Рішення
від 10.02.2020 по справі 905/2275/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10.02.2020 м. Харків Справа № 905/2275/19

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

розглянувши справу №905/2275/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги

до відповідача Колективного малого підприємства фірми Катарсіс

про стягнення 22 821,15 грн.,

без повідомлення (виклику) учасників справи,

Суть спору: ТОВ Донецькі енергетичні послуги звернулось до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з КМП фірми Катарсіс 22 821,15 грн., з яких: 20 706,03 грн. - борг за активну електричну енергію, 154,86 грн. - 3% річних, 144,94 грн. - інфляційні втрати, 1 815,32 грн. - пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов`язання щодо оплати вартості електричної енергії за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 1863 від 01.01.2019р.

Ухвалою суду від 11.12.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Сторони про розгляд справи повідомлені належним чином шляхом надіслання копій ухвали суду від 11.12.2019р. на юридичну адресу позивача: 87539, Донецька область, м. Маріуполь, бульвар Шевченка, буд. 62 та на юридичну адресу відповідача: 85321, Донецька область, м. Мирноград, м-н Западний, буд. 16 А, які одержані ними, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Також ухвала суду від 11.12.2019р. розміщена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Відзив на позов відповідачем до суду не подано.

З огляду на те, що строк розгляду даної справи закінчується 10.02.2020р., приймаючи до уваги те, що господарським судом вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення учасників справи належним чином про розгляд судової справи, та забезпечення реалізації ними права на судовий захист своїх прав та інтересів, в т. ч. шляхом надання відповідних заяв по суті справи, господарський суд визнав за можливе вирішити справу за наявними матеріалами справи.

10.02.2020р. господарським судом складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:

Постановою НКРЕКП від 14.06.2018р. № 429 ТОВ Донецькі енергетичні послуги видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу та з 01.01.2019р. останнє виконує функції постачальника універсальних послуг.

Постановою НКРЕКП від 16.11.2018р. № 1444 ДП Регіональні електричні мережі видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Донецької області.

На офіційному сайті ТОВ Донецькі енергетичні послуги https://www.dn.yasno.com.ua/ розміщено публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційні пропозиції до нього.

Цей договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням ст.ст. 633,634,641,642 ЦК України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору (п. 1.1.договору).

За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за зеленим тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за зеленим тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього договору. Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває прав отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. п. 2.1, 2.2 договору).

Умови надання універсальних послуг споживачу визначаються комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору та повинні передбачати наступне: ціни на електроенергію для споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором; споживач має право змінювати постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого постачальника у разі дострокового розірвання цього договору (3.1 договору).

Датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві - приєднання, якщо інша дата не визначена комерційною пропозицією, але в будь-якому випадку не раніше строку початку дії договору (п. 3.4 договору).

Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраного споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору. Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених ЗУ Про ринок електричної енергії і ПРРЕЕ. Сторони домовилися про те, що ціна на електричну енергію, встановлена регулятором, повинна бути обов`язкова для сторін з дати її введення. Інформація про діючу ціну на електричну енергію постачальника має бути розміщена на офіційному веб - сайті постачальника не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування. Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у т.ч. у разі її зміни. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Дата початку та кінця розрахункового періоду зазначаються в заявці-приєднанні. Оплата рахунку постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем. У разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню в порядку та розмірі, що зазначаються у комерційній пропозиції. Споживач здійснює оплату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії через постачальника, із зазначенням обраного способу оплати в комерційній пропозиції. При виставленні рахунку за спожиту електричну енергію споживачу постачальник зобов`язаний окремо вказувати оплату за послугу з розподілу електричної енергії (розд. 5 договору).

Споживач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору (пп. 1 п. 6.2 договору).

Постачальник зобов`язується обчислювати і виставляти рахунки споживачу відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором, проводити оплату послуги з розподілу (передачі) електричної енергії оператору системи (п. 7.2 договору).

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальністю, передбачену цим договором та чинним законодавством (п. 9.1. договору).

Споживач має право в будь-який час змінити електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії з новим електропостачальником принаймні за 21 календарний день до такої зміни, вказавши дату або період такої зміни (початок дії нового договору про постачання електричної енергії). Зміна електропостачальника здійснюється згідно з порядком, встановленим ПРРЕЕ (п.п. 10.1, 10.3 договору).

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем в заяві-приєднання (п. 13.1. договору). Дія цього договору припиняється в т.ч. у випадку зміни постачальника електричної енергії (п. 13.6 договору).

Додатком 3 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є комерційна пропозиція Універсальна постачальника універсальних послуг ТОВ Донецькі енергетичні послуги для малих непобутових споживачів.

Постачання електричної енергії здійснюється за регульованими цінами (тарифами) на електроенергію, зокрема, розрахованими відповідно до постанови НКРЕКП від 05.10.2018р. № 1177 (п. 2 комерційної пропозиції).

Територія здійснення ліцензованої діяльності - у межах Донецької області та електричних мереж системи розподілу, зокрема, ДП Регіональні електричні мережі (п. 3 комерційної пропозиції).

Оплата електричної енергії здійснюється споживачем у формі попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку, на підставі самостійно отриманого у постачальника рахунка. Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, зазначений у договорі та/або розрахункових документах (п.4 комерційної пропозиції).

100% попередньої оплати заявлених обсягів споживання електричної енергії здійснюється не пізніше, ніж за 15 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію. Рахунок для здійснення попередньої оплати постачальник надає споживачу разом з остаточним рахунком за період, що на 2 місяці передує розрахунковому. У разі відсутності інформації про рівень тарифів постачальник розраховує суму попередньої оплати за тарифами, що діють на час надання рахунку. Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк, не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду. Рахунок формується споживачем самостійного в сервісі Особовий кабінет з моменту реєстрації споживача в сервісі не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках рахунок формується та надається постачальником споживачу на підставі отриманих від споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних. В таких випадках рахунок споживач отримує у відповідному центрі обслуговування клієнтів постачальника не пізніше наступного дня після закінчення розрахункового періоду. У разі не отримання споживачем рахунку в центрі обслуговування клієнтів, або у сервісі Електронний кабінет , в зазначені строки постачальник направляє рахунок на електронну адресу споживача, зазначену в заяві-приєднанні (в такому випадку датою отримання рахунку вважається дата направлення постачальником електронного листа). У разі відсутності інформації про електронну адресу споживача, постачальник направляє рахунок споживачу рекомендованим листом, поштою (в такому випадку датою отримання рахунку споживачем вважається третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач). На період до початку дії нового ринку електричної енергії, у відповідності до ЗУ Про ринок електричної енергії , непобутовий споживач надає покази засобу обліку за формою, яка є зразком до даного договору, або формою, узгодженою з оператором системи розподілу, за розрахунковий період та у дати, встановлені договором про постачання електричної енергії, що діяв станом на 31.12.2018р., до отримання окремого повідомлення від постачальника про зміну відповідної дати чи періоду (п.5 комерційної пропозиції).

За внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, нарахованої протягом періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення (п. 6 комерційної пропозиції).

Для споживачів, у яких є чинний договір про постачання електричної енергії станом на 31.12.2018р., постачання електричної енергії здійснюється з січня 2019р. Договір на умовах даної комерційної пропозиції укладається на строк до 30.06.2019р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не заявить про припинення його дії або перегляд його умов (п. 10 комерційної пропозиції).

КМП фірма Катарсіс (споживач, відповідач) приєдналось до умов публічного договору про постачання електричної енергії та комерційної пропозиції шляхом фактичного споживання електричної енергії з січня 2019р. та ТОВ Донецькі енергетичні послуги (постачальник, позивач) відкрито йому особистий рахунок споживача № 1863.

У січні та лютому 2019р. позивачем поставлено, а відповідачем прийнято електричну енергію в обсязі 8 412 кВт/год на загальну суму 20 706,03 грн. (у січні 2019р. - в обсязі 4 708 кВт/год на суму 11 588,68 грн., у лютому 2019р. - в обсязі 3 704 кВт/год на суму 9 117,35 грн.), на підтвердження чого позивачем надано акти прийняття - передавання товарної продукції (електроенергії) за січень та лютий 2019р.

Вказані акти підписані позивачем в односторонньому порядку, але супровідним листом від 16.09.2019р. № 550 надіслані відповідачу засобами поштового зв`язку 16.09.2019р., що підтверджується описом вкладення у цінний лист та накладною від 16.09.2019р. Разом з актами були надіслані рахунки за спожиту електроенергію за січень 2019р. на суму 11 588,68 грн. та за лютий 2019р. на суму 9 117,35 грн.

При цьому, обсяги фактично спожитої відповідачем електроенергії визначені за даними оператора системи розподілу (ДП Регіональні електричні мережі ) згідно звітів про покази засобів розрахункового обліку електричної енергії у розрахункових періодах січень та лютий 2019р., які підписані відповідачем та надані позивачу оператором системи розподілу (ДП Регіональні електричні мережі ).

19.02.2019р. відповідач надав до оператора системи розподілу (ДП Регіональні електричні мережі ) заяву щодо зміни постачальника (ТОВ Донецькі енергетичні послуги ) із запланованою датою початку постачання електричної енергії 01.03.2019р. та, відповідно, договір про постачання електричної енергії № 1863 припинив свою дію з 01.03.2019р.

24.05.2019р. позивач надіслав відповідачу претензію від 23.05.2019р. № 2911587 про сплату заборгованості у розмірі 20 706,03 грн. та нарахованих пені у розмірі 673,94 грн., 3% річних у розмірі 56,16 грн., яка отримана останнім 02.07.2019р., що підтверджується списком № 65 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів, фіскальним чеком від 24.05.2019р., витягом з сайту Укрпошти.

Оскільки відповідачем не сплачено вартість електричної енергії за січень та лютий 2019р., позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача 22 821,15 грн., з яких: 20 706,03 грн. - борг за електричну енергію, 154,86 грн. - 3% річних, 144,94 грн. - інфляційні втрати, 1 815,32 грн. - пеня.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Статтею 275 ГК України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України Про ринок електричної енергії .

У відповідності до ч.1, п.2 ч.2 ст. 62 ЗУ Про ринок електричної енергії (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. До спеціальних обов`язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії відповідно до цього Закону для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, належать, зокрема виконання функцій постачальника універсальних послуг.

Частиною 1 ст. 63 ЗУ Про ринок електричної енергії встановлено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.

У п. 13 розд. XVII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ Про ринок електричної енергії встановлено, що під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання. З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, кількість приєднаних споживачів до системи розподілу якого перевищує 100 тисяч, здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж двох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання; фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії. Упродовж строку виконання електропостачальником, створеним у результаті здійснення заходів з відокремлення, функцій постачальника універсальних послуг: тариф на послуги постачальника універсальних послуг встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики; надання універсальних послуг здійснюється з дотриманням умов щодо виконання спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, передбачених статтею 62 цього Закону. Передача постачальнику універсальних послуг персональних даних побутових та малих непобутових споживачів під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу не потребує отримання згоди та повідомлення таких споживачів про передачу персональних даних і вважається такою, що здійснена в загальносуспільних інтересах з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам.

Приписами ч.ч. 1-2 ст. 56 ЗУ Про ринок електричної енергії передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Згідно до п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затв. постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312 (далі ПРРЕЕ) (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Відповідно до п.1.2.8 ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.

У п.8 постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. №312, якою затверджено ПРРЕЕ, передбачено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Пунктом 3.2.12 ПРРЕЕ визначено, що договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується у передбаченому договором порядку.

Як вище встановлено господарським судом, правовідносини між сторонами у справі виникли на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 1863 з комерційною пропозицією Універсальна постачальника універсальних послуг ТОВ Донецькі енергетичні послуги для малих непобутових споживачів, який укладено шляхом фактичного споживання відповідачем електричної енергії з січня 2019р., та дія якого припинена з 01.03.2019р. в порядку п. 13.6 договору у зв`язку із зміною постачальника електричної енергії за ініціативою відповідача.

У п.п. 4.3, 4.12, 4.13 ПРРЕЕ передбачено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Згідно з п. 11 постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. №312, якою затверджено ПРРЕЕ, до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку (центральна інформаційно-комунікаційна платформа) функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР (оператор системи розподілу).

За приписами п. 4 ч. 1 ст. 7 ЗУ Про ринок електричної енергії на ринку електричної енергії державному регулюванню підлягають: тарифи на послуги з передачі електричної енергії; тарифи на послуги з розподілу електричної енергії; тарифи на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління; ціни на універсальні послуги, ціни, за якими здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником останньої надії , в частині методик (порядків) їх формування; ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника останньої надії у випадках, передбачених статтями 63 та 64 цього Закону; ціни на допоміжні послуги у випадках, передбачених статтею 69 цього Закону; ставки плати за приєднання потужності та ставки плати за лінійну частину приєднання; зелені тарифи; інші тарифи та ціни в рамках покладення спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до цього Закону.

В силу вимог ч. 3 ст. 56 ЗУ При ринок електричної енергії у разі покладення на електропостачальника зобов`язань з надання універсальних послуг або виконання функцій постачальника останньої надії ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника останньої надії визначаються відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 1.2.6 ПРРЕЕ у разі постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг або останньої надії послугу з розподілу (передачі) електричної енергії для потреб споживачів, електроустановки яких приєднані на території діяльності відповідного оператора системи, оплачує відповідний електропостачальник за усією сукупністю зазначених споживачів, постачання яким здійснює постачальник універсальних послуг або останньої надії . При цьому ціни на електричну енергію, що постачається споживачам постачальниками універсальних послуг та останньої надії , включають, у тому числі, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.

Згідно з пп. 3.3.1-3.3.3 п. 3.1 ПРРЕЕ постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі, оператора системи розподілу та постачальника послуг комерційного обліку відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг. Постачальник універсальних послуг оприлюднює ціни на універсальні послуги не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті, у засобах масової інформації та на своїх інформаційних стендах у центрах обслуговування споживачів. Постачальник універсальних послуг формує ціну на універсальні послуги відповідно до затвердженої Регулятором методики (порядку) розрахунку ціни електричної енергії. Ціна (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг визначається за результатами проведення конкурсу з визначення постачальника універсальних послуг. Якщо конкурс на визначення постачальника універсальних послуг не відбувся, ціна (тариф) на послуги тимчасово призначеного постачальника універсальних послуг встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики із дотриманням вимог закону. Аналогічні положення містяться і у ст. 63 ЗУ Про ринок електричної енергії .

Приписами п. 4.8 ПРРЕЕ передбачено, що форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.

Під час дії вказаного договору у розрахункових періодах січень та лютий 2019р. відповідачем спожито електроенергію в обсязі 8 412 кВт/год на суму 20 706,03 грн. При цьому, обсяг спожитої електроенергії визначено за даними приладів обліку, наданими ДП Регіональні електричні мережі , як оператором системи розподілу, а її вартість розраховано відповідно до постанови НКРЕКП №1177 від 05.10.2018р. (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), якою затверджено Порядок формування ціни на універсальні послуги, виходячи з прогнозованої середньої закупівельної ціни електричної енергії, визначеної із врахуванням прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії на 2019 рік, встановленої постановою НКРЕКП №1906 від 14.12.2018р., а також тарифів на послуги постачальника універсальних послуг та розподілу електричної енергії, встановлених постановами НКРЕКП № № 1866, 1852 від 11.12.2018р.

З огляду на умови п. 5 комерційної пропозиції, згідно з яким оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена відповідачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, а також умови п. 5.8 договору, згідно з яким розрахунковим періодом є календарний місяць, строк оплати вартості електроенергії, спожитої у січні 2019р., настав 07.02.2019р., у лютому 2019р. - 07.03.2019р. При цьому, в даному випадку, строк оплати за фактично відпущену електроенергію не пов`язується з отриманням відповідачем рахунків.

Між тим, така вартість спожитої електроенергії відповідачем не сплачена як у встановлений строк, так і після одержання претензії, внаслідок чого у нього виник борг у розмірі 20 706,03 грн. Водночас, жодних заперечень щодо вказаного боргу, а тим більш доказів, що спростовують його наявність, відповідачем до суду не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення основного боргу у розмірі 20 706,03 грн., а отже і про їх задоволення.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Водночас, згідно з ч.1 ст.230 ГК України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов`язання.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 ЦК України).

У ч. 2 ст.551 ЦК України встановлено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

В силу положень ст. ст. 1, 3 ЗУ Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Сплата пені за порушення відповідачем строків розрахунків передбачена умовами п. 5.11 договору, п. 6 комерційної пропозиції, за змістом яких відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, нарахованої протягом періоду прострочення зобов`язання.

З огляду на умови п. 5 комерційної пропозиції, п. 5.8 договору, та настання строку оплати вартості електроенергії, спожитої у січні 2019р., - 07.02.2019р., у лютому 2019р. - 07.03.2019р., прострочення відповідача почалось з 08.02.2019р., з 08.03.2019р. відповідно.

Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу 3% річних за порушення зобов`язань з оплати вартості електроенергії, спожитої у січні - лютому 2019р. за загальний період з 11.04.2019р. по 10.07.2019р. становить 154,86 грн., перевірений господарським судом та встановлено, що розрахунок є арифметично правильним.

Розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу інфляційних втрат за порушення зобов`язання з оплати вартості електроенергії, спожитої у січні 2019р. - лютому 2019р., за загальний період з 01.05.2019р. по 30.06.2019р. становить 144,94 грн., перевірений господарським судом, та встановлено, що вказаний розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками. Тому, господарським судом самостійно здійснено розрахунок інфляційних втрат та встановлено, що загальний розмір інфляційних втрат за порушення зобов`язання з оплати вартості електроенергії, спожитої у січні - лютому 2019р., за загальний період з 01.05.2019р. по 30.06.2019р. становить 40,69 грн.

Розрахунок пені, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованої відповідачу пені за порушення зобов`язання з оплати вартості електроенергії, спожитої у січні - лютому 2019р., за загальний період з 11.04.2019р. по 10.07.2019р. становить 1 815,32 грн., перевірений господарським судом та встановлено, що вказаний розрахунок є арифметично правильним.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення 3 % річних у розмірі 154,86 грн. (у заявленому розмірі), інфляційних втрат у розмірі 40,69 грн. (у визначеному судом розмірі), пені у розмірі 1 815,32 грн. (у заявленому розмірі).

На підставі ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги задовольнити частково.

2. Стягнути Колективного малого підприємства фірма Катарсіс (85321, Донецька обл., м. Мирноград, м-н Западний, буд. 16А; код ЄДРПОУ 30443810) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги (87539, Донецька обл., м. Маріуполь, Центральний р-н, бул. Шевченка, буд.62; код ЄДРПОУ 42086719) борг за електричну енергію у розмірі 20 706 (двадцять тисяч сімсот шість) грн. 03 коп., 3 % річних у розмірі 154 (сто п`ятдесят чотири) грн. 86 коп., інфляційні втрати у розмірі 40 (сорок) грн. 69 коп., пеню у розмірі 1 815 (одна тисяча вісімсот п`ятнадцять) грн. 32 коп., витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 912 (одна тисяча дев`ятсот дванадцять) грн. 22 коп.

3. В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 17.02.2020р.

Суддя Л.В. Ніколаєва

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.02.2020
Оприлюднено13.05.2020
Номер документу89155031
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2275/19

Ухвала від 11.03.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ніколаєва Лариса Вікторівна

Рішення від 10.02.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ніколаєва Лариса Вікторівна

Ухвала від 11.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ніколаєва Лариса Вікторівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні