Справа № 349/414/20
Провадження № 2/349/249/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05 травня 2020 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Рибія М. Г.,
секретар судового засідання Мартиновська І. П.,
розглянувши у підготовчому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Виспянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання права власності на житловий будинок та приналежні будівлі в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 пред`явила позов до Виспянської сільської ради про визнання за нею як спадкоємцем за законом її матері, ОСОБА_2 , права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько, ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її матір, ОСОБА_2 . За життя батьки заповіту не склали. З приводу оформлення спадщини мами вона звернулася в нотаріальну контору, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, через відсутність правовстановлюючих документів.
Сторони в підготовче засідання не з`явилися.
Представник позивача, адвокат Шидзінськиій І. В., подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Виспянська сільська рада подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності її представника, в якій вказала, що визнає позов повністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Так, відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 28 квітня 2007 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 03 листопада 2015 року ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до довідок №№ 355, 361, 356 від 01 та 05 листопада 2018 року виданих виконавчим комітетом Виспянської сільської ради останнім постійним місцем проживання ОСОБА_2 було АДРЕСА_1 , де вона проживала сама. Заповіт від імені ОСОБА_2 у Виспянській сільській не посвідчувався.
Останнім постійним місцем проживання ОСОБА_3 було АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_3 з ним в господарстві проживала дружина, ОСОБА_2 від імені ОСОБА_3 у Виспянській сільській раді не посвідчувався.
Домоволодіння ОСОБА_2 відносилося до суспільної групи колгоспні двори . Станом на 01 липня 1990 року в господарстві в АДРЕСА_1 , проживали ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Згідно з п. 6 Постанови Пленуму ВСУ № 20 від 22.12.1995 року Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, ще регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні, розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
Це означає, що спірний житловий будинок та приналежні будівлі належали ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві власності.
В силу вимог ст. 1268 ЦК України, де вказано, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї, спадщину ОСОБА_3 прийняла ОСОБА_2 .
Згідно з копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 від 20 листопада 1969 року батьками ОСОБА_4 були ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_4 від 05 вересня 1989 року ОСОБА_4 після одруження обрала прізвище ОСОБА_5 .
Державний нотаріус Рогатинської районної державної нотаріальної контори Андрейків Т. В. постановою від 05 березня 2020 року № 230/02-31 відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_1 , у зв`язку з неподанням нею документів, що підтверджують право власності ОСОБА_2 на це нерухоме майно.
Згідно з цією постановою єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 є її дочка, ОСОБА_1 , спадкова справа заведена 19 березня 2016 року, тобто в межах строку для прийняття спадщини.
Згідно з копіями технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_1 та довідки № 157, виданих ОКП Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації 30 травня 2018 року, до його складу входять: житловий будинок (літера А) загальною площею 46,1 кв. м, житловою площею 32,0 кв. м, літня кухня (літера Б) площею 33,4 кв. м, стайня (літера В) площею 44,5 кв. м. Реєстрація права власності на домоволодіння в ОКП Івано-Франківське ОБТІ не проводилась.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно з ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК України) та не здійснив його державної реєстрації (ст. 1299 ЦК України).
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його пр аво власності.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 набула право власності на спірні житловий будинок та господарські будівлі як спадкоємець ОСОБА_2 , однак не може отримати документа, який засвідчує її право власності на це майно, це право підлягає захисту судом шляхом його визнання.
Керуючись ст. ст. 200, 206, 264, 265 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Виспянської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визнання права власності на житловий будинок та приналежні будівлі в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 як спадкоємцем за законом ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок загальною площею 46,1 кв. м, житловою площею 32, 0 кв. м, літню кухню площею 33,4 кв. м, стайню площею 44,5 кв. м.
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач - Виспянська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Рогатинський район, с. Виспа, код ЄДРПОУ 04354835.
Повне судове рішення складено 05 травня 2020 року.
Суддя М. Г. Рибій
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2020 |
Оприлюднено | 08.05.2020 |
Номер документу | 89103781 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Рибій М. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні