Справа № 4-1845/11к
ПОСТАНОВА
29 квітня 2020 року
Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заявника скарги ОСОБА_3 , прокурора прокуратури Рівненської області ОСОБА_4 , розглянувши у судовому засіданні в м. Рівне в режимі відеконференції ДУ «Вінницька установа виконання покарань(№1)» скаргу ОСОБА_3 на постанову прокурора від 18.04.2011 про відмову у порушенні кримінальної справи, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з скаргою, у якій просить скасувати постанову помічника Рівненського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконання судових рішень у кримінальних справах ОСОБА_5 від 18.04.2011 про відмову у порушенні кримінальної справи відносно службових осіб Городищенської виправленої колонії №96 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Рівненській області за ознаками злочинів передбачених ст.ст. 191, 364, 365, 367 КК України; рішення (постанову) про скасування постанови зазначеної постанови направити в прокуратуру відповідно до чинного Кримінального процесуального кодексу України в порядку ст. 214 КПК України.
ОСОБА_3 вказав, що помічник прокурора незаконно, без перевірки всіх обставин які мають значення для справи прийняв рішення про відмову у порушенні кримінальної справи.
Прокурор прокуратури Рівненської області ОСОБА_4 скаргу заперечив, просив залишити її без задоволення.
Заслухавши пояснення та доводи ОСОБА_3 , прокурора, дослідивши матеріали скарги №4-1845/11, суд приходить до наступного висновку.
Постановою помічника Рівненського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконання судових рішень у кримінальних справах ОСОБА_5 від 18.04.2011 відмовлено у порушенні кримінальної справи відносно службових осіб Городищенської виправленої колонії №96 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Рівненській області за ознаками злочинів передбачених ст.ст. 191, 364, 365, 367 КК України за відсутністю в їх діях складу злочину.
Відповідно до п. 7Розділу ХІ «Перехідні положення» КПК України від 13 квітня 2012 рокуоперативно-розшукові заходи, слідчі та процесуальні дії, розпочаті до дня набрання чинності цим Кодексом, завершуються у порядку, який діяв до набрання ним чинності. Після набрання чинності цим Кодексом оперативно-розшукові заходи, слідчі та процесуальні дії здійснюються згідно з положеннямиЗакону України «Про оперативно-розшукову діяльність»та положеннями цьогоКодексу.
Згідно роз`яснень, що викладені в п. 5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 1735/0/4-12 від 26.11.2012р. «Про деякі питання застосування розділу XI «Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України», якщо до суду першої інстанції 19 листопада 2012 року чи раніше (згідно з реєстраційним штампом) надійшла скарга на постанову про порушення кримінальної справи, відмову в її порушенні чи закриття кримінальної справи, суд, з огляду на положення п. 7Розділу ХІ «Перехідні положення» КПК, має розглянути відповідну скаргу, керуючись положеннямиКПК1960 року. У такому ж порядку розглядаються скарги на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи чи на постанову про закриття кримінальної справи, які надійшли до суду 20 листопада 2012 року або пізніше, якщо вони подані з дотриманням строку оскарження, передбаченогоКПК 1960 року.
Таким чином дана скарга ОСОБА_3 підлягає вирішенню в порядку ст. 236 -1 КПК України 1960 року, оскільки надійшла до суду 14.06.2011 року, тобто до дня набуття чинності чинного КПК України.
Згідно положенням ст. 236-2 КПК України 1960 року ,скарга напостанову прокурора,слідчого,органу дізнанняпро відмовув порушеннікримінальної справирозглядається суддею,який визначаєтьсяв порядку,встановленому частиноютретьою статті16-2цього Кодексу,одноособово непізніше десятиднів здня їїнадходження досуду. Суддя витребує матеріали, на підставі яких було відмовлено в порушенні справи, знайомиться з ними і повідомляє прокурора та особу, яка подала скаргу, про час її розгляду. В разі необхідності суддя заслуховує пояснення особи, яка подала скаргу. При розгляді скарги ведеться протокол судового засідання.
Статтею 94КПК України1960року,встановлені приводиі підставидо порушеннякримінальної справи,а такожвказано,що справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину.
У відповідності до ст. 97 КПК України 1960 року ,прокурор,слідчий,орган дізнання або суддя зобов`язаніприймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлюванізлочини,в томучислі ів справах,які непідлягають їхвіданню. Позаяві абоповідомленню прозлочин прокурор,слідчий,орган дізнання або суддя зобов`язані не пізніше триденного строкуприйняти однез такихрішень: 1)порушити кримінальнусправу; 2)відмовити впорушенні кримінальноїсправи; 3) направити заяву або повідомлення за належністю.
Згідно ст. 99 КПК України 1960 року, п ри відсутності підстав до порушення кримінальної справи прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя своєю постановою відмовляють у порушенні кримінальної справи, про що повідомляють заінтересованих осіб і підприємства, установи, організації.
Відповідно до ч. 3ст. 236-2 КПК України1960 року, розглянувши скаргу, суддя залежно від того, чи були при відмові у порушенні справи виконані вимогист. 99 КПК України, приймає одне з таких рішень: скасовує постанову про відмову в порушенні справи і повертає матеріали для проведення додаткової перевірки; залишає скаргу без задоволення.
Відповідно до повідомлення начальника відділу документального забезпечення прокуратури Рівненської області ОСОБА_6 від 13.04.2020, відмовний матеріал за зверненням ОСОБА_3 2011 року знищено в 2017 році шляхом спалення, як документи, що втратили практичне значення і не мають історичної цінності, після закінчення встановлених строків зберігання, на основі Акту №20 від 15.12.2016 про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, погодженого ЕПК державного архіву Рівненської області та затвердженого прокурором Рівненської області.
Враховуючи що матеріали на підставі яких було відмовлено в порушенні справи знищено в 2017 році після закінчення встановлених строків зберігання, перевірити обґрунтованість постанови помічника прокурора що оскаржується ОСОБА_3 , чи дотримані вимоги ст.ст. 22, 99 КПК України 1960 року, не має можливості, а тому наявні підстави для задоволення скарги ОСОБА_3 щодо скасування постанови про відмову в порушенні справи помічника Рівненського прокурора ОСОБА_5 від 18.04.2011.
Разом з цим, знищення матеріалів по закінченню терміну зберігання, унеможливлює їх повернення для проведення додаткової перевірки, як того вимагає ч.3 ст. 236-2 КПК України 1960 року у разі скасування постанови про відмову у порушенні кримінальної справи.
Відповідно до п. 3Розділу ХІ «Перехідні положення» КПК України від 13 квітня 2012 року, заяви та повідомлення про злочини, які надійшли до органів дізнання, слідчих, прокурорів до набрання чинності цим Кодексом і по яких не прийнято рішення про порушення кримінальної справи або про відмову у порушенні кримінальної справи, передаються органам досудового розслідування згідно з цим Кодексом для початку досудового розслідування в порядку, встановленому цим Кодексом.
Оскільки суд прийшов до висновку про скасування постанови про відмову у порушенні кримінальної справи від 18.04.2011 за скаргою ОСОБА_3 , яка надійшла до суду 14.06.2011 року, тобто до дня набуття чинності чинного КПК України, враховуючи положення п. 3Розділу ХІ «Перехідні положення» КПК України від 13 квітня 2012 року, копію скарги ОСОБА_3 на постанову про відмову в порушення кримінальної справи слід направити в прокуратуру Рівненської області, для прийняття особою уповноваженою на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення рішення в порядку ст. 214 КПК України.
Керуючись ст. 236-2 КПК України 1960 року, розділу XI "Перехідні положення" Кримінального процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_3 задоволити.
Постанову помічника Рівненського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справа ОСОБА_5 від 18 квітня 2011 року скасувати.
Копію скарги ОСОБА_3 на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи направити в прокуратуру Рівненської області, для прийняття особою уповноваженою на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення рішення в порядку ст. 214 КПК України.
На постанову судді прокурором, особою, яка подала скаргу, протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Рівненського апеляційного суду.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2020 |
Оприлюднено | 08.02.2023 |
Номер документу | 88998818 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування інші скарги |
Кримінальне
Рівненський міський суд Рівненської області
Доля В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні