Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" травня 2020 р. Справа153/374/20
Провадження2/153/93/20-ц
Ямпільський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді - Дзерина М.М.
за участю секретаря судових засідань - Гулковської Т.Т.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю . Вказала, що починаючи з 2001 року і по сьогоднішній день вона відкрито, безперешкодно та безперервно володіє та проживає в житловому будинку, розташованому по АДРЕСА_1 . Вказаний житловий будинок з надвірними будівлями належав ОСОБА_2 . Позивач зазначила, що з 1995 року вона допомагала ОСОБА_2 по господарству, сплачувала комунальні платежі, купувала продукти харчування, оскільки ОСОБА_2 проживала одна. З 2001 року позивач відкрито, безперервно володіє будинком, повністю утримує його, неодноразово проводила в ньому капітальні та поточні ремонти, тримає домашнє господарство. Спадкоємців, які б вступили в спадщину після смерті ОСОБА_2 немає. З метою захисту свого цивільного права та інтересу на житловий будинок із надвірними будівлями, який розташований по АДРЕСА_1 , позивач просить суд визнати за нею право власності на вказаний житловий будинок із надвірними будівлями, в порядку набувальної давності.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задоволити.
Відповідач представник Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, не заперечує проти задоволення позову, про що суду надано письмове повідомлення за вх.№2829 від 06.05.2020 за підписом в.о. сільського голови, із клопотанням справу розглянути без участі представника сільської ради. Заявлені позовні вимоги визнають, не заперечують проти їх задоволення.
Заяви, клопотання: заяви позивача та представника відповідача про розгляд справи без їх участі; заява позивача про уточнення позовних вимог.
Інші процесуальні дії у справі: відкриття провадження у справі; прийняття до розгляду уточненої позовної заяви; закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду, про що постановлено ухвали окремими документами.
Судом встановлено такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Із показів свідка ОСОБА_3 встановлено, що ОСОБА_1 більше 15 років проживає разом із сім`єю в житловому будинку по АДРЕСА_1 . Відкрито та безперервно користується будинком, повністю утримує його, тримає домашнє господарство.
Із показань свідка ОСОБА_4 встановлено, що ОСОБА_1 більше 15 років проживає разом із сім`єю в житловому будинку по АДРЕСА_1 . Відкрито та безперервно користується будинком, тримає домашнє господарство.
Із досліджених судом письмових доказів встановлено: ОСОБА_1 зареєстрована по АДРЕСА_1 (копія довідки про реєстрацію місця проживання особи №130 від 19.02.2020 року (а.с.5).
Із акту обстеження житлово-побутових умов від 19.02.2020 встановлено, що ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 разом з чоловіком ОСОБА_5 та дітьми: ОСОБА_6 , 1997 року народження, ОСОБА_7 , 2012 року народження. Сім`я в будинку проживає з 2001 року. Власниця вказаного будинку ОСОБА_2 померла, правонаступників немає (а.с.6).
Із копії довідки-витягу №179 від 27.02.2020, виданої виконкомом Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, встановлено, що згідно з записом в погосподарській книзі Бушанської сільської ради за 2001-2005 роки в будинку АДРЕСА_1 , зареєстрована ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7).
Із копій довідок-витягів №177 від 27.02.2020 та №178 від 27.02.2020, виданих виконкомом Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області, встановлено, що згідно з записами в погосподарських книгах Бушанської сільської ради за 1991-1995 та 1996-2000 роки в будинку АДРЕСА_1 , була зареєстрована ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла, актовий запис №9 від 13.02.1996 (а.с.8, 9).
Із копії довідки КП Ямпільське районне бюро технічної інвентаризації №175 від 03.03.2020 встановлено, що житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_2 , згідно свідоцтва про право власності, виданого 15.01.1991 за реєстровим №38 (а.с.10).
Із копії технічного паспорта на житловий будинок встановлено, що до складу будівель та споруд по АДРЕСА_1 входять: житловий будинок, площею 65,9 кв.м. (літ. А); підвал, площею 24,4 кв.м. (літ.А1); веранда, площею 7,4 кв.м. (літ.а); сходова площадка, площею 2,0 кв.м. (літ.а1); сходова площадка, площею 2,0 кв.м. (літ.а2); сарай, площею 64,6 кв.м. (літ. Б); сарай, площею 17,6 кв.м. (літ. В); огорожа камінь, площею 15,6 кв.м. (1). Також встановлено, що господарсько-побутові будівлі та споруди у домоволодінні побудовані в 1917 та в 1991 роках і під час технічної інвентаризації не були відображені в матеріалах інвентаризації як самовільні, тобто, не відносяться до категорії самовільних (самочинних) (а.с.11-13).
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.16 ЦК одним і способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно з ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Суд вважає встановленим і ця обставина підтверджена показами свідків та дослідженими письмовими доказами, що дійсно позивач ОСОБА_1 добросовісно заволодів і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном - житловим будинком з надвірними будівлями, який розташований по АДРЕСА_1 та рахується за покійною ОСОБА_2 , з 2001 року і по теперішній час . Позивач фактично здійснює функції володільця, своїми правомірними діями позивач заволоділа майном і продовжує відкрито, безперервно володіти ним.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Набувальна давність визначається як засіб закріплення майна за суб`єктами, що ним володіють, у випадках, коли вони не мають можливості через певні обставини підтвердити підстави виникнення прав, а також в інших ситуаціях. Право власності за набувальною давністю може бути набутим як на безхазяйні речі, так і на майно, яке належить за правом власності іншій особі.
Відповідно до ч.1 ст.344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
З аналізу вказаної норми можна зробити висновок, що набувальна давність - це спосіб набуття права власності на нерухомість, який не базується на попередній власності та відносинах правонаступництва, а виникає із сукупності певних обставин, а саме: майно може бути об`єктом набувальної давності; добросовісність володіння; відкритість володіння; давність володіння та його безперервність; відсутність інших осіб, які претендують на це майно; відсутність титулу (підстави) у позивача для володіння майном та набуття права власності. Позивачем у справах про набуття права власності за набувальною давністю є володілець чужого майна.
Також, згідно з п.9,11 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав при вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власност іза набувальною давністю, суди повинні встановити, зокрема, таке: володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна; володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.
Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР , передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Відповідно до ч.4 ст.344 ЦК України право власності за набувальною давністю на нерухоме майно набувається за рішенням суду.
Враховуючи, що позивач володіє вказаним нерухомим майном відкрито, безперервно та безперешкодно протягом більш як п`ятнадцять років, тому він набуває право власності на вказаний житловий будинок та інші будівлі і господарські споруди за набувальною давністю.
З врахуванням викладеного, суд вважає доведеними обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і має підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Судові витрати позивач просив залишити за ним. Користуючись принципом диспозитивності визначеним ч.1 ст.13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому судові витрати залишає за позивачем.
З урахуванням наведених мотивів суд при вирішенні цього спору застосував такі норми права: ст.ст.15, 16, 344 ЦК України.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 82, 263, 264, 265 ЦПК України, і на підставі ст.ст.15, 16, 344 ЦК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, а саме:житловий будинок, площею 65,9 кв.м. (літ. А); підвал, площею 24,4 кв.м. (літ.А1); веранда, площею 7,4 кв.м. (літ.а); сходова площадка, площею 2,0 кв.м. (літ.а1); сходова площадка, площею 2,0 кв.м. (літ.а2); сарай, площею 64,6 кв.м. (літ. Б); сарай, площею 17,6 кв.м. (літ. В); огорожа камінь, площею 15,6 кв.м. (1) , які розташовані по АДРЕСА_1 , в порядку набувальної давності.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.3 розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України: під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.
Відповідно до пунктів 15, 15.5 Розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України (у редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року) до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Ямпільський районний суд Вінницької області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жителька АДРЕСА_1 .
Відповідач Бушанська сільська рада Ямпільського району Вінницької області,яка знаходиться за адресою вулиця Гоголя, 23 в селі Буша Ямпільського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325800.
Повний текст судового рішення складено 07 травня 2020 року.
Головуючий М.М. Дзерин
Суд | Ямпільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2020 |
Оприлюднено | 10.05.2020 |
Номер документу | 89137172 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ямпільський районний суд Вінницької області
Дзерин М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні