Справа №760/5699/19
Провадження №2/760/1301/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2020 року Солом`янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Кушнір С.І.
за участю секретаря - Каліш С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Обслуговуючого кооператива ЖБК Україна до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОК ЖБК Україна в лютому 2019 р. звернувся до суду з позовом до відповідача в якому просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ОК ЖБК Україна заборгованість за надані житлово-комунальні послуги в розмірі 39198,21 грн., та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн. 00 коп.
Обґрунтовуючи підстави звернення до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, позивач посилається на наступне.
Так, відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично споживає житлово-комунальні послуги, які надаються Обслуговуючим кооперативом ЖБК Україна , як організацією, що здійснює утримання та обслуговування будинку АДРЕСА_1 та його прибудинкової території згідно із Статутом та діючим законодавством України.
Обслуговуючий кооператив ЖБК Україна за напрямом діяльності є житлово- будівельним і є правонаступником всіх прав та обов`язків Житлово-будівельного кооперативу Україна , заснованого 12 лютого 1973 року.
Між Позивачем та Відповідачем встановилися фактичні зобов`язальні правовідносини з приводу надання житлово-комунальних послуг та їх оплати.
Свої обов`язки по наданню житлово-комунальних послуг та утриманню будинку, що визначені нормативно-правовими актами, Позивач виконує належним чином, тобто своєчасно та якісно. Проте Відповідач, всупереч діючому законодавству України, отримуючи житлово- комунальні послуги та фактично споживаючи їх, не сплачує їх вартість вчасно та в повному обсязі, що свідчить про неналежне виконання ним своїх обов`язків власника вказаної вище квартири брати участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території, вчасної сплати платежів у рахунок покриття витрат на експлуатацію та ремонт будинку, прибудинкової території та плати за спожиті житлово-комунальні послуги, а тому порушує право Позивача на одержання плати за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території в установлений законодавством строк.
Рахунки на оплату житлово-комунальних послуг та внесків за утримання будинку та прибудинкової території виставляються КП ГІОЦ по встановленим тарифам та нормативам.
Розрахунок суми заборгованості проводиться на підставі відповідних тарифів, затверджених нормативними актами Кабінету Міністрів України та Київської міської державної адміністрації, спеціалізованою комп`ютерною програмою Головного інформаційно- обчислювального центру [ГІОЦ), яка надає підсумкові нарахування до сплати, вказує розмір внесеного платежу та залишок сукупного боргу по поточних комунальних нарахуваннях. В роздруківці по нарахованих та сплачених сумах комунальних платежів за відповідний обліковий рік помісячно викладено підсумковий розрахунок боргу, нарахованих та сплачених сум.
В зв`язку з невиконанням Відповідачем своїх обов`язків по утриманню квартири, за його особовим рахунком № 114 ( 1000337668 ) в період з 01.02.2016 р. по 31.01.2019 р. утворилася заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг в сумі 32748,86 грн. На суму заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг згідно із ст. 625 ЦК України нараховані: інфляційні в сумі 5021,37 грн. та 3% річних в сумі 1427,98 грн. Загальна сума заборгованості станом на 20.02.2019 р. складає 39198,21 грн.
Ухвалою суду від 06.03.2019 р., відкрито спрощене позовне провадження в цивільній справі за позовом Обслуговуючого кооператива ЖБК Україна до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, та призначено судове засідання для розгляду справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача ОК ЖБК Україна в судовому засіданні позовні вимоги підтриав з підстав наведених в позовній ззаяві.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково.
Вислухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з таких підстав.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є власником даного житла.
Обслуговуючий кооператив ЖБК Україна за напрямом діяльності є житлово- будівельним і є правонаступником всіх прав та обов`язків Житлово-будівельного кооперативу Україна , заснованого 12 лютого 1973 року.
Між позивачем та відповідачем існують відносини з приводу надання житлово-комунальних послуг, які регулюються чинним законодавством України, зокрема: Цивільним кодексом України, Законом України Про житлово-комунальні послуги , Законом України Про захист прав споживачів , відповідно до яких позивач надає житлово-комунальні послуги, а відповідач, як споживач, зобов`язаний внести плату за надані послуги.
Згідно ст.ст. 156, 162 ЖК України, власник та члени його сім`ї зобов`язані своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги щомісячно у встановлені строки. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін.
Згідно зі ст. 179 ЖК України користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і при будинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги , житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону, предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України Про житлово-комунальні послуги , учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону, індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", які затверджені постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк. Система оплати послуг (щомісячна або авансова) та форма оплати послуг (готівкова або безготівкова) визначаються у договорі між споживачем і виконавцем (п. 18 Правил).
Згідно п. 20 Правил, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку.
Відповідно до п. 2.5 Порядку формування тарифів на послуги утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженихПостановою КМУ 20.05.2009 року №529 послуги надаються відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності і строків надання послуг.
Нарахування за послуги з утримання будинків і прибудинкових територій, нарахування за надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої і холодної води та водовідведення здійснюється на підставі тарифів, затверджених розпорядженнями виконавчого органу КМР (КМДА).
Статтею 9 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено порядок оплати житлово-комунальних послу.
Так, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (ч. 1 ст. 9).
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, відповідно до якої цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією продовжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Свої обов`язки по наданню житлово-комунальних послуг та утриманню будинку, що визначені нормативно-правовими актами, Позивач виконує належним чином. Проте Відповідач, всупереч діючому законодавству України, отримуючи житлово- комунальні послуги та фактично споживаючи їх, не сплачує їх вартість вчасно та в повному обсязі, що свідчить про неналежне виконання ним своїх обов`язків власника вказаної вище квартири брати участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території, вчасної сплати платежів у рахунок покриття витрат на експлуатацію та ремонт будинку, прибудинкової території та плати за спожиті житлово-комунальні послуги, а тому порушує право Позивача на одержання плати за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території в установлений законодавством строк.
Рахунки на оплату житлово-комунальних послуг та внесків за утримання будинку та прибудинкової території виставляються КП ГІОЦ по встановленим тарифам та нормативам.
Розрахунок суми заборгованості проводиться на підставі відповідних тарифів, затверджених нормативними актами Кабінету Міністрів України та Київської міської державної адміністрації, спеціалізованою комп`ютерною програмою Головного інформаційно- обчислювального центру [ГІОЦ), яка надає підсумкові нарахування до сплати, вказує розмір внесеного платежу та залишок сукупного боргу по поточних комунальних нарахуваннях. В роздруківці по нарахованих та сплачених сумах комунальних платежів за відповідний обліковий рік помісячно викладено підсумковий розрахунок боргу, нарахованих та сплачених сум.
В зв`язку з невиконанням Відповідачем своїх обов`язків по утриманню квартири, за його особовим рахунком № 114 ( 1000337668 ) в період з 01.02.2016 р. по 31.01.2019 р. утворилася заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг в сумі 32748,86 грн.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку співвласник багатоквартирного будинку зобов"язаний, зокрема, забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
За приписами ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене, слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами.
З розрахунку заборгованості за житлово-комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається, що відповідач ОСОБА_1 має заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги, утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.02.2016 р. по 31.01.2019 р. в загальному розмірі 32748,86 грн.
Крім того, з наданого позивачем розрахунку заборгованості, здійсненого в порядку ст. 625 ЦК України вбачається, що за період з 01.02.2016 р. по 31.01.2019 р. індекс інфляції за вказаною вище сумою заборгованості становить 5021,37 грн., 3 % річних - 1427,98 грн.
Вказаний вище розмір заборгованості та наданий позивачем розрахунок узгоджується з вимогами чинного законодавства та матеріалами справи.
Доказів на спростування вказаної вище заборгованості відповідачем до суду не надано.
Згідно вимог ст.ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, або розірвання договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 623 ЦК України, боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Відповідачем відзиву щодо заявлених позовних вимог, будь-яких пояснень/заперечень щодо розрахунку заборгованості та в спростування зазначеного позивачем, суду надано не було.
З огляду на викладене вище, проаналізувавши матеріали справи на відповідність їх нормам матеріального права, суд вважає, що позивачем доведено вимоги, на які він посилається в обгрунтування позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за надані житлово - комунальні послуги за період з 01.02.2016 р. по 31.01.2019 р. в розмірі 32748,86 грн., індексу інфляції в розмірі 5021,37 грн. та 3 % річних у розмірі 1427,98 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір у розмірі 1921,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись Законом України Про житлово-комунальні послуги , ст.ст. 151, 179 ЖК України, ст.ст. 322, 509, 525, 526, 610, 611, 612, 623, 625 ЦК України, ст.ст. 10, 12, 13, 76-81, 141, 258, 263-265, 273, 354 ЦПК України, на підставі, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Обслуговуючого кооператива ЖБК Україна до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Обслуговуючого кооператива ЖБК Україна (адреса: м. Київ, вул Ю.Фучіка, 8, код ЄДРПОУ 22907479) суму заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 32748,86 грн., індексу інфляції в розмірі 5021,37 грн. та 3 % річних у розмірі 1427,98 грн., а всього стягнути 39198 (тридцять девять тисяч сто дев`яносто вісім) гривень 21 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Обслуговуючого кооператива ЖБК Україна (адреса: м. Київ, вул Ю.Фучіка, 8, код ЄДРПОУ 22907479) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: С.І. Кушнір
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2020 |
Оприлюднено | 04.05.2020 |
Номер документу | 89032091 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Кушнір С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні