Рішення
від 07.05.2020 по справі 128/300/20
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/300/20

РІШЕННЯ

Іменем України

07 травня 2020 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Бондаренко О.І.

секретаря судового засідання Нагірняк Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Мізяківсько - Хутірської сільської ради Вінницького району Вінницької області про встановлення факту батьківства та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Мізяківсько - Хутірської сільської ради Вінницького району Вінницької області про встановлення факту батьківства та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина на: 1/5 частку житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; присадибну ділянку загальною орієнтовною площею 0,70 га, що була безкоштовно передана у приватну власність померлому на підставі рішення сесії Мізяківсько - Хутірської сільської ради; земельну ділянку площею 1,6174 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Мізяківсько - Хутірської сільської ради.

Згідно заповіту від 23.02.2001 року ОСОБА_4 склав заповіт, яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося заповів своїй дочці- позивачу ОСОБА_1 .

Позивач є єдиним спадкоємцем, інших спадкоємців які б мали право на обов`язкову частку за законом в спадковому майні не має. Позивач прийняла спадщину шляхом подачі заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини.

Згідно виписок з погосподарських книг по Мізяківсько-Хутірський сільській раді особами, що не втратили право на частку в майні колгоспного двору є голова двору і члени двору - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , так як проживали та були зареєстровані в колгоспному дворі станом на 1.01.1991 рік.

Згідно ст. 123 ЦК УРСР частки членів колгоспного двору є рівними, враховуючі норми права, розмір часток складає кожного із членів двору, становить по 1/5 за кожним.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_5 , після смерті якої відкрилася спадщина, яка складається з 1/5 частки житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом є позивач по справі, інших спадкоємців за законом не має.

Спадщину позивач прийняла відповідно ст. 549 ЦК УРСР (в ред. 1963 року) шляхом вступу в управління спадковим майном: зробила в будинку поточний ремонт, обробляла присадибну земельну ділянку.

Таким чином, частка позивача після смерті матері в спадковому будинку з належними до нього господарськими будівлями і спорудами складає 1/5 /3/5 (1/5+1/15+1/5=3/5)/, зокрема, як члена колгоспного двору 1/5 і 2/5 в спадковому майні.

Оскільки частки відповідачів ОСОБА_6 і ОСОБА_3 є мінімальними, тому позивач по справі сплатила кожному по 14564 грн. грошової компенсації за 1/5 і 1/5 частку житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами.

Оформити свої спадкові права в нотаріальній конторі позивач не має можливості, оскільки в свідоцтві про її народження в графі батько відсутній запис, а також відсутні правовстановлюючі документи на будинок та на присадибну земельну ділянку, яка була передана ОСОБА_4 у приватну власність безкоштовно на підставі рішення Мізяківсько-Хутірської сільради.

За наведених обставин позивач звертається до суду з позовом, в якому просить встановити факт, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був її рідним батьком; визнати за нею право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, площею 1,6174 га у межах згідно з планом, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0520684000:09:004:0045, що розташована на території Мізяківсько -Хутірської сільської ради та належала ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №775228 від 26.11.2008 року; визнати за нею в порядку спадкування за заповітом право на завершення приватизації земельної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_1 розміром 0.70 га, що належала ОСОБА_4 на підставі рішення про безкоштовну передачу у приватну власність земельної ділянки Мізяківсько-Хутірської сільської ради №3 11 сесії 21 скликання від 25.03.1994 року; визнати за нею право власності на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 та складається з: житлового будинку А , прибудови а , прибудови а-1 , прибудови а-2 , сараю Б , погребу п/Б , сараю В , погребу п/В , сараю в , воріт з хвірткою №1, огорожі №2, колодязю 1.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує, змін та доповнень не має, просить суд їх задоволити та розглянути справу у її відсутність зі стадії підготовчого судового засідання.

Представник відповідача Мізяківсько - Хутірської сільської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, попередньо надавши суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, при вирішенні спору покладається на думку суду.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, надавши суду заяви, в яких просять справу розглянути в їх відсутність, позов ОСОБА_1 визнають та не заперечують щодо його задоволення, зазначивши, що отримали від останньої грошову компенсацію за частку в спадковому майні в розмірі 14564 грн. кожен.

Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши матеріали справи, оглянувши копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_5 , вважає, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 19.01.2016 року (а.с. 11).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на: 1/5 частку житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; присадибну ділянку загальною орієнтовною площею 0,70 га, що була безкоштовно передана у приватну власність померлому на підставі рішення сесії Мізяківсько - Хутірської сільської ради (а.с.54); земельну ділянку площею 1,6174 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Мізяківсько - Хутірської сільської ради (а.с.14-15).

Згідно заповіту від 23.02.2001 року ОСОБА_4 склав заповіт, яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося заповів своїй дочці- позивачу ОСОБА_1 (а.с. 13).

Позивач є єдиним спадкоємцем, інших спадкоємців які б мали право на обов`язкову частку за законом в спадковому майні немає. Позивач прийняла спадщину після смерті батька, подавши відповідну заяву до нотаріальної контори (а.с. 57).

Згідно виписок з погосподарських книг по Мізяківсько-Хутірський сільській раді особами, що не втратили право на частку в майні колгоспного двору є голова двору і члени двору - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , так як проживали та були зареєстровані в колгоспному дворі станом на 1.01.1991 рік (а.с. 59 - 70).

Згідно ст. 123 ЦК УРСР частки членів колгоспного двору є рівними, враховуючі норми права, розмір часток складає кожного із членів двору, становить по 1/5 за кожним.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_5 (а.с. 10, 12).

Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, яка складається з 1/5 частки житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом є позивач по справі, інших спадкоємців за законом не має.

Спадщину позивач прийняла відповідно ст. 549 ЦК УРСР (в ред. 1963 року) шляхом вступу в управління спадковим майном: зробила в будинку поточний ремонт, обробляла присадибну земельну ділянку.

Таким чином, частка позивача після смерті матері в спадковому будинку з належними до нього господарськими будівлями і спорудами складає 1/5 /3/5 (1/5+1/15+1/5=3/5)/, зокрема, як члена колгоспного двору 1/5 і 2/5 в спадковому майні.

Оскільки частки відповідачів ОСОБА_6 і ОСОБА_3 є мінімальними, тому позивач по справі сплатила кожному по 14564 грн. грошової компенсації за 1/5 і 1/5 частку житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, про що свідчать власноруч написані заяви (а.с. 87, 89).

Оформити свої спадкові права в нотаріальній конторі позивач не має можливості, оскільки в свідоцтві про її народження в графі батько відсутній запис, а також відсутні правовстановлюючі документи на будинок та на присадибну земельну ділянку, яка була передана ОСОБА_4 у приватну власність безкоштовно на підставі рішення Мізяківсько-Хутірської сільради, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 57).

Так, згідно довідок Мізяківсько - Хутірської сільської ради Вінницького району Вінницької області (а.с.55 - 56), ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проживали та були зареєстровані по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 , володіли, користувалися та розпоряджалися вказаним житловим будинком.

Згідно акту обстеження від 12.12.2019 року, ОСОБА_1 вступила в управління спадковим майном після смерті своєї матері - ОСОБА_5 , а саме: проводила ремонт будинку, красила двері, вікна, обробляла город, зробила паркан (а.с. 58).

Як вбачається з довідок Мізяківсько - Хутірської сільської ради Вінницького району Вінницької області (а.с. 22), ОСОБА_5 та ОСОБА_4 проживали однією сім`єю та мали спільних дітей; ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_4 .

Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, - суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

За даних обставин, суд вважає за можливе встановити факт родинних відносин, оскільки встановлення цього факту має юридичне значення, а інший шлях встановлення - відсутній.

Встановлення даного факту дає можливість позивачу ОСОБА_1 оформити спадщину після смерті батька.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно ст. 1268 ч. 5 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Ч.1 ст. 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають ті особи, які визначені у заповіті.

Встановленим фактам відповідають правовідносини, визначені національним законодавством та такі, що захищають порушені, невизнані або оспорюванні права, а саме майнові права позивача щодо спадкового майна підлягають судовому захисту шляхом визнання права на підставі ст.ст.1223, 1268 ЦК України (спадкування за заповітом), оскільки являючись спадкоємцем за заповітом, позивач успадковує всю спадкову масу.

За даних обставин суд приходить до висновку, що право позивача на спадщину є доведеним, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 328, 1218, 1223, 1268 - 1270 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 82, 200, 247, 264, 265, 268, 273, 293, 315 ЦПК України, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 - задоволити.

Встановити факт, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був рідним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, площею 1,6174 га у межах згідно з планом, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 0520684000:09:004:0045, що розташована на території Мізяківсько -Хутірської сільської ради та належала ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №775228 від 26.11.2008 року.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право на завершення приватизації земельної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_1 розміром 0.70 га, що належала ОСОБА_4 на підставі рішення про безкоштовну передачу у приватну власність земельної ділянки Мізяківсько-Хутірської сільської ради №3 11 сесії 21 скликання від 25.03.1994 року.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 та складається з: житлового будинку А , прибудови а , прибудови а-1 , прибудови а-2 , сараю Б , погребу п/Б , сараю В , погребу п/В , сараю в , воріт з хвірткою №1, огорожі №2, колодязю 1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом направлення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строк оскарження даного рішення суду продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя О.І. Бондаренко

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення07.05.2020
Оприлюднено08.05.2020
Номер документу89119473
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —128/300/20

Рішення від 07.05.2020

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 02.04.2020

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 02.04.2020

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні