а.с. 8-9).
Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, яке позивач ОСОБА_3 прийняв шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до Голопристанської державної нотаріальної контори Херсонської області в установлений законом шестимісячний термін з дня смерті спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом. Спадщина, на яку видано свідоцтво складається з: сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 15 серпня 2000 року, виданого Голопристнською РДА громадянику України - члену ВАТ "Таврія" с.Новософіївка Голопристанського району Херсонської області (№ у списку - 282), розміром 5,55 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що належав померлій на підставі рішення Голопристанської РДА №348 від 31.07.2000, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №288 від 15 серпня 2000 року (а.с.10).
Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, яке позивач ОСОБА_3 прийняв спадщину на 1/2 частку спадкового майна, шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до Голопристанської державної нотаріальної контори Херсонської області в установлений законом шестимісячний термін з дня смерті спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом. Спадщина, на яку видано свідоцтво складається з: сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 від 15 серпня 2000 року, виданого Голопристанською РДА громадянину України - члену ВАТ "Таврія" с.Новософіївка Голопристанського району Херсонської області (№ у списку - 281), розміром 5,55 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), який було видано померлому на підставі рішення Голопристанської РДА №348 від 31.07.2000, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №287 від 15 серпня 2000 року (а.с.11).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, місце розташування земельної ділянки Херсонська область, Голопристанський райое, Новософіївська сільська рада, 57/2. Цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності приватна, площа 6,1302га, кадастровий номер 6522384200:13:057:0002. Дата державної реєстрації 17.05.2016. Земельна ділянка належить ОСОБА_4 (а.с. 12-13).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, місце розташування земельної ділянки Херсонська область, Голопристанський райое, Новософіївська сільська рада, 57/3. Цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності приватна, площа 6,1297га, кадастровий номер 6522384200:13:057:0003. Дата державної реєстрації 17.05.2016. Земельна ділянка належить ОСОБА_5 (а.с. 12-13).
Відповідно до листа про надання інформації Голопристанського районного відділу Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області, згідно Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на земельні ділянки фізичних осіб по Новософіївській сільській раді, відсутній запис щодо видачі державного акту ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с. 18-19).
Статтею 1 вищевказаного Декрету передбачено, що право приватної власності громадян на земельні ділянки, передані їм для цілей, передбачених цією статтею Декрету, посвідчується відповідною Радою народних депутатів, про що робиться запис у земельно - кадастрових документах, з наступною видачею державного акта на право приватної власності на землю.
Однак, за життя ОСОБА_5 та ОСОБА_4 не отримали правовстановлюючих документів на зазначені земельні ділянки із-за незалежних від позивача обставин. Тому позивач не може оформити на ці земельні ділянки спадщину, тобто не може отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса.
Відповідно до ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.
Згідно зі ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Пунктом 10 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування передбачено, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Оформити спадкові права позивач не в змозі з тих підстав, що на земельну ділянку не були отримані відповідні правовстановлюючі документи, процедура приватизації земельної ділянки не була завершена.
Приватизація земельної ділянки не була завершена, документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку, не видавався, реєстрація права власності на земельну ділянку не мала місця.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ листом від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування роз`яснив, що в разі, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Померлі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 розпочали процедуру приватизації земельних ділянок відповідно до чинного законодавства України, проте не завершивши її, за життя не отримали документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку, не здійснили державної реєстрації права.
Право на завершення процедури приватизації, яке належало померлим на момент відкриття спадщини, не припинилося внаслідок їх смерті. Це право в порядку спадкування перейшло до позивача, який є спадкоємцем померлих, та підлягає захисту в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 7, 8, 12, 13, 258-259ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, третя особа - ОСОБА_6 , про визнання за позивачем права на завершення приватизації на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації та отримання свідоцтва на право власності на земельну ділянку згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №224569 загальною площею 6,1302, яка розташована на землях Новософіївської сільської ради, кадастровий номер 6522384200:13:057:0002.
Визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на завершення приватизації та отримання свідоцтва на право власності на 1/2 частину земельної ділянки, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 224570 загальною площею 6,1297, яка розташована на землях Новософіївської сільської ради, кадастровий номер 6522384200:13:057:0003.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Херсонського апеляційного суду або через Голопристанський районний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Повний текст рішення складено 24 квітня 2020 року.
Суддя М. А. Данилевський
Суд | Голопристанський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2020 |
Оприлюднено | 29.04.2020 |
Номер документу | 88972695 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голопристанський районний суд Херсонської області
Данилевський М. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні