Справа № 628/828/20
Провадження № 2-о/628/79/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2020 року Куп`янський міськрайоний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Клімової С.В.
при секретарі - Бавики Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп`янську цивільну справу за заявою заступника керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою,-
В С Т А Н О В И В:
07 квітня 2020 року заявник заступник керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області з заявою про визнання спадщини відумерлою, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до відомостей, наданих міськрайонним управлінням у Куп`янському районі та м. Куп`янську Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на ім`я ОСОБА_1 видано державний акт серії ХР №092821 на право власності на земельну ділянку площею 4,8080 га, кадастровий номер 6323786000:01:000:0004, що розташована на території Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області. Враховуючи, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 минув понад один рік, відомості про спадкоємців відсутні, спадщина не прийнята, прокурор просить визнати відумерлою спадщиною після смерті ОСОБА_1 , а саме: земельну ділянку загальною площею 4,8080 га, кадастровий номер 6323786000:01:000:0004, вартістю 154 994,49 грн.
Ухвалою суду від 08 квітня 2020 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.
В судове засідання прокурор не з`явилася, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, вимоги заяви підтримала та просить суд їх задовольнити.
Представник Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області в судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність, не заперечує проти задоволення даної заяви.
Згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу технічними засобами не здійснюється.
З`ясувавши думку учасників справи, дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.
Приймаючи рішення по справі, що розглядається, суд виходив з вимог ст. 81 ЦПК України, яка регламентує, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Крім того, дотримуючись принципу диспозитивності, передбаченого ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи.
Так, судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Болдирівка, Куп`янського району, Харківської області, померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією актового запису про смерть за № 17 від 25 липня 2011 року.
З довідки № 68, виданої 05 лютого 2020 року виконавчим комітетом Осинівської сільської ради Куп`янського району Харківської області вбачається, що ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент смерті постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , одна. Малолітні і неповнолітні діти в будинку не зареєстровані.
Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР № 092821, підтверджується, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 4,8080 га, що розташована на території Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010667400297.
Довідкою Міськрайонного управління у Куп`янському районі та м. Куп`янську Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 17 лютого 2020 року підтверджується, що земельна ділянка з кадастровим номером 6323786000:01:000:0004 зареєстрована за ОСОБА_1 про що видано державний акт на право власності на земельну ділянку.
З довідки № 75, виданої 03 лютого 2020 року Пристінською сільською радою Куп`янського району Харківської області вбачається, що на земельну ділянку, розташовану на території сільської ради власник якої ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до цього часу не оформлена спадщина.
З інформації, наданої Куп`янською державною нотаріальною конторою Харківської області за № 302/02-16 від 09.04.2020 року, на підставі проведеної перевірки Спадкового реєстру встановлено, що спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 не заводилась, спадкоємці померлої із заявами про прийняття спадщини чи відмову від спадщини до нотаріальної контори не звертались, свідоцтва про право на спадщину не видавались. Перевірка була проведена за алфавітними книгами обліку спадкових справ за 2011-2020 роки та у Спадковому реєстрі ( а.с. 11-17,23).
Заступник керівника Ізюмської місцевої прокуратури звернувся до суду із заявою в інтересах держави в особі: Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою, 07 квітня 2020 року, тобто після спливу однорічного строку з часу відкриття спадщини, що передбачено ст.1277ЦКУкраїни та ст. 336 ЦПК України.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 346 Цивільного кодексу України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.
Статтею 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 3 ЦПК України встановлено, що у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з положеннями п. "б" ч. 1 ст.33 ЗУ"Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження, як здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
За правилами ч. 5 ст.83 ЗК України,територіальні громади набувають землю у комунальну власність, зокрема, у разі прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною.
Пристінська сільська рада Куп`янського району Харківської області є органом місцевого самоврядування, фінансується за рахунок державного бюджету, в суд із заявою про визнання спадщини після смерті ОСОБА_2 не зверталася, відповідно, статус спадкової земельної ділянки є невизначеним, що є порушенням земельного законодавства, яке зачіпає інтереси держави, тому за змістом ч. 4 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру", у даному випадку наявні підстави для представництва прокурором в суді держави.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошена померлою.
Згідно із ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку встановленого статтею 1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За приписами ст. 1277 ЦК України,у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
За положеннями ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою.
Таким чином враховуючи спірні цивільно-правові відносини між учасниками справи, які вирішуються тільки в судовому порядку, суд оцінивши достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вимоги норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що оскільки будь-які відомості про спадкоємців померлої ОСОБА_1 , які б вживали заходи щодо оформлення права власності на спадкове майно та застосували передбачені законом правові механізми реалізації своїх прав на прийняття спадщини відсутні, суд приходить до висновку, що вимоги заяви є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Задоволення заяви не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.
Керуючись ст. ст. 13, 89, 259, 264-265, 293, 334, 337, 338 ЦПК України, ст. 1277 ЦК України, суд -
УХВАЛИВ :
Заяву заступника керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області, в інтересах держави в особі Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області, про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: земельну ділянку загальною площею 4,8080 га, з кадастровим номером 6323786000 :01:000:0004, вартістю 154 995, 49 грн., яка розташована на території Пристінської сільської ради Куп`янського району Харківської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Куп`янський міськрайонний суд шляхом подачі в 30-ти денний строк апеляційної скарги, з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки http://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/
Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019) визначений цим судовим рішенням процесуальний строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Суддя С.В. Клімова
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2020 |
Оприлюднено | 08.05.2020 |
Номер документу | 89105147 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Клімова С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні