Справа № 950/3032/19
2/950/153/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2020 року м.Лебедин
Лебединський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Бакланова Р. В. за участю секретаря секретаря судового засідання - Гладкової С.В., представника позивача - Васильця С.О.
розглянувши в місті Лебедині цивільну справу за позовом представника позивача Васильця Сергія Олексійовича , проживаючого - АДРЕСА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , проживаючого - АДРЕСА_2 , пункт Костомукша СНТ "Ремонтник-1" Республіка Карелія Російська Федерація до Гарбузівської сільської ради Лебединського району Сумської області, код ЄДРПОУ 04389743, юридична адреса - вул. Молодіжна, 1-а с. Гарбузівка Лебединського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до суду з вищевказаним позовом до відповідача, мотивуючи вимоги тим, що позивач є спадкоємцем баби - ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в свою чергу була спадкоємицею свого чоловіка, діда позивача, - ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . При зверненні до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом позивачу було відмовлено, у зв`язку з пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Представник позивача зазначає, що строк ним був пропущений з поважних причин. тому він звернувся до суду і просить визначити додатковий строк терміном у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Представник позивача адвокат Василець С.О. в судовому засіданні ствердив позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Від відповідача сільського голови Тучі В.М. Гарбузівської сільської ради надійшов відзив про розгляд справи за відсутності представника, заперечення щодо задоволення позову відсутні (а.с.24).
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Панченки Гарбузівської сільської ради Лебединського району Сумської області помер дід позивача - ОСОБА_4 (а.с.11). Після його смерті відкрилася спадщини, до складу якої ввійшли земельні ділянки для ведення сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Гарбузівської сільської ради Лебединського району Сумської області, які належали останньому на підставі державних актів на право приватної власності на землю серії СМ № 4738 та серії СМ в„– 4739 (а.с. 10,13). Після смерті останнього фактично прийняла спадщину його дружина - баба позивача ОСОБА_3 , але юридично не оформила свої спадкових прав. ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Панченки Лебединського району Сумської області померла ОСОБА_3 (а.с.14), після смерті останньої залишилося спадкове майно, а саме земельна ділянка для ведення сільськогосподарського товарного виробництва, яка розташована на території Гарбузівської сільської ради Лебединського району Сумської області, яка належала останній на праві державного акту на право приватної власності на землю Серії СМ в„– 4734 (а.с.9).
З довідки виконкому Гарбузівської сільської ради Лебединського району Сумської області № 251 від 05.08.2019 року (а.с.12) дослідженої в судовому засіванні встановлено, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на день смерті був зареєстрований в АДРЕСА_3 . Разом з ним до дня його смерті проживала однією сім`єю дружина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Заповіт від імені ОСОБА_4 Гарбузівською сільською радою не посвідчувався.
З довідки виконкому Гарбузівської сільської ради Лебединського району Сумської області № 267 від 21.08.2019 року (а.с.15) дослідженої в судовому засіванні встановлено, що ОСОБА_3 , яка помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_3 . До дня смерті ОСОБА_3 за вищевказаною адресою проживала одна. Заповіт від імені ОСОБА_3 Гарбузівською сільською радою не посвідчувався.
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, приватного нотаріуса Лебединського районного нотаріального округу Сумської області (а.с.16) встановлено, що ОСОБА_2 відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини та у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
З відомостей по спадковій справі приватного нотаріуса Лебединського районного нотаріального округу Сумської області Жураховського Д.В. (а.с.28-40) встановлено, що після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкові справи не заводились, свідоцтва про право на спадщину не видавалось.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , кожен зокрема суду повідомили, що ОСОБА_7 наприкінці 80-х років минулого століття виїхав до Росії, потім в 90-х роках повернувся в с. Панченки Гарбузівської сільської ради. Там проживав весь час до смерті. Зловживав алкогольними напоями і навіть не отримав паспорт громадянина України, у нього був паспорт громадянина СРСР. Його неодноразово просили оформити спадщину померлої матері - ОСОБА_3 , однак він цього не зробив. Позивач тільки в 2019 році дізнався про наявність спадкового майна, тоді й почав займатися оформленням спадщини, однак через те, що він живе в Республіці Карелія, це розтяглося в часі.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.
Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо:
1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;
2) ці обставини визнані судом поважними.
У абз. 6 п. 24 Постанови Пленуму ВС України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Якщо у спадкоємця не було перешкод для подання заяви, а він не скористався правом на прийняття спадщини, в тому числі, наприклад, і через юридичну необізнаність спадкоємця щодо строку та порядку прийняття спадщини, то правові підстави для визнання додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Суд, враховуючи надані позивачем докази, визнання позову відповідачем, вважає поважною причину пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, тому відповідно до вимог ст. 1272 ЦК України йому необхідно визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавиці ОСОБА_3 .
Керуючись статтями 12, 13, 83, 89, 133, 141, 200, 247,258, 259, 265 Цивільного процесуального кодексу України,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк у шість місяців з дня набрання рішенням законної сили для подачі зави до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Бакланов Р. В.
Суд | Лебединський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2020 |
Оприлюднено | 06.05.2020 |
Номер документу | 89074865 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лебединський районний суд Сумської області
Бакланов Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні