Справа № 991/3384/20
Провадження1-кс/991/3485/20
У Х В А Л А
іменем України
29 квітня 2020 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Всеукраїнської політичної партії «Братство» на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,
ВСТАНОВИЛА:
До Вищого антикорупційного суду надійшла скарга Всеукраїнської політичної партії «Братство» на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви за вх. № 71594-20 від 13.04.2020.
У скарзі зазначається, що 10.04.2020 ВПП «Братство» подало до структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, шляхом подачі через скриньку заяву про вчинення злочину, яка була зареєстрована за вх. № 71594-20 від 13.04.2020.Станом деньподання скарги,викладені узаяві відомостіне внесенідо ЄРДР.Враховуючи викладене,скаржник вважає,що уповноваженимиособами САПне виконанівимоги ст.214КПК України,тому проситьслідчого суддюзобов`язати уповноважену особу САП, до компетенції якої входить внесення відомостей до ЄРДР, внести до ЄРДР відомості про вчинення кримінального правопорушення, зазначені в заяві про вчинене кримінальне правопорушення від 13.04.2020, розпочати розслідування та надати заявнику витяг з ЄРДР.
В судове засіданні представник скаржника не з`явився, просив розглядати скаргу за його відсутності. Особа, бездіяльність якої оскаржується, в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином.
Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалася на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, у зв`язку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Розглянувши скаргу та долучені до неї матеріали, слідчий суддя дійшла таких висновків.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч.1 ст.303 КПК України. Зокрема, у відповідності до п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Так, у відповідності до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення … зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. За змістом цієї норми бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, означає їх невнесення впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро» Національне бюро здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності, а також проводить досудове розслідування інших кримінальних правопорушень у випадках, визначених законом. Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 8 ЗУ «Про прокуратуру» в Офісі Генерального прокурора утворюється (на правах самостійного структурного підрозділу) Спеціалізована антикорупційна прокуратура, на яку покладається функція здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування Національним антикорупційним бюро України.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 36 КПК України визначено, що прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений починати досудове розслідування за наявності підстав, передбачених цим Кодексом.
Відтак визначений ст. 214 КПК України обов`язок щодо внесення відомостей до ЄРДР за отриманими заявами про вчинення злочинів покладений також і на уповноважених осіб САП.
Частина 5 ст. 216 КПК України визначає, що детективи Національного антикорупційного бюро України здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених, в тому числі, статтями 366-1 та 364 Кримінального кодексу України, у разі вчинення їх народним депутатом України. У заяві про вчинення кримінального правопорушення ВПП «Братство» зазначає про ознаки складів злочинів, передбачених статтями 366-1, 364 КК України. Зміст заяви свідчить про наявність ознак підслідності зазначеного в ній кримінального правопорушення детективам Національного антикорупційного бюро України, отже процесуальне керівництво відноситься до компетенції Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Як зазначено у скарзі, 13.04.2020 САП було зареєстровано заяву ВПП «Братство». Однак станом на день подання скарги (24 квітня 2020 року) уповноважені особи не внесли відомості до ЄРДР у строк, передбачений ч. 1 ст. 214 КПК України.
Не оцінюючи обґрунтованість заяви ВПП «Братство», з яким вона звернулася до САП, на предмет наявності ознак складу злочину, слідчий суддя встановила, що вона не є очевидно необґрунтованою - в ній наявні відомості, що можуть свідчити про вчинене кримінальне правопорушення.
Відповідно до ст. 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути постановлена про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов`язання припинити дію; зобов`язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшла висновку, що уповноважені особи САП не виконали обов`язок, передбачений ст. 214 КПК України, тому наявні підстави для зобов`язання їх внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення на підставі повідомлення скаржника у відповідності до вимог ст. 214 КПК України.
При цьому вимогу скаржника про зобов`язання уповноважених службових осіб САП розпочати розслідування та надати йому витяг з ЄРДР слідчий суддя визнає передчасною, оскільки згідно з положеннями КПК України відповідні обов`язки слідчого виникають після внесення відомостей до ЄРДР і початку досудового розслідування. Крім того, предметом оскарження в порядку ст. 303 КПК України є бездіяльність, пов`язана саме з невнесенням відомостей до ЄРДР, а не будь-яка бездіяльність, в тому числі щодо вручення пам`ятки. А тому в цій частині в задоволенні скарги слід відмовити
Відтак, скарга ВПП «Братство» на бездіяльність уповноважених осіб САП підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 36, 214, 303-307, 309 КПК України, слідчий суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
Скаргу Всеукраїнської політичноїпартії «Братство» на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційноїпрокуратури стосовно невнесення відомостей про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити частково.
Зобов`язати уповноважену особу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, до компетенції якої входить внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, внести відомості за заявою ВПП «Братство» від 13.04.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В іншій частині в задоволенні скарги відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Вищий антикорупційний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 89005882 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Вищий антикорупційний суд
Михайленко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні