ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
06.05.2020 р. Справа № 917/721/20
Суддя Погрібна С.В., розглянувши заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (вул. Петровського, 41, м. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400) про забезпечення позову до пред`явлення позову
особа, що може отримати статус учасника справи (відповідача): Решетилівська міська рада (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400),
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" звернулось до господарського суду із заявою про забезпечення позову до пред`явлення позову, в якій просить:
- заборонити Решетилівській міській раді укладати (підписувати) договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,1340 га. кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться на території Решетилівської міської ради Полтавської області;
- заборонити будь-яким суб`єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та вносити будь-які відомості до Державного реєстру речових прав щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,1340 га. кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться на території Решетилівської міської ради Полтавської області.
- вжити заходів зустрічного забезпечення позову шляхом встановлення обов`язку Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю ХЛІБОРОБ сплачувати орендну плату за користування спірною земельною ділянкою в розмірі 12% від її нормативної грошової оцінки на рік у розмірі 1389,24 грн. на місяць до набрання рішенням суду законної сили в справі за позовом СТОВ ХЛІБОРОБ до Решетилівської міської ради про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі.
В обґрунтування заяви позивач вказує, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Хлібороб відповідно до договору оренди землі № 10 від 10.02.2010 року, зареєстрованого Решетилівським райвідділом Полтавської регіональної філії ДП ЦДЗК від 15.03.2010 року за № 041056100018 (далі за текстом - Договір), є орендарем земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,1340 га кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться на території Решетилівської міської ради Полтавської області.
Згідно п. 8 Договір укладено на 10 (десять) років. Після закінчення його строку орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення троку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
СТОВ ХЛІБОРОБ зверталося до Решетилівської міської ради, що є орендодавцем земель комунальної власності згідно закону, з клопотаннями про продовження вказаного вище договору оренди землі з проектами додаткових угод як в період дії Договору, так і після закінчення його строку.
Однак, як вказує заявник, на даний час питання поновлення договору оренди землі не вирішено, додаткову угоду не підписано. Решетилівська міська рада в порушення вимог статті 33 ЗУ Про оренду землі клопотань заявника належним чином не розглянула, заперечень до проектів угод про поновлення договору оренди землі, запропонованих позивачем, не надіслала, будь-яких переговорів щодо погодження істотних умов Договору з орендарем не вела. На адресу заявника було надіслано лише лист-повідомлення від 21.02.2020 року про відмову в поновленні договору оренди у зв`язку з переходом права власності (з державної в комунальну) на орендовану земельну ділянку з посиланням на рішення сесії міської ради від 19.02.2020 року № 889-30-УІІ. Таку відмову заявник вважає незаконною, оскільки будь-яких застережень щодо позбавлення орендаря переважного права на поновлення договору оренди землі, з підстав переходу права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи ні Договір, а ні будь-який нормативно-правовий акт не містить, так само як і не містять аналогічної підстави для відмови орендодавцем орендарю в поновленні договору оренди землі.
З метою відновлення свого порушеного та визнаного переважного права на поновлення договору оренди землі заявник буде подавати позов про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення Договору Оренди землі № 10 від 10.02.2010 року, зареєстрованого Решетилівським райвідділом Полтавської регіональної філії ДП ЦДЗК від 15.03.2010 року за № 041056100018, в редакції позивача із зазначенням найменшого строку, який законодавчо визначений для цього виду ділянок, - 7 (сім) років, та максимально можливого розміру орендної плати, дозволеному законодавством, - 12 (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На офіційному сайті Держгеокадастру України - land.gov.ua в розділі земельні аукціони - torgy.land.gov.ua розміщено оголошення про проведення земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку площею 15,1340 га. кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться у користуванні СТОВ ХЛІБОРОБ (Лот № 48193 Аукціону № 24845). Вказані торги відбудуться 13.05.2020 року о 10.00 год., про проведення яких Решетилівською міською радою прийнято рішення № 994-32-УІІ від 25.03.2020 року.
До вказаної заяви позивачем додано витяг із сайту та копію вказаного рішення.
Зокрема, позивач вказує, що укладення (підписання) договору оренди землі з новим орендарем, якого буде визначено за результатами проведення земельних торгів, та подальша реєстрація його права оренди в державному реєстрі речових прав, зробить неможливим виконання рішення суду з разі задоволення позовних вимог СТОВ ХЛІБОРОБ про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди цієї ж земельної ділянки.
Наявність в державному реєстрі зареєстрованого права оренди земельної ділянки іншого орендаря, що буде визначений за результатами вказаних вище земельних торгів, унеможливить реєстрацію права оренди СТОВ ХЛІБОРОБ на ту ж ділянку, а відтак, в разі задоволення позову заявника про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі, підприємство буде позбавлено ефективного захисту і відновлення порушеного першочергового права на поновлення договору, оскільки не зможе зареєструвати його. Тому наявність зареєстрованого права оренди на спірну земельну ділянку унеможливить виникнення права оренди у СТОВ ХЛІБОРОБ навіть за наявності рішення суду про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. І в такому випадку заявник буде змушений звертатись до суду з позовом про скасування державної реєстрації права оренди іншого орендаря, що значно ускладнить виконання судового рішення.
Так, на думку заявника, невжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони Решетилівській міській раді укладати (підписувати) договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,1340 га кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться на території Решетилівської міської ради Полтавської області, а також заборони суб`єктам державної реєстрації прав та державним реєстраторам вчиняти будь- які реєстраційні дії стосовно державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та вносити будь-які відомості до Державного реєстру речових прав щодо спірної земельної ділянки, до набрання рішенням суду законної сили, оскільки, невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі зі СТОВ ХЛІБОРОБ , а також ефективний захист та поновлення порушеного першочергового права заявника на поновлення договору оренди землі, за захистом якого він має намір звернутися до господарського суду Полтавської області.
В частині пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення заявник вказує, що він має зареєстроване місцезнаходження та майно, в розмірі, достатньому для відшкодування можливих збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову, у випадку відмови у позові. Запропоновані заходи забезпечення позову не спричинять збитки власникові землі, оскільки вони можуть полягати виключно в отриманні орендної плати, яка буде сплачена або позивачем або іншим орендарем.
У зв`язку з цим, заявник пропонує в якості зустрічного забезпечення застосувати встановлення обов`язку СТОВ ХЛІБОРОБ сплачувати орендну плату за користування спірною земельною ділянкою в розмірі 12% від її нормативної грошової оцінки на рік, що становить 1389,23 грн. на місяць, до набрання рішенням суду законної сили в справі за позовом СТОВ ХЛІБОРОБ до Решетилівської міської ради про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди землі.
Заява про забезпечення позову розглядається судом з врахуванням положнення частини 1 статті 140 ГПК України, не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.
При розгляді вказаної заяви судом враховано наступне.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Хлібороб відповідно до договору оренди землі № 10 від 10.02.2010 року, зареєстрованого Решетилівським райвідділом Полтавської регіональної філії ДП ЦДЗК від 15.03.2010 року за № 041056100018 (далі за текстом - Договір), є орендарем земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,1340 га. кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться на території Решетилівської міської ради Полтавської області.
Згідно п. 8 Договору його укладено на 10 (десять) років. Після закінчення його строку орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення троку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Вперше СТОВ ХЛІБОРОБ звернувся до Решетилівської міської ради з листом про намір на укладення договору оренди землі на новий строк 04.02.2020 року за вих. № 29, до якого було додано проект додаткової угоди до договору.
В подальшому, після тривалого листування, Решетилівською міською радою прийнято рішення № 944-32-VІІ від 25.03.2020 року, яким затверджено перелік земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах, до якого входить земельна ділянка загальною площею 15,1340 га. кадастровий номер 5324255100:00:017:0250.
Відповідно до статті 136 ГПК України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, що полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судових актів. Забезпечення позову застосовується як гарантія задоволення законних вимог позивача.
Вирішуючи питання про забезпечення позову, господарський суд має оцінити обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, які не є учасниками цього судового процесу.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, для забезпечення яких він вживається.
Заходи до забезпечення позову повинні бути співрозмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Метою вжиття заходів щодо забезпечення позову є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову.
Таким чином, у даному випадку при вирішенні питання про забезпечення позову має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного судового провадження за його позовом, який має немайновий характер, без нових звернень до суду (відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.08.2018 р. у справі № 910/1040/18).
Як зазначає заявник предметом майбутнього позову буде визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору Оренди землі № 10 від 10.02.2010 року, зареєстрованого Решетилівським райвідділом Полтавської регіональної філії ДП ЦДЗК від 15.03.2010 року за № 041056100018, в редакції позивача.
Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ЗУ "Про оренду землі").
Згідно із статтями 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 33 ЗУ "Про оренду землі" визначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Так, у випадку передачі спірної земельної ділянки у користування третім особам, позивач буде змушений захищати своє порушене право (у разі задоволення позовних вимог), шляхом подання інших позовів, а тому невжиття заходів до забезпечення позову не забезпечить реального захисту прав позивача на оренду спірної земельної ділянки.
Здійснивши оцінку наданих позивачем доказів, зокрема рішення № 944-32-VІІ від 25.03.2020 року та інформації з сайту Держгеокадастру України - land.gov.ua, суд приходить до висновку, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених прав позивача за захистом яких він звернувся.
Суд дослідивши збалансованість інтересів сторін, дійшов висновку, що обраний захід забезпечення позову є адекватним та ефективним.
Згідно статті 141 ГПК України суд може вимагати від особи, яка звернулася із заявою про забезпечення позову, забезпечити відшкодування можливих збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову (зустрічне забезпечення).
В даному випадку, з огляду на характер спірних правовідносин, предмет заявлених позивачем позовних вимог та обраний позивачем вид забезпечення позову, суд не вбачає необхідності в зустрічному забезпеченні.
Також, суд звертає увагу заявника на те, що відповідно до статті 138 ГПК України у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен пред`явити позов протягом десяти днів, а у разі подання заяви про арешт морського судна - тридцяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Керуючись статтями 136, 137, 139, 140, 141, 144, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Полтавської області, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" про забезпечення позову до пред`явлення позову - задовольнити.
2. Заборонити Решетилівській міській раді (код ЄДРПОУ 21044065, вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400) укладати (підписувати) договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,1340 га. кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться на території Решетилівської міської ради Полтавської області.
3. Заборонити будь-яким суб`єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та вносити будь-які відомості до Державного реєстру речових прав щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,1340 га кадастровий номер 5324255100:00:017:0250, що знаходиться на території Решетилівської міської ради Полтавської області.
Стягувач: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" ( код ЄДРПОУ 03769882, вул. Петровського, 41, м. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400);
Боржник: Решетилівська міська рада (код ЄДРПОУ 21044065, вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400) .
4.Ухвала набирає законної сили 06.05.2020 р.
5. Ухвала дійсна до пред`явлення до 07.02.2023 р.
6. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана 06.05.2020 р.
Суддя Погрібна Світлана Василівна
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2020 |
Оприлюднено | 07.05.2020 |
Номер документу | 89084448 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні