ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
м. Київ
05.05.2020Справа № 910/6114/20
Суддя Господарського суду міста Києва Курдельчук І.Д., дослідивши у нарадчій кімнаті матеріали (Вх.6114/20)
позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сім футів" (код 31354685, вул. Електриків, 26 м. Київ, 04176)
до Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (код 25287988, вул.Артема, 73 Київ, 04053)
та Держаного підприємства "Національні інформаційні системи" Міністерства юстиції України (код 39787008, вул.Бульварно-Курдрівська, 4, 04053)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
без виклику і повідомлення учасників справи
ВСТАНОВИВ
04.05.2020 до канцелярії Господарського суду міста Києва подана позовна заява тов Сім Футів (код 31354685) до Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (код 25287988 та Держаного підприємства "Національні інформаційні системи" Міністерства юстиції України (код 39787008), предметом якої визначено:
- визнати протиправним реєстраційний запис у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 11.07.2013 № 13789701 відносно приватного обтяження, тип обтяження - застава рухомого майна на забезпечення обов'язків боржника з повернення поворотної фінансової допомоги, підстава обтяження - Договір застави майна без номера 02.06.2013
- скасувати реєстраційний запис у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 11.07.2013 № 13789701 відносно приватного обтяження, тип обтяження - застава рухомого майна на забезпечення обов'язків боржника з повернення поворотної фінансової допомоги, підстава обтяження - Договір застави майна без номера 02.06.2013;
- зобов'язати ДП Національні інформаційні системи (далі-ДП НАІС або ДП) вилучити зазначений реєстраційний запис із Реєстру.
Відповідно до Витягу з Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.05.2020 о 17:16:49 позовна заява передана на розгляд судді Курдельчуку.І.Д.
Позовні вимоги тов Сім футів обґрунтовуються тим, що реєстраційний запис про обтяження ОСОБА_1 (ОСОБА_1) рухомого майна без достатніх правових підстав внесено в порушення вимог Закону України Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень і Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна , затвердженого постановою КМУ від 05.07.2004 №830.
Тов Сім футів зазначає, що підставою для обтяження стало неіснуюче зобов'язання, а також Договір застави майна, який ніколи не укладався товариством.
Тов Сім футів також зазначив ОСОБА_1 (ОСОБА_1), R&J Traiding International, Inc. - Президент ОСОБА_1 (ОСОБА_1) та Nordan Busines Inc - Президент ОСОБА_1 (ОСОБА_1) в якості третіх осіб, які не заявляються щодо яких слід вирішити питання ро залучення до участі у справі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України з огляду на таке.
Статтею 1 ГПК України унормовано, що Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
При цьому, згідно з ч. 1, 3 ст. 45 ГПК України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.
Отже, норми господарського процесуального законодавства закріплюють право участі фізичних осіб у спорах господарського суду за позовами саме у випадку, коли їхня справа віднесена до юрисдикції господарського суду.
Відповідно до пп.1, 3, 4 ч.1 ст.20 ГПК господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку з провадженням господарської діяльності (крім справ, передбачених ч.2 цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні й виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізособа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) ФОПи; справи у спорах, що виникають із корпоративних відносин, у тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав у юридичної особи, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.
Як вбачається з наданих до позовної заяви копій документів 11.07.2013 реєстратором Київської обласної філії Державного підприємства Інформаційний центр Міністерства юстиції України внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна запис про приватне обтяження ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) рухомого майна Товариства з обмеженою відповідальністю Сім футів , в забезпечення обов'язків Боржника з повернення поворотної фінансової допомоги (витяг №41209926, реєстраційний номер 13789701).
Відповідно до копії витягу про реєстрацію в Державному реєстр обтяжень рухомого майна від 11 липня 2013 року за № 41209926, обтяжувачем вказаний громадянин ОСОБА_1, боржник ТОВ Сім футів ; розмір обтяження - 1 705 183,75 гривень, термін дії до 11.07.2018. Підставою обтяження рухомого майна вказано Договір застави майна від 02.06.2013, без номеру.
В подальшому ТОВ "Сім футів" звертався до ДП НАІС щодо скасування обтяження рухомого майна, внесеного до Державного реєстру реєстратором ДП ІС , на що листом ДП № 662/03.2-15 від 16.02.2018 надано відмову, оскільки ДП виконує функцію по внесенню та виключенню даних з Держаного реєстру виключно механічно.
В листі роз'яснено про право звернутись щодо скасування обтяження рухомого майна до обтяжувача або нотаріуса.
Позивач вважає дії щодо внесення запису про приватне обтяження рухомого майна Товариства з обмеженою відповідальністю Сім футів до Державного реєстру обтяжень рухомого майна 11.07.2013 протиправним, що стало підставою для звернення до господарського суду з даним позовом.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Згідно ч.2 статті 42 Закону України Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень до Державного реєстру вносяться відомості про виникнення, зміну, припинення обтяжень, а також про звернення стягнення на предмет обтяження. Відомості, внесені до Державного реєстру, є відкритими для всіх юридичних та фізичних осіб.
Відповідно до ч.1,2 статті 43 цього Закону реєстрація обтяжень здійснюється на підставі заяви обтяжувача, в якій зазначаються: 1) відомості про обтяжувача та боржника: для юридичних осіб - резидентів - найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; для юридичних осіб - нерезидентів - найменування, місцезнаходження та державу, де зареєстровано особу; для фізичних осіб - громадян України - прізвище, ім'я, по батькові, адресу постійного місця проживання та індивідуальний ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; для фізичних осіб - іноземців або осіб без громадянства - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), адресу постійного місця проживання за межами України; 2) посилання на підставу виникнення обтяження та його зміст. Для забезпечувальних обтяжень також зазначаються розмір та строк виконання вимоги обтяжувача. Для обтяження, яке виникає на підставі рішення суду про стягнення грошових коштів, та обтяження, відповідно до якого накладається арешт на рухоме майно для забезпечення цивільного позову, зазначається розмір вимоги обтяжувача; 3) опис рухомого майна, що є предметом обтяження, достатній для його ідентифікації; 4) відомості про заборону чи обмеження права боржника відчужувати предмет обтяження.
Держатель або реєстратор Державного реєстру вносить запис до Державного реєстру про відомості, що містяться в заяві обтяжувача. Запису присвоюється реєстраційний номер.
Згідно ч.2 статті 44 Закону записи зберігаються в Державному реєстрі протягом п'яти років з моменту їх внесення. Обтяжувач має право в будь-який час подати заяву про припинення обтяження і подальше виключення запису або про продовження строку дії реєстрації на не більш як п'ятирічний строк.
Поряд з дим, відповідно ч.3 статті 43 Закону, обтяжувач у будь-який час може зареєструвати зміну відомостей про обтяження шляхом подання держателю або реєстратору Державного реєстру заяви, в якій зазначаються реєстраційний номер запису, найменування боржника, ідентифікаційний код боржника в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України або індивідуальний ідентифікаційний номер боржника в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів і реквізити запису, що підлягають заміні. На підставі цієї заяви держатель або реєстратор Державного реєстру вносить відповідні зміни до попереднього запису про обтяження.
Заяви про виникнення, зміну, припинення обтяжень та про звернення стягнення на предмет обтяження підписуються обтяжувачем. Якщо обтяжувачем є юридична особа, підпис її уповноваженої особи скріплюється печаткою. Якщо заява подається в електронній формі, вона повинна містити електронний підпис обтяжувана. Під час додання заяви обтяжувач пред'являє паспорт чи інший документ, що посвідчує особу, а у разі коли уповноважена ним особа діє від імені обтяжувача фізичної чи юридичної особи, - відповідну довіреність.
Отже, необхідною та достатньою підставою для реєстрації обтяження рухомого майна є подання обтяжувачем належним чином оформленої заяви; при цьому реєстратор не наділений правом перевіряти достовірність відомостей, зазначених у заяві обтяжувача та вимагати документи, які підтверджують існування підстав для обтяження.
Після припинення обтяження обтяжувач самостійно або на письмову вимогу і боржника чи особи, права якої порушено внаслідок наявності запису про обтяження, потягом п'яти днів зобов'язаний подати реєстратору заяву про припинення обтяження і виключення його з Державного реєстру.
Частиною 3 статті 44 Закону визначено, що у разі невиконання цього обов'язку, обтяжувач несе відповідальність за відшкодування завданих збитків. Тобто, в даному випадку законодавцем покладено відповідальність за неправомірне існування запису про обтяження в Державному реєстрі саме на обтяжувача.
Згідно ч.7 статті 43 Закону, держателю та реєстраторам Державного реєстру забороняється вимагати від обтяжувача подання додаткових документів чи інформації, а також перевіряти достовірність і обґрунтованість відомостей, що містяться в заяві. Обтяжувач несе відповідальність згідно із законом за достовірність відомостей, що містяться в заяві.
Тобто в даному випадку законодавцем покладено відповідальність за неправомірне існування запису про обтяження в Державному реєстрі саме на обтяжувача
Для вирішення питання щодо юрисдикції даного спору, господарський суд виходить із змісту та юридичної природи обставин цього спору.
За правилами п. 1 ч. 1 статті 19 ЦПК суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених неправомірними, на думку особи, рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Оскарження рішення про державну реєстрацію обтяжень рухомого майна безпосередньо пов'язане із захистом позивачем свого цивільного права у спорі щодо цього майна з третьою особою, тому спір має приватноправовий характер і залежно від суб'єктного складу сторін спору він має вирішуватися за правилами цивільного чи господарського судочинства.
Характер спірних правовідносин, покладених в основу позову, є приватноправовим, а спір щодо наявності чи відсутності правомірності дій реєстраторів по внесення запису про обтяження є похідним від встановлення прав і обов'язків між ТОВ Сім футів та обтяжувачем ОСОБА_1.
Враховуючи, що обтяжувачем є фізична особа -ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1), тому господарський суд роз'яснює позивачу право на звернення із вказаним позовом до суду в порядку цивільного судочинства.
Разом з тим, як зазначає тов Сім Футів у позовній заяві поданій до Господарського суду міста Києва, такий позов був предметом вирішення адміністративного суду.
Як вбачається з доданих судових рішень у справі 826/3269/18, у лютому 2018 року ТОВ Сім футів звернулось до суду з адміністративним позовом до ДП Інформаційний центр та ДП НАІС , в якому просило: - визнати протиправним та скасувати реєстраційний запис у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 11.07.2013 № 41209926 щодо приватного обтяження, тип обтяження - застава рухомого майна на забезпечення обов'язків боржника з повернення поворотної фінансової допомоги, підстава обтяження - договір застави майна від 2 червня 2013 року без номера; - зобов'язати ДП НАІС вилучити зазначений реєстраційний запис із Реєстру.
Обґрунтовуючи тоді позовні вимоги тов. Сім футів вказувало, що реєстраційний запис внесено в порушення вимог Закону України Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень і Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна , затвердженого постановою КМУ від 05.07.2004 №830.
Вирішуючи питання спору та юрисдикції Шостий апеляційний адміністративний суд 20.11.2018, з яким погодилась Велика Палата Верховного Суду у своїй Постанові від 22.04.2019 (справа № 826/3269/18, провадження № 11-100апп19), вказав у Постанові, що даний спір, залежно від суб'єктного складу сторін спору, має вирішуватися за правилами цивільного чи господарського судочинства.
Водночас в резолютивній же частині Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду № 826/3269/18 від 20.11.2018 також роз'яснено позивачу право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.
Пунктом 3 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (п.6 ч.1 ст.175 ГПК України).
За викладених обставин, суд відмовляє у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сім футів" (код 31354685) до Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (код 25287988) та Держаного підприємства "Національні інформаційні системи" Міністерства юстиції України (код 39787008) про визнання протиправним і скасування реєстраційного запису у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 11.07.2013 № 13789701 відносно приватного обтяження, тип обтяження - застава рухомого майна на забезпечення обов'язків боржника з повернення поворотної фінансової допомоги, підстава обтяження - Договір застави майна без номера 02.06.2013 та про зобов'язання ДП Національні інформаційні системи вилучити зазначений реєстраційний запис із Реєстру, оскільки з огляду на суб'єктний склад сторін спору про право даний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ч. 1 ст. 20, п.1 ч.1, ч.6 ст.175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1.Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сім футів" (код 31354685) до Державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України (код 25287988) та Держаного підприємства "Національні інформаційні системи" Міністерства юстиції України (код 39787008)
2. Роз'яснити Товариству з обмеженою відповідальністю "Сім футів" (код 31354685) про його право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набрала законної сили з 05.05.2020 та може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її підписання до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва.
Суддя І.Д. Курдельчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2020 |
Оприлюднено | 05.05.2020 |
Номер документу | 89059690 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Курдельчук І.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні