Справа № 446/1832/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.04.2020 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі: головуючого - судді Костюк У. І.
з участю секретаря Коваль В.А.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Кам`янка -Бузька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Сілецької сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області, третьої особи Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
позивачі звернулися в суд з позовом до Сілецької сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області, третьої особи Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 після смерті якої відкрилася спадщина в обсяг якої входить 1/5 частка житлового будину за адресою: АДРЕСА_1 , який відносився до типу колгоспний двір. Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна померлого за заповітом, проте їй було відмовлено в оформленні права на спадкове майно, а тому право позивача може бути захищено лише в судовому порядку.
Ухвалою суду від 09.10.2019 провадження в справі відкрито, призначено підготовче судове засідання. Відповідач у визначений судом строк відзиву на позовну заяву не подав.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи в її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник позивачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , адвокат Білик Р.О. в підготовче засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи в її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача у підготовче засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності, з приводу задоволення позову не заперечує.
Треті особи у підготовче засідання не з`явилися, подали заяви про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позову не заперечують.
Представник третьої особи в підготовче засідання не з`явився, подав заяву в якій просить розглядати справу у відсутності державного нотаріуса.
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 прикінцевих та перехідних положень ЦК України, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Згідно з Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених ЦСУ СРСР 13 квітня 1979 року № 11215, визначення в сільській місцевості громадського типу господарства в погосподарській книзі та відомостей щодо членів колгоспного двору, що має правове значення, було покладено на сільські ради.
Відповідно до виписки №701 від 01.12.2016 з погосопдарської книги АДРЕСА_1 , виданої Сілецькою сільською радою, вбачається, що станом на 30.04.1990, голова домогосподарства ОСОБА_5 . В погосподарській книгі АДРЕСА_1 станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначено: Суспільна група господарства - двір колгоспний. Голова господарства ОСОБА_5 ,ІНФОРМАЦІЯ_8., (померла). Члени господарства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4., дочка, ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_4., зять, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3., внучка, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6., внук.
Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 є співласниками будинковолодіння розташованого за адресою: АДРЕСА_1 кожному з них, як членам колишнього колгоспного двору, належить по 1/5 частці вказаного будинку.
Відповідно до ст. 120 ЦК Української РСР (в редакції від 18.07.1963 р.) майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності.
Згідно до ст. 123 ЦК Української РСР (в редакції від 18.07.1963р.) розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Сілецької сільської радою Кам`янка-Бузького району Львіської області 01.09.2016, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом встановлено, що до складу спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_5 входить 1/5 житлового будинку по АДРЕСА_1 , який відносився до типу колгоспний двір, що підтверджується свідоцтвом про право приватної власності на будівлі від 30.04.1990.
Відповідно до довідки №700 від 16.11.2016, виданої виконкомом Сілецької сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області, про те, що померла ОСОБА_5 , постійно до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована і проживала в АДРЕСА_1 . Разом з нею до дня смерті були зареєстровані і проживали дочка - ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_9., зять ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_9., внук ОСОБА_3 ,ІНФОРМАЦІЯ_6.. За даною адресою зареєстровані і в даний час.
10.11.2004 ОСОБА_5 склала заповіт, згідно якого заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що законом матиме право - своїй дочці ОСОБА_1 , що мешкає в селі Сілець Кам`янка-Бузького району Львівської області
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Позивачу було відмовлено в оформлені права на житловий будинок, що підтверджується листом приватного нотаріуса Кам`янка-Бузького нотаріального округу Львівської області Робак Л.А. від 27.11.2019 №1491/01-16.
До 01 січня 2013 р. Державна реєстрація права особи на частку у майні колгоспного двору здійснювалась МБТІ відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року на підставі рішення, яке виносилось сільською радою про розподіл часток майна колгоспного двору.
Пунктом 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 09.12.2011 року № 4152- VI) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно в порядку визначеному цим Законом, буде здійснюватись з 1 січня 2013 року.
Отже, з 1 січня 2013 року право власності на нерухоме майно посвідчуються на загальних засадах, свідоцтвом про право власності, що видає державний реєстратор прав з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Згідно вимог, які визначені ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державний реєстратор з 01.01.2013 року, не посвідчує прав власності на об`єкт нерухомого майна та не видає свідоцтва про права власності на підставі рішення сільської ради про розподіл часток майна колгоспного двору між його співвласниками.
Судом встановлено, що рішення про розподіл часток майна вищевказаного колгоспного двору між його членами Сілецька сільська рада не виносила і державна реєстрація прав власності їхніх часток не здійснювалась.
Відповідно до п. 4.15 глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України № 296/5, Затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2007 року Про судову практику у справах про спадкування , передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.
Положеннями статей 15, 16 ЦК України, статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом частини другої статті 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи, що позивач прийняв спадщину в установленому законом порядку після померлої, але оформити своє право на спадкове майно не має можливості, порушене право позивача підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.
ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 відмовились від належної їм частки в майні колгоспного двору по АДРЕСА_1 .
Згідно п .2 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі відмови власника від права власності.
А відповідно до ч. 1 ст. 347 ЦК України особа може відмовитися від права власності на майно, заявивши про це або вчинивши інші дії, які свідчать про її відмову від права власності.
Згідно ч. 3 цієї ж статті 347 ЦК у разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягають державний реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру.
Оскільки, частки колишніх членів колгоспного двору у державному реєстрі прав власності на нерухоме майно не зареєстровані, недоцільно звертатися до державного реєстратора з заявою про відмову від права власності на належні частки.
Відповідно до ст. 121 УК Української РСР (в редакції від 18.07.1963 р.) володіння користування і розпорядження майном колгоспного двору здійснюється за згодою всіх члені двору.
Таким чином, суд вважає за можливе прийняти відмову ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 від належних їм частки у майні колишнього колгоспного двору та з врахуванням належної позивачу ОСОБА_1 частки у майні колишнього колгоспного двору, та частки успадкованої після сметрі ОСОБА_5 визнати за нею право власності в цілому на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 .
Крім того, відповідач позовні вимоги визнав, що відповідно до частини четвертої статті 206 ЦПК є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову, оскільки для цього наявні законні підстави, а визнання позову є безумовним і не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст.ст. 2, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України , суд -
ухвалив :
позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Сілецької сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області, третьої особи Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1.
Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1.
Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІПН НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Сілецька сільська рада Кам`янка-Бузького району Львівської області, місцезнаходження: с.Незнанів Кам`янка-Бузького району Львівської області, Код ЄДРПОУ 04374068.
Третя особа: Кам`янка-Бузька державна нотаріальна контора, місцезнаходження вул. Ярослава Мудрого,17б м. Кам`янка-Бузька Львівської області.
Повний текст рішення виготовлено 30.04.2020.
Суддя У.І. Костюк
Суд | Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2020 |
Оприлюднено | 05.05.2020 |
Номер документу | 89047937 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Костюк У. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні