ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про відстрочення виконання рішення суду
12.05.2020м. Дніпро№ 904/5470/19
Суддя Мартинюк С.В., розглянувши заяву: Веселівського житлово-комунального підприємства про відстрочку виконання рішення суду від 20.01.2020 у справі
за позовом: Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ", м. Кривий Ріг
до: Веселівського житлово-комунального підприємства, с. Веселе, Криворізький район, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості з централізованого водопостачання та водовідведення, 3% річних, втрат від інфляції
Представники:
Від заявника: не з`явився;
Від стягувача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Веселівського житлово-комунального підприємства про стягнення 165 844, 43 грн заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, 3% річних, інфляційних втрат.
Рішенням господарського суду від 20.01.2020 позовні вимоги задоволено частково.
На виконання рішення господарського суду від 20.01.2020 видано наказ від 11.02.2020.
02.03.2020 до господарського суду надійшла заява Веселівського житлово-комунального підприємства, с. Веселе, Криворізький район, Дніпропетровська область про відстрочку виконання рішення суду від 20.01.2020.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2020 прийнято заяву до розгляду та призначено судове засідання на 11.03.2020.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2020 відкладено розгляд заяви про відстрочку виконання рішення на 23.03.2020.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.2020 відкладено розгляд заяви про відстрочку виконання рішення на 13.04.2020.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.04.2020 відкладено розгляд заяви про відстрочку виконання рішення на 12.05.2020.
В обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення суду від 20.01.2020 заявник посилається на те, що Веселівське ЖКП є єдиною юридичною особою, що здійснює централізоване водопостачання на території Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, а господарську діяльність провадить на підставі ліцензії Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 24.03.2016 №182.
ВЕСЕЛІВСЬКЕ ЖКП перебуває у скрутному матеріальному становищі, яке зумовлене наявністю загальної дебіторської заборгованості перед підприємством у розмірі 188600,52грн. у таких основних дебіторів, як:
- населення за послугу з централізованого водопостачання - 180749,52грн.;
- СП Колорит за послугу з централізованого водопостачання у розмірі 7851,00грн.
Також ВЕСЕЛІВСЬКЕ ЖКП має кредиторську заборгованість у розмірі 873101,99грн. перед такими основними кредиторами, як:
- ДПП КРИВБАСПРОМВОДОПОСТАЧАННЯ за надану питну воду (2005-2018 роки) у розмірі 201450,00грн.;
- КП "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" за надану питну воду в розмірі 669923,10грн.;
- КП "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" пені за несвоєчасно оплачену надану питну воду в
розмірі 1728,89грн.
Дані факти документально підтверджуються довідкою ВЕСЕЛІВСЬКОГО ЖКП про склад дебіторської та кредиторської заборгованості, станом на 31.01.2020, фінансовим звітом підприємства.
Веселівське ЖКП вказує на те, що підприємство є соціально значимим суб`єктом господарювання, оскільки є єдиним виконавцем-надавачем житлово-комунальної послуги з водопостачання на території Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Відтак, у разі проведення одномоментного стягнення з Веселівське ЖКП всієї заборгованості, визначеної рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2020 по справі №904/5470/19 у загальному розмірі 168188,32грн. та накладення органами державної виконавчої служби арешту на банківські рахунки, господарська діяльність підприємства зупиниться і призведе до кризової ситуації у соціальній сфері сіл, що розташовані на території Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Веселівське ЖКП втратить змогу здійснювати проведення поточних розрахунків за водопостачання, придбання паливно-мастильних матеріалів, здійснення аварійних ремонтів та обслуговування водоводів з метою забезпечення безперервного процесу надання всього комплексу житлово-комунальних послуг з водопостачання споживачам.
Веселівське ЖКП вважає, що дані обставини, які змусили просити відстрочку, є соціально значимими та винятковими, оскільки існує пряма загроза припинення Веселівське ЖКП надання споживачам послуги з водопостачання, що призведе до соціального вибуху, порушення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, припинення господарської діяльності підприємств, що використовують питну воду, та загибелі навесні всіх поливних сільськогосподарських культур, які вирощуються на земельних ділянках, що розташовані на території Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Стягувач надав заперечення проти заяви про відстрочку виконання рішення суду в задоволенні заяви просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч. 1 ст. 327 ГПК України).
Частиною 1 статті 331 Господарського процесуального кодексу України, встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
У відповідності до ч. 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 4 статті 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Зі змісту приписів статті 331 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що відстрочення є правом, а не обов`язком суду, яке реалізується після набрання рішенням законної сили, але виключно у виняткових випадках та за наявністю підстав, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Господарським процесуальним кодексом України не визначено переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнення його виконання, у зв`язку з чим суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини і за наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його, господарський суд має право, зокрема, відстрочити виконання рішення, ухвали, постанови.
Підставами для задоволення заяви про відстрочку, розстрочку виконання рішення можуть бути обставини, якими його виконання ускладнюється чи видається неможливим. Відстрочка або розстрочка виконання рішення, ухвали, постанови, зміна способу та порядку їх виконання допускаються у виняткових випадках і залежно від обставин справи.
Винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання відстрочки виконання судового рішення, повинні бути підтверджені відповідними засобами доказування.
Особа, яка подала заяву про розстрочку або відстрочку виконання рішення, повинна довести наявність обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення господарського суду у даній справі.
Частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи зазначене вище, оцінивши наведені заявником посилання на обставини, які ускладнюють виконання рішення суду, надані заявником до заяви документи, суд дійшов висновку що наведені обставини не підтверджують наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим його виконання у розумінні частини 2 статті 331 Господарського процесуального кодексу України.
Недостатність чи відсутність коштів не можна вважати безумовними винятковими обставинами, за наявності яких виконання судового рішення можна відстрочити.
У відповідності до частини 2 статті 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Таким чином, посилання заявника скрутне фінансове становище не є достатньою підставою для звільнення від виконання господарського зобов`язання та розстрочення виконання рішення суду.
Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України № 5-пр/2013 від 26.06.2013р., розстрочка (відстрочка) виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.
Відсутність грошових коштів не є виключною обставиною та має негативний вплив на фінансовий стан не лише заявника, а й стягувача у справі та здійснювану ним господарську діяльність.
Водночас, заявником, у розумінні наведених вище приписів законодавства, не обґрунтовано в чому полягає виключність обставин, якими він обґрунтовує свою вимогу щодо відстрочення виконання рішення.
До того ж, заявником не надано доказів того, що він зможе виконати рішення суду.
Також, Європейський суд з прав людини, рішення якого відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" застосовуються судом як джерело права, неодноразово наголошував щодо недопустимості невиконання або затягування виконання рішення національного суду в порушення прав іншої сторони, якою у даному випадку є позивач.
Зокрема, у справі "Горнсбі проти Греції" Європейський суд з прав людини зазначив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду.
З огляду встановлені вище судом обставини, з урахуванням принципів розумності та справедливості, а також те, що рішення суду є обов`язковим до виконання та має бути виконане, суд не вбачає правових підстав для відстрочення виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2020.
За таких обставин, суд відмовляє в задоволенні заяви Веселівського житлово-комунального підприємства про відстрочку виконання рішення суду від 20.01.2020.
Господарським судом враховано наявність клопотання стягувача про розгляд заяви без його участі та обізнаність заявника про розгляд заяви, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими поштовими повідомленнями про вручення, будь-яких клопотань від заявника щодо неможливості розгляду заяви через карантинні заходи до суду не надходило.
Керуючись ст. ст. 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви про Веселівського житлово-комунального підприємства про відстрочку виконання рішення суду від 20.01.2020 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення - 12.05.2020 та може бути оскаржена у порядку і строк, встановлені ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.В. Мартинюк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2020 |
Оприлюднено | 13.05.2020 |
Номер документу | 89154800 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні