Справа № 177/170/20
Провадження № 2/177/333/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 квітня 2020 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Суботіної С. А.
за участі: секретаря Ференц Я. З.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача 13.02.2020 звернувся до суду з позовом, в якому просив суд встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та його матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також просив суд визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,040 га, кадастровий номер 1221881200:04:001:1286, що розташована на території Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом, після смерті матері - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка доводилася матір`ю ОСОБА_1 , та яка до дня смерті проживала з ним, а він здійснював за нею догляд.
ОСОБА_2 розпорядження щодо належного їй, зокрема, нерухомого майна, на випадок своєї смерті не зробила. ОСОБА_1 фактично прийняв спадщину після її смерті, вступивши в управління спадковим майном, зокрема земельною ділянкою площею 4,040 га, кадастровий номер 1221881200:04:001:1286, розташованої на території Веселівської сільської ради Криворізькому району Дніпропетровської області.
Інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 відсутні.
Звернувшись до нотаріуса з заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину, він отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, через відсутність оригіналу документа, який підтверджує право власності на вказану земельну ділянку, а також не підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем, що зумовлено розбіжностями в написанні прізвищ спадкодавця та спадкоємця, відповідно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . За вказаних обставин, позивач змушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Позивач та його представник в судовому засідання не з`явилися. Представник позивача надав суду заяву, в якій просив суд розглянути справу за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач, Веселівська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області участь свого представника у розгляді справи не забезпечила, надала заяву, в якій вказувала на визнання позову, проти його задоволення не заперечувала, просила справу розглянути за відсутності представника. Відзиву не подано (а.с. 34).
Оскільки сторони правом на участь в судовому засіданні не скористалися, відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 11).
З копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя слідує, що 16.09.1953 виконавчим комітетом Красівської сільської райони Криворізького району Дніпропетровської області, зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , яка після реєстрації змінила прізвище на ОСОБА_4 (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , батьками якого вказано ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с. 7).
Той факт, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , а наявність відмінностей в написанні їх прізвищ зумовлена особливостями перекладу прізвища з російської мови на українську мову, підтверджується довідкою виконавчого комітету Апостолівської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області № 41 від 10.10.2019, згідно з якою, за адресою: АДРЕСА_1 , проживала ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та до дня її смерті з нею проживав син - ОСОБА_1 (а.с. 43 зворот), а також копією свідоцтва про смерть спадкодавця серії НОМЕР_1 , де її прізвище вже зазначено ОСОБА_3 (а.с. 43), але дата та місце смерті ідентичні.
Аналізуючи вище вказані докази у взаємозв`язку, суд приходить до висновку про доведеність факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме факту того, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
За життя ОСОБА_2 їй належало право власності на земельну ділянку площею 4,040 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та розташовану на території КСП Южне Веселівської сільської ради, що підтверджується копією державного акта на право приватної власності на землю ІІІ-ДП № 130146 (а.с. 12), а також інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (а.с. 13).
Відповідно п. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, положення цього кодексу застосовуються до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Як стверджував позивач, він фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступивши в фактичне управління та володіння спадковим майном, продовжуючи проживати в будинку матері та використовувати належну їй земельну ділянку, а тому до спірних правовідносин спадкування підлягають застосуванню положення ЦК УРСР 1963.
Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
За статтею 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР 1963, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Як слідує з матеріалів спадкової справи відкритої після смерті ОСОБА_2 , остання за життя заповіту не склала (а.с. 45 зворот), з заявою про прийняття спадщини після її смерті звернувся спадкоємець першої черги спадкування за законом ОСОБА_1 , який вказував, що інші спадкоємці відсутні (а.с. 40, 43 зворот).
Оскільки ОСОБА_7 фактично прийняв спадщину, яка відкрилася після смерті матері, що визнано також приватним нотаріусом Апостолівського районного нотаріального округу Дніпропетровської області (а.с. 10), але позбавлений можливості оформити право на спадщину в позасудовому порядку, через відсутність документів, які б підтверджували факт родинних відносин та оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно, що підтверджується постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 29.01.2020 (а.с. 10), позасудовий порядок захисту права на спадщину вичерпано, тому суд вважає за можливе захисти невизнане право позивача, шляхом визнання за ним права власності на спадкове майно, а саме земельну ділянку площею 4,040 га, кадастровий номер 1221881200:04:001:1286, що розташована на території Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст. 12, 13, 18, 81, 200, 206, 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом, - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановивши, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем с. Дубове Криворізького району Дніпропетровської області), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку площею 4,040 га, кадастровий номер 1221881200:04:001:1286, що розташована на території Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції, протягом тридцяти днів з дня його складення та підписання суддею.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано .
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2020 |
Оприлюднено | 29.04.2020 |
Номер документу | 88975046 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Суботіна С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні