Справа № 426/7512/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2020 року , м.Сватове
Сватівський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Осіпенко Л.М.,
за участю секретарів судового засідання - Вітер І.П., Вєдєрникової Т.А.,
представника позивача - адвоката Гашинського М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове Луганської області цивільну справу за позовом Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , в інтересах якого діє представник - адвокат Гашинський Михайло Артурович до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство Сватівське лісомисливське господарство , в інтересах якого діє представник - адвокат Гашинський М.А. звернувся до суду із вищевказаним позовом. В обґрунтування своїх позовних вимог, зазначає, що досудовим розслідуванням встановлено, що 25 квітня 2018 року ОСОБА_1 маючи умисел на незаконну порубку дерев у лісах віднесених до категорії захисних лісів Ліси протиерозійні в обході в„–8 Сватівського лісництва квартал 87 виділ 21 Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , розташованого поблизу вулиці Смальківка-Солонці м. Сватове Луганської області, не маючи на те спеціального дозволу передбаченого ст. 69 Лісового кодексу України, який посвідчується відповідним документом - лісорубним квитком, виданим уповноваженим органом, приїхав до лісового масиву виділу № 21 кварталу № 87 Сватівскього лісництва Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , де реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи наслідки і свідомо бажаючи їх настання, за допомогою бензопили, на території виділу № 21 кварталу 87 зазначеного лісового масиву, вчинив незаконну порубку наступних дерев: 1 (одного) сухостійного дерева породи тополь із діаметром стовбура 76 см загальним об`ємом 0,55 м 3 .
Цього ж дня, приблизно о 19-00 годині, під час розпилу спиляної деревини на частини, перебуваючи в обході № 8 Сватівського лісництва квартал 87 виділ 21 Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , розташованого поблизу вулиці Смальківка - Солонці м. Сватове Луганської області, був помічений співробітниками Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , які повідомили працівникам Сватівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Луганській області.
Внаслідок своїх неправомірних дій ОСОБА_1 заподіяв державі в особі Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство істотну шкоду, оскільки погіршились захисні властивості насаджень, зменшилась повнота насадження, знизився відсоток участі головної породи в складі насадження, так як спиляне дерево тополь, яке відносяться до основних лісоутворюючих порід України і їх високоякісна деревина має вагоме господарське значення, а також матеріальну шкоду, відповідно до довідки ДП Сватівське лісомисливське господарство №252/07 від 02.05.2018 року, в розмірі 10513 (десять тисяч п`ятсот тринадцять) грн. 03 коп.
Ухвалою Сватівського районного суду Луганської області від 20 березня 2020 року кримінальне провадження стосовно ОСОБА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України закрито на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв`язку
з декриміналізацією відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів від 06.09.2018 року.
В ході досудового розслідування ОСОБА_1 завдані збитки не відшкодував і під час закриття кримінального провадження цивільний позов вирішений не був.
Тому позивач звернувся з даним позовом до суду та просить стягнути з відповідача на користь Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство 10 513,03 грн. збитків, завданих державі незаконною порубкою дерев.
Представник позивача - адвокат Гашинський М.А. в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце його проведення був повідомлений налжним чином, надав суду заяву про проведення судового засідання без його участі, а також зазначив, що позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити з підстав викладених у ньому, не заперечує щодо заочного розгляду справи (а.с.93).
Відповідач в судові засідання не з`явився, про дату, час і місце його проведення був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань не надавав (а.с.48, 98).
У зв`язку з розглядом справи за відсутності всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Відповідач у встановлений судом строк без поважних причин відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст. 178 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що дана позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із ухвали Сватівського районного суду Луганської області від 20 березня 2020 року - 25 квітня 2018 року ОСОБА_1 маючи умисел на незаконну порубку дерев у лісах віднесених до категорії захисних лісів Ліси протиерозійні в обході в„–8 Сватівського лісництва квартал 87 виділ 21 Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , розташованого поблизу вулиці Смальківка-Солонці м. Сватове Луганської області, не маючи на те спеціального дозволу передбаченого ст. 69 Лісового кодексу України, який посвідчується відповідним документом - лісорубним квитком, виданим уповноваженим органом, приїхав до лісового масиву виділу № 21 кварталу № 87 Сватівскього лісництва Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , де реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи наслідки і свідомо бажаючи їх настання, за допомогою бензопили, на території виділу № 21 кварталу 87 зазначеного лісового масиву, вчинив незаконну порубку наступних дерев: 1 (одного) сухостійного дерева породи тополь із діаметром стовбура 76 см загальним об`ємом 0,55 м 3 .
Внаслідок своїх неправомірних дій ОСОБА_1 заподіяв державі в особі Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство істотну шкоду, оскільки погіршились захисні властивості насаджень, зменшилась повнота насадження, знизився відсоток участі головної породи в складі насадження, так як спиляне дерево тополь, яке відносяться до основних лісоутворюючих порід України і їх високоякісна деревина має вагоме господарське значення, а також матеріальну шкоду, відповідно до довідки ДП Сватівське лісомисливське господарство №252/07 від 02.05.2018 року, в розмірі 10513 (десять тисяч п`ятсот тринадцять) грн. 03 коп.
Під час того, як ОСОБА_1 розпилював спиляні дерева на частини він був викритий на місці скоєння злочину.
Згідно згаданої вище ухвали, кримінальне провадження стосовно ОСОБА_1 закрито на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв`язку з декриміналізацією відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів від 06.09.2018 року, а цивільний позов залишено без розгляду (а.с.94-96).
Згідно із ч. 7 ст. 128 КПК України встановлено, що особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишився без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Згідно із ч. 4 ст. 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Положеннями ч.ч.1, 2 ст.105 Лісового кодексу України встановлено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Частиною 1 статті 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року № 6 Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди роз`яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.
За таких обставин, суд вважає, що заподіяна шкода, завдана внаслідок незаконної порубки дерев у розмірі 10 513,03 грн. підлягає відшкодуванню відповідачем, який її заподіяв, оскільки його дії були неправомірними, між діями і заподіяною шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина ОСОБА_1 , що встановлено ухвалою Сватівського районного суду від 20 березня 2019 року, якою було закрито кримінальне провадження відносно останнього, у зв`язку з декриміналізацією кримінального правопорушення, яке йому інкримінувалось.
При цьому, суд враховує, що відповідачем не надано належних доказів, які б ставили під сумнів визначений ДП Сватівське лісомисливське господарство розмір матеріальної шкоди, який проведено відповідно до Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 року Про такси для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу і згідно довідки № 252/07 від 02.05.2018 року складає 10 513,03 грн.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до змісту вимог ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 1921,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 79-84, 89, 263, 264 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 47,69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища ст.ст. 24, 107 Лісового кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство , в інтересах якого діє представник - адвокат Гашинський Михайло Артурович до ОСОБА_1 , про стягнення матеріальної шкоди - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий Краснолуцьким МВ УМВС 07.09.1995 року, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 на користь Державного підприємства Сватівське лісомисливське господарство код ЄДРПОУ - 25356040, яке розташоване за адресою: 92600, Луганська область, м. Сватове, вул. Пролетарська, буд. 28, матеріальну шкоду у розмірі 10 513 грн. (десять тисяч п`ятсот тринадцять гривень) 03 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_4 виданий Краснолуцьким МВ УМВС 07.09.1995 року, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави витрати на сплату судового збору у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) 00 копійок.
Копію заочного рішення надіслати сторонам.
Заочне рішення може бути переглянуте Сватівським районним судом Луганської області за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Луганського апеляційного суду через Сватівський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя: Л.М. Осіпенко
Суд | Сватівський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 04.05.2020 |
Оприлюднено | 06.05.2020 |
Номер документу | 89080292 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сватівський районний суд Луганської області
Осіпенко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні