ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
29.04.2020Справа №910/17709/19
Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд"
про стягнення 8 060,11 грн.,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Хрещатик" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" про стягнення 8 060,11 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неналежним чином виконано своє зобов`язання з внесення в повному обсязі орендного платежу за користування у вересні 2019 року орендованим згідно Договору оренди №П-11 від 27.07.2018 майном, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість з орендної плати у розмірі 3 638,90 грн. Також Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Хрещатик" вказує, що у Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" наявна заборгованість із відшкодування витрат на утримання нежитлового приміщення у період з 01.07.2019 по 06.10.2019 у розмірі 4 105,57 грн.
Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань відповідачем заявлено до стягнення пеню у загальному розмірі 315,64 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.01.2020 (постановленою після усунення позивачем недоліків позовної заяви, встановлених ухвалою від 17.12.2019) відкрито провадження у справі №910/17709/19; вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно приписів ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Вказана ухвала суду від 21.01.2020 була надіслана відповідачу 22.01.2020 рекомендованим листом, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, на адресу місцезнаходження відповідача, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 02140, м. Київ, проспект Григоренка, буд. 38.
Однак поштове відправлення не було вручене відповідачу та було повернуте до суду 30.01.2020 у зв`язку з закінченням встановленого строку зберігання, що підтверджується довідкою відділення поштового зв`язку від 29.01.2020 на відповідному конверті.
Згідно пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Суд зазначає, що вказана ухвала надсилалася рекомендованим листом з поміткою "Судова повістка".
Відповідно до п. 99-2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, рекомендовані поштові відправлення з позначкою "Судова повістка", адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку "адресат відсутній за вказаною адресою", яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення (п. 116 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009).
Враховуючи наведене, суд вважає, що неотримання судової повістки (листа з ухвалою суду) відповідачем та повернення її до суду з поміткою "повернута відправнику за закінченням терміну зберігання" є наслідками волевої поведінки відповідача у формі бездіяльності щодо її належного отримання.
Таким чином, керуючись приписами п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що днем вручення відповідачу ухвали суду від 20.01.2020 є 29.01.2020 (дата проставлення на довідці відділення поштового зв`язку відмітки щодо причини повернення поштового відправлення).
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений судом у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористався.
За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.
27.07.2018 між Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Хрещатик" (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" (орендар) укладено Договір оренди №П-11 (надалі - Договір), у відповідності до п. 1.1 якого орендодавець передає у строкове платне користування частину нежитлового приміщення загальною площею 29,80 кв.м., що розташоване на третьому поверсі в будинку, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, буд. 8.
Приміщення передається в оренду з метою ведення господарської діяльності (п. 1.2 Договору).
Згідно п. 1.6 Договору приміщення передається орендодавцем та приймається орендарем за актом приймання-передачі, який оформляється у двох примірниках та підписується уповноваженими представниками сторін, і з дати його підписання вважається Додатком до цього Договору та є його невід`ємною частиною.
Повернення орендарем приміщення відповідно також оформляється двостороннім актом приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін (п. 1.7 Договору).
Пунктами 2.1.1 та 2.1.2 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 31.07.2019) передбачено, що обчислення строку оренди починається з дати передачі приміщення за актом приймання-передачі та закінчується 31.07.2020 включно, але в будь-якому випадку не може перевищувати граничного строку ліквідації неплатоспроможного банку Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
У пункті 2.2.1 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 31.07.2019) сторонами було погоджено, що орендна плата за передане в оренду приміщення встановлюється в національній валюті України відповідно до нижченаведеного розрахунку та складається з наступних платежів:
а) загальна площа приміщення складає 29,8 кв.м.;
б) починаючи з 01.08.2019 орендна плата за 1 кв.м. орендованої площі у місяць складає 300,00 грн., в тому числі ПДВ 50,00 грн.;
в) починаючи з 01.08.2019 загальна сума орендної плати за місяць становить 8 940,00 грн., в тому числі ПДВ 1 490,00 грн.
Пунктом 2.2.3 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 13.02.2019) визначено, що орендна плата за поточний календарний місяць нараховується з дати передачі приміщення орендарю за актом приймання-передачі та сплачується орендарем не пізніше 25 числа поточного місяця на підставі оригіналів рахунків орендодавця, направлених на адресу орендаря рекомендованим листом. У випадку оренди за неповний календарний місяць оренди, орендна плата сплачується пропорційно кількості днів оренди у відповідному місяці. Оригінали рахунків щомісячно направляються орендодавцем на адресу орендаря зазначену у цьому Договорі з послідуючим направленням актів надання послуг. Неотримання орендарем рахунку та/або акту наданих послуг від орендодавця не звільняє його від сплати орендної плати. Оренда за перший та останній місяці строку оренди сплачується протягом 15 банківських днів з дати передачі приміщення орендарю за актом приймання-передачі на підставі рахунку. Орендна плата за останній місяць строку оренди може бути зарахована Орендодавцем в погашення прострочених зобов`язань орендаря за Договором, а також в рахунок погашення невиконаних орендарем зобов`язань щодо відшкодування вартості комунальних та експлуатаційних послуг, пов`язаних з утриманням приміщення.
Згідно пункту 2.2.4 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 13.02.2019) крім орендної плати, орендар щомісячно відшкодовує (окрім випадку самостійної оплати орендарем комунальних платежів) орендодавцю вартість спожитої електроенергії, послуг водопостачання, водовідведення, підігріву води і централізованого опалення, утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності), інші комунальні та експлуатаційні послуги, не пізніше 5 числа наступного місяця від місяця в якому виписано орендодавцем відповідні рахунки та акти виконання договору оренди на відшкодування комунальних послуг, направлених на адресу орендаря рекомендованим листом, пропорційно до орендної площі або показників лічильників. Сторони повинні надавати підтверджуючі документи щодо оплати зазначених послуг.
Пунктом 3.1 Договору визначено, що орендар сплачує орендодавцю: орендну плату, відшкодовує вартість спожитих електроенергії, теплової енергії, водопостачання та водовідведення (каналізації), підігріву води і централізованого опалення, послуг з утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності), інших комунальних та експлуатаційних послуг; витрати з ліквідації заподіяних приміщенню збитків з вини орендаря, за умови відсутності відшкодування таких збитків на користь орендодавця страховою компанією або з повернення приміщення у належний стан по закінченню строку оренди; пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожен день прострочення від суми порушеного зобов`язання по будь-якому з вищезазначених платежів.
Відповідно до п. 5.2.2 Договору у випадку прострочення сплати по будь-якому з платежів відповідно до умов Договору, орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожний день прострочення, від суми невиконаного зобов`язання.
Договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до закінчення строку оренди, передбаченого п. 2.1.2 цього Договору, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх виконання (п. 5.1.1 Договору).
Позивач на виконання своїх зобов`язань за Договором передав, а відповідач прийняв нежитлове приміщення загальною площею 29,80 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, буд. 8, що підтверджується актом приймання-передачі від 27.07.2018.
Спір у справі виник у зв`язку у зв`язку із твердженнями позивача про наявність у відповідача заборгованості у розмірі 3 638,90 грн. із внесення орендної плати за користування орендованим згідно Договору майном у вересні 2019 року, а також заборгованості із відшкодування комунальних послуг, спожитих у липні-жовтні 2019 року, у розмірі 4 105,57 грн. Крім того, позивач стверджує про наявність правових підстав для стягнення з відповідача пені, нарахованої на суми заборгованостей з орендної плати та з відшкодування комунальних послуг, у загальному розмірі 315,64 грн.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем Договору, суд дійшов висновку, що даний договір за своєю правовою природою є договором оренди (найму).
Згідно з ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Статтею 765 Цивільного кодексу України передбачено, що наймодавець зобов`язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму.
У пункті 1.6 Договору приміщення передається орендодавцем та приймається орендарем за актом приймання-передачі, який оформляється у двох примірниках та підписується уповноваженими представниками сторін, і з дати його підписання вважається Додатком до цього Договору та є його невід`ємною частиною.
Як вбачається з акту приймання-передачі від 27.07.2018 позивач передав, а відповідач прийняв нежитлове приміщення загальною площею 29,80 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, буд. 8 .
Нормою ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України).
У пункті 2.2.1 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 31.07.2019) сторонами було погоджено, що орендна плата за передане в оренду приміщення встановлюється в національній валюті України відповідно до нижченаведеного розрахунку та складається з наступних платежів:
а) загальна площа приміщення складає 29,8 кв.м.;
б) починаючи з 01.08.2019 орендна плата за 1 кв.м. орендованої площі у місяць складає 300,00 грн., в тому числі ПДВ 50,00 грн.;
в) починаючи з 01.08.2019 загальна сума орендної плати за місяць становить 8 940,00 грн., в тому числі ПДВ 1 490,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи та відповідає твердженням позивача, відповідач починаючи з вересня 2019 року припинив виконувати свої зобов`язання з внесення орендної плати за Договором, у зв`язку з чим станом на 06.10.2019 у нього виникла заборгованість у розмірі 11 237,90 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 2.2.3 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 13.02.2019) визначено, що орендна плата за поточний календарний місяць нараховується з дати передачі приміщення орендарю за актом приймання-передачі та сплачується орендарем не пізніше 25 числа поточного місяця на підставі оригіналів рахунків орендодавця, направлених на адресу орендаря рекомендованим листом. У випадку оренди за неповний календарний місяць оренди, орендна плата сплачується пропорційно кількості днів оренди у відповідному місяці. Оригінали рахунків щомісячно направляються орендодавцем на адресу орендаря зазначену у цьому Договорі з послідуючим направленням актів надання послуг. Неотримання орендарем рахунку та/або акту наданих послуг від орендодавця не звільняє його від сплати орендної плати. Оренда за перший та останній місяці строку оренди сплачується протягом 15 банківських днів з дати передачі приміщення орендарю за актом приймання-передачі на підставі рахунку. Орендна плата за останній місяць строку оренди може бути зарахована Орендодавцем в погашення прострочених зобов`язань орендаря за Договором, а також в рахунок погашення невиконаних орендарем зобов`язань щодо відшкодування вартості комунальних та експлуатаційних послуг, пов`язаних з утриманням приміщення.
Пунктом 2.2.3 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 13.02.2019) визначено, що орендна плата за останній місяць строку оренди може бути зарахована Орендодавцем в погашення прострочених зобов`язань орендаря за Договором, а також в рахунок погашення невиконаних орендарем зобов`язань щодо відшкодування вартості комунальних та експлуатаційних послуг, пов`язаних з утриманням приміщення.
На підставі пункту 2.2.3 Договору позивачем було зараховано сплачену Товариством з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" орендну плату за останній місяць строку оренди в рахунок погашення заборгованості по орендній платі за період з 01.09.2019 по 06.10.2019, у зв`язку з чим заборгованість за жовтень 2019 року (з 01.10.2019 по 06.10.2019) є повністю погашеною, а за вересень 2019 року - в частині 5 856,56 грн.
Таким чином, згідно тверджень позивача станом на дату подання Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Хрещатик" даного позову у Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" наявна заборгованість за Договором із внесення орендної плати за вересень 2019 року у розмірі 3 638,90грн.
Частинами 1 та 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).
Аналогічні приписи закріплені у ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідачем не надано суду доказів сплати позивачу спірної суми коштів, як і не наведено спростування розміру даної заборгованості.
Крім того, відповідно пункту 2.2.4 Договору (в редакції Додаткового договору про внесення змін від 13.02.2019) крім орендної плати, орендар щомісячно відшкодовує (окрім випадку самостійної оплати орендарем комунальних платежів) орендодавцю вартість спожитої електроенергії, послуг водопостачання, водовідведення, підігріву води і централізованого опалення, утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності), інші комунальні та експлуатаційні послуги, не пізніше 5 числа наступного місяця від місяця в якому виписано орендодавцем відповідні рахунки та акти виконання договору оренди на відшкодування комунальних послуг, направлених на адресу орендаря рекомендованим листом, пропорційно до орендної площі або показників лічильників. Сторони повинні надавати підтверджуючі документи щодо оплати зазначених послуг.
Позивач стверджує, що за липень-жовтень 2019 року (до 06.10.2019) у відповідача наявний обов`язок з відшкодування комунальних послуг у загальному розмірі 4 105,57 грн.
На підтвердження своїх доводів Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Хрещатик" було надано суду рахунок-фактуру №К 08/19 від 10.10.2019 та акти здачі прийняття-робіт (надання послуг) за липень-серпень 2019 року.
Акти здачі прийняття-робіт (надання послуг) не підписані уповноваженим представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд", хоча позивачем відповідні акти направлялись на адресу відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями конвертів та списком згрупованих поштових відправлень.
Відповідач своїм правом на спростування доводів позивача щодо обсягу, якості та вартості спожитих у період з липня-жовтня 2019 року (до 06.10.2019) комунальних послуг не скористався, в той час як у суду відсутні підстави для сумніву щодо наведених обставин.
Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Будь-яких заперечень щодо розміру вартості послуг, що підлягають відшкодуванню відповідачем, порядку їх визначення відповідачем під час розгляду справи Товариством з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" суду не надано.
Таким чином, відповідач повинен був відшкодовувати позивачу вартість спожитих послуг, обумовлених договором, - не пізніше 5 числа наступного місяця від місяця в якому виписано орендодавцем відповідні рахунки та акти виконання договору оренди на відшкодування комунальних послуг (п. 2.2.4 Договору).
Відповідачем не надано суду доказів сплати позивачу спірної суми коштів в якості відшкодування комунальних послуг у загальному розмірі 4 105,57 грн., як і не наведено спростування розміру даної заборгованості.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Наявність та обсяг заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" за Договором із внесення орендних платежів у розмірі 3 638,90 грн. та з відшкодування комунальних послуг у розмірі 4 105,57 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не були спростовані, у зв`язку з чим позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" про стягнення заборгованості за Договором у загальному розмірі 7 744,47 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення з відповідача пеню у розмірі 222,70 грн. нараховану на заборгованість по орендній платі у період з 26.09.2019 по 02.12.2019, та пеню у розмірі 92,94 грн., нараховану на заборгованість з відшкодування комунальних послуг за липень-вересень 2019 року (без врахування заборгованості за жовтень 2019 року) у період з 06.11.2019 по 02.12.2019.
Судом встановлено, що відповідач обов`язку по сплаті грошових коштів у визначений Договорам строк не виконав, допустивши прострочення виконання зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом або договорами відповідальності.
Пунктом 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
У відповідності до норм частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання зобов`язання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).
Пунктом 3.1 Договору визначено, що орендар сплачує орендодавцю: орендну плату, відшкодовує вартість спожитих електроенергії, теплової енергії, водопостачання та водовідведення (каналізації), підігріву води і централізованого опалення, послуг з утримання будинку і прибудинкової території, охорони (в разі наявності), послуг зв`язку (в разі наявності), інших комунальних та експлуатаційних послуг; витрати з ліквідації заподіяних приміщенню збитків з вини орендаря, за умови відсутності відшкодування таких збитків на користь орендодавця страховою компанією або з повернення приміщення у належний стан по закінченню строку оренди; пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожен день прострочення від суми порушеного зобов`язання по будь-якому з вищезазначених платежів.
Відповідно до п. 5.2.2 Договору у випадку прострочення сплати по будь-якому з платежів відповідно до умов Договору, орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період невиконання грошових зобов`язань, за кожний день прострочення, від суми невиконаного зобов`язання.
З аналізу наведених умов Договору вбачається, що сторонами було погоджено нарахування пені як у разі порушення зобов`язань з внесення орендних платежів, так і разу порушення зобов`язань із відшкодування комунальних втрат.
Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Позивачем нараховано пеню за Договором в межах піврічного строку, визначеного частини 6 статті 232 Господарського кодексу України.
Здійснивши власний перерахунок пені із врахуванням визначеного позивачем періоду нарахування пені та сум заборгованості, на які відповідна пеня нараховується, суд дійшов висновку про правомірність стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" пені у розмірі 215,94 грн. нарахованої на заборгованість по орендній платі у період з 26.09.2019 по 02.12.2019, та пеню у розмірі 92,86 грн., нарахованої на заборгованість з відшкодування комунальних послуг за липень-вересень 2019 року (без врахування заборгованості за жовтень 2019 року) у період з 06.11.2019 по 02.12.2019.
В іншій частині заявлена до стягнення позивачем пеня не підлягає задоволенню, оскільки обрахована невірно.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 13, 74, 79, 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юр-Буд" (02140, м. Київ, проспект Григоренка, буд. 38; ідентифікаційний код 38567338) на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 8-А; ідентифікаційний код 19364259) заборгованість у розмірі 7 744 (сім тисяч сімсот сорок чотири) грн. 47 коп., пеню у розмірі 308 (триста вісім) грн. 80 коп. та судовий збір у розмірі 1 919 (одна тисяча дев`ятсот дев`ятнадцять) грн. 37 коп. Видати наказ.
3. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.17.5 ч.1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.
Повний текст рішення складено 29.04.2020.
Суддя Р.В. Бойко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2020 |
Оприлюднено | 30.04.2020 |
Номер документу | 89007696 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні