Справа № 148/275/20
Провадження №2/148/398/20
У Х В А Л А
Іменем України
06 травня 2020 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого судді Ковганича С.В.
при секретарі Мрочко Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тульчині в порядку письмового провадження заяву позивача ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Ковганича С.В. ,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про право власності на частку у спільному майні подружжя та визнання права власності на спадкове майно .
Після призначення справи до розгляду через канцелярію суду від позивача надійшла заява про відвід головуючого судді Ковганича С.В., яка мотивована тим, що 27.02.2020 суддя Ковганич С.В. виніс ухвалу про відкриття провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в той час як положенням п.2 ч.4 ст.274 ЦПК України передбачено, що в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо спадкування. Задля недопущення порушень фундаментальних засад здійснення правосуддя суддею, з метою уникнути конфлікту між суддею та особою, яка бере участь у справі, вважає необхідним заявити відвід судді.
Відповідно до ч. 8 ст. 40 ЦПК України, суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. В зв`язку з чим, суд вважає можливим розглянути заяву про відвід в порядку письмового провадження, без виклику сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Ознайомившись із заявою про відвід, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого відводу, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 ЦПК України, питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Відповідно до ч.3 ст.40 ЦПК України, якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Разом з тим частиною 5 цієї ж статті передбачено, що якщо на час подання заяви про відвід судді у суді здійснюють правосуддя менше трьох суддів, вирішення питання про відвід здійснюється в нарадчій кімнаті суддею, який розглядає справу чи вчиняє іншу процесуальну дію, про що виноситься ухвала. У такому разі положення частин третьої та четвертої цієї статті не застосовуються.
З урахуванням того, що правосуддя у Тульчинському районному суді Вінницької області в даний час здійснюють двоє суддів, тому, в даному випадку, застосуванню підлягають саме норми ч. 5 ст. 40 ЦПК України.
Підстави для відводу судді визначені ст.ст. 36, 37 ЦПК України.
У своїй заяві позивач посилається на норму ст.36 ЦПК України.
Разом з тим, жодних обґрунтованих доводів, підтверджених належними та допустимими доказами, про наявність підстав, передбачених ст. 36 ЦПК України для відводу судді Ковганича С.В. від розгляду вказаної цивільної справи позивачем не наведено, і таких не здобуто в ході розгляду заяви.
Слід зазначити, що виключно доводи заявника, за відсутності відповідних доказів щодо упередженості судді, в розумінні положень ст. 36 ЦПК України не можуть бути покладені в основу рішення про задоволення заявленого відводу.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що презумпція особистої неупередженості судді діє до тих пір, поки не доведено інше.
У своїй заяві про відвід позивач хоч і послалась на ст.36 ЦПК України, однак загалом її підстави для відводу зводяться до її незгоди з прийнятим суддею Ковганичем С.В. процесуальним рішенням в даній справі.
В свою чергу, згідно з ч. 4 ст. 36 ЦПК України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді не може бути підставою для відводу.
Разом з тим, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Об`єктивність та неупередженість судді є необхідною умовою для справедливого правосуддя.
Інститут відводу судді від участі у розгляді конкретної справи - це одна із найважливіших гарантій здійснення правосуддя неупередженим та справедливим судом. Він покликаний ліквідувати найменшу підозру у заінтересованості судді в результатах розглянутої справи, навіть якщо такої заінтересованості немає, бо тут головним є публічний інтерес.
Відповідно Бангалорських принципів поведінки судді , що схвалені резолюцією №2006/23 Економічної та Соціальної ради ООН від 27.07.2006, допускається відвід судді у тому випадку, коли сторонньому спостерігачеві може видатись, що суддя не здатен винести неупередженого рішення.
Під час прийняття рішення про відвід по вищевказаній цивільній справі, суд також приймає до уваги положення ст.3 Європейського статуту судді, яка передбачає, що суддя не тільки повинен бути неупередженим, але й має сприйматися будь-ким як неупереджений.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах Білуга проти України , Ветштайн проти Швейцарії тощо) важливим питанням є довіра, яку суди повинні вселяти у громадськість у демократичному суспільстві. Судді зобов`язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри у недостатній неупередженості, повинен брати самовідвід або бути відведений.
Таким чином, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що передбачені ст.36 ЦПК України підстави для відводу судді відсутні, будь-яких доказів, які б підтверджували наявність обставин, що викликають сумнів у неупередженості головуючого судді Ковганича С.В. при розгляді даної справи з матеріалів справи та доводів заяви про відвід не вбачається. Однак, враховуючи, що позивачу видається згідно Бангалорських принципів поведінки судді , що прийняте рішення може бути упередженим, і вказані сумніви вважає, на його погляд об`єктивними, задля усунення виникнення у сторін в майбутньому будь-яких сумнівів в об`єктивності та неупередженості судді, суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивача про відвід головуючого судді Ковганича С.В.
Керуючись ст. ст. 36, 40 ЦПК України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Заяву позивача ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Ковганича С.В. задовольнити.
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про право власності на частку у спільному майні подружжя та визнання права власності на спадкове майно передати до канцелярії суду на автоматизований розподіл відповідно до вимог ст. 33 ЦПК України.
Копію ухвали до відома направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2020 |
Оприлюднено | 08.05.2020 |
Номер документу | 89097289 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тульчинський районний суд Вінницької області
Ковганич С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні