Справа № 204/9202/19
Провадження № 2/204/569/20
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2020 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Дубіжанської Т.О.
за участю секретаря Єфімової А.О.
розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив ухвалити рішення, яким стягнути солідарно з відповідачів на його користь заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання у розмірі 3 434 грн. 61 коп. та судові витрати по справі. В обґрунтування вимог зазначає, що 5 липня 2016 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі протоколу № 1 від 9 червня 2016 року установчих зборів багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 . ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 відповідно до листа КП ДМБТІ ДОР від 06.12.2019 року є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 40,4 м 2 . Обґрунтований розрахунок заборгованості, кошториси ОСББ додаються до цієї позовної заяви. Відповідно до Протоколу № 2 від 18 серпня 2016 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис та внески на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3 грн. 50 коп./м 2 . Відповідно до протоколу № 1 від 24 лютого 2018 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис та внески на утриманні будинку та прибудинкової території в розмірі 3 грн. 50 коп./м 2. Відповідно до протоколу № 2 від 23 грудня 2018 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4 грн. 54 коп./ м 2 з урахуванням вартості технічного обслуговування ліфтів та затверджено додатковий внесок співвласників у вигляді пені розміром 0,5 % від суми заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території, яка не сплачено протягом 2-х місяців. Відповідачі свої зобов`язання, як співвласники ОСББ не виконують, у зв`язку з чим, на даний момент у відповідачів перед ОСББ утворилась заборгованість у сумі 3 434 грн. 61 коп. Тому, позивач вимушений звернутись до суду з даним позовом.
Виклик сторін відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, у порядку спрощеного провадження не здійснювався, справа розглядалася за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю КП Дніпропетровське міське бюро технічної інвентаризації ДМР № 17258 від 06.12.2019 року.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 4 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29 листопада 2001 року № 2866-ІІІ, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Так, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 5 липня 2016 року (ідентифікаційний код юридичної особи - 40627170), що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно п. 1 розділу І Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 , затвердженого установчими зборами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 Протокол № 1 від 9 червня 2016 року, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Відповідно до п. 1 розділу ІІ даного Статуту метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Пунктом 3 розділу ІІ Статуту визначено, що завданням та предметом діяльності Об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю Об`єднання.
Положеннями ч. 9 ст. 10 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Частиною 20 вказаної статті визначено, що до компетенції правління відноситься, серед іншого, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Згідно Протоколу № 2 від 18 серпня 2016 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис та внески на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 3 грн. 50 коп./м 2 .
Протоколом № 1 від 24 лютого 2018 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис та внески на утриманні будинку та прибудинкової території в розмірі 3 грн. 50 коп./м 2.
Протоколом № 2 від 23 грудня 2018 року загальних зборів ОСББ був затверджений кошторис на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4 грн. 54 коп./ м 2 з урахуванням вартості технічного обслуговування ліфтів та затверджено додатковий внесок співвласників у вигляді пені розміром 0,5 % від суми заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території, яка не сплачено протягом 2-х місяців.
Згідно п. 2 розділу V Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 співвласник, серед іншого, зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені Статутом Об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті в межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку від 14 травня 2015 року № 417-VIII співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.
Статтею 13 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що оскільки відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_1 та відповідно співвласниками вказаного багатоквартирного будинку, вони зобов`язані здійснювати витрати на управління багатоквартирним будинком, сплачувати кошти на утримання будинку та прибудинкової території у розмірах, визначених загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 .
Слід також зазначити, що відповідачі як співвласники багатоквартирного будинку зобов`язані виконувати обов`язки, передбачені статутом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, та здійснювати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Статтею 360 ЦК України , передбачено, що співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Таким чином, за період з січня 2017 року по листопад 2019 року відповідачі мають заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання у загальному розмірі 3 434 грн. 61 коп.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
12 березня 2020 року від адвоката позивача до суду надійшов лист та розрахунок судових витрат. В якому вона зазначила, що 25 лютого 2020 року ОСОБА_8 внесла на розрахунковий рахунок позивача 4 300 грн. з призначення платежу - оплата за утримання будинку та прибудинкової території від кв. АДРЕСА_1, л /сч НОМЕР_1 . На даний момент по 171 квартирі в добровільному порядку сплачено внески та платежі співвласників об`єднання, залишається не сплаченими лише понесені позивачем судові витрати у сумі 3 421 грн. - 1 921 грн. судовий збір, 1 500 грн. витрати на правову допомогу, які підлягають стягненню.
З огляду на наведене, враховуючи, що відповідачами у добровільному порядку сплачено заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання, суд приходить до висновку, що вимога стосовно стягнення з відповідачів заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання у розмірі 3 434 грн. 61 коп. задоволенню не підлягає.
Що стосується вимоги про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 500 грн., то суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Як передбачено ч. 1, 2 ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Згідно з ч. 3 ст. 137 ЦПК України, для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмету доказування по справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання правових послуг та інші), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки).
Для визначення розміру компенсації витрат на правову допомогу стороною повинен бути наданий розрахунок із зазначенням часу, який був витрачений на виготовлення документів правового характеру, а також дані щодо фактично понесених і документально підтверджених витрат на правову допомогу.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, у тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Тобто, законодавець пов`язує можливість відшкодування витрат на професійну правничу допомогу із здійсненням даних витрат стороною у справі.
Верховний Суд у своїй Постанові від 03 травня 2018 року в справі № 372/1010/16-ц дійшов висновку, що якщо стороною буде документально доведено, що нею понесені витрати на правову допомогу, а саме, надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат, стороні на користь якої ухвалено судове рішення.
Позивачем на підтвердження понесених ними витрат на правничу допомогу було надано розрахунок судових витрат, з якого вбачається, що розмір гонорару за складання позовної заяви склав 1 500 грн., та акт приймання-передачі виконаних робіт за договором про надання професійної правової допомоги від 19.03.2019 року № 01. На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що з відповідачів необхідно стягнути витрати на професійну правничу допомогу у рівних частках по 375 грн. з кожного.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідноч. 3 ст. 142 ЦПК України у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.
У зв`язку з тим, що заборгованість відповідачів була погашена вже після подачі позову та оплати судового збору, то з відповідачів на користь позивача слід стягнути судовий збір у рівних частках по 480 грн. 25 коп. з кожного.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 360, 526, 610, 612, 625 ЦК України, Законом України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , ст. ст. 4, 12, 13, 76-78, 81, 89, 133, 137, 141, 142, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 (адреса місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд. 106) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (адреса проживанняя: АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 судові витрати по справі у рівних частках по 855 грн. 25 коп. з кожного.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Дубіжанська
Суд | Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2020 |
Оприлюднено | 13.05.2020 |
Номер документу | 89171399 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Дубіжанська Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні