Рішення
від 05.05.2020 по справі 442/2076/20
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/2076/20

Провадження №2/442/742/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2020 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Хомика А.П.,

з участю секретаря судового засідання - Лужецької С.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно,-

встановив :

03.04.2020 позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати за нею право власності на земельну частку (пай), яка становить 0, 58 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки у натурі ( на місцевості), яка перебуває у колективній власності ТОВ Уріж , розташованої на території с. Уріж Дрогобицького району Львівської області, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), серія НОМЕР_1 №0074981, зареєстрованого 26.03.2002 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай) за №500, в порядку спадкування за законом після смерті дідуся ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також просить встановити факт, що ОСОБА_2 та ОСОБА_2 є однією і тією ж особою, а саме ОСОБА_2 , та є її дідусем, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дідусь ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому нерухоме майно, а саме на вказану земельну частку (пай). За життя дідусь заповіт не складав, тому спадкування здійснюється за законом.

Вона постійно проживала та була зареєстрована з дідусем за однією адресою - АДРЕСА_1 , до дня його смерті.

Вона звернулася до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Теплої М.Ю. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті дідуся. У зв`язку з тим, що у неї була лише копія Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 0074981, нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.

Крім того, при перевірці документів виявлено розбіжність у написанні прізвища її дідуся у свідоцтві про смерть, правовстановлюючих документах і у її свідоцтві про народження.

Так, згідно свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_2 , виданого повторно Дрогобицьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції ( м. Львів) ІНФОРМАЦІЯ_2 прізвище її дідуся помилково записано як ОСОБА_3 . Натомість, у свідоцтві про одруження ОСОБА_2 , свідоцтві про народження батька позивача ОСОБА_4 та сертифікаті на право на земельну частку ( пай), серія НОМЕР_1 0074981, прізвище її дідуся вказано як ОСОБА_5 .

Згідно свідоцтва про народження позивачки, її прізвище записано як ОСОБА_5 .

Встановлення факту, що має юридичне значення необхідне їй для реалізації спадкових прав.

Спадкоємцями ОСОБА_2 за законом є вона - ОСОБА_1 , а також її батько - ОСОБА_5 . Проте, її батько не претендує на спадкове майно та відмовився від спадщини на її користь, що підтверджується його письмовою заявою.

Позивач подала заяву про розгляд справи без її участі та підтримання позову, позов просила задоволити.

Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи у його відсутності, відносно задоволення позову не заперечує.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Як стверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 ( свідоцтво про смерть від 11.02.2020 серія НОМЕР_2 , видане Дрогобицьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного регіонального управління Міністерства юстиції ( м. Львів).

Після смерті ОСОБА_2 в склад спадкового майна увійшла, зокрема, земельна частка (пай), яка становить 0, 58 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки у натурі ( на місцевості), яка перебуває у колективній власності ТОВ Уріж , розташованої на території с. Уріж Дрогобицького району Львівської області, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), серія НОМЕР_1 №0074981, зареєстрованого 26.03.2002 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай) за №500.

Відповідно до довідки, виданої виконкомом Урізхької сільської ради Дрогобицького району Львівської області від 14.02.2020за №242, до дня смерті ОСОБА_2 , який постійно проживав та був зареєстрований за адресою в АДРЕСА_1 проживала дружина ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , та внука ОСОБА_1 .

Згідно ст. ст. 1217 , 1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За приписами ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. ст.1217,1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

За нормами ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.

Згідно із ч. 3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України ( шість місяців) він не заявив про відмову від неї.

Як роз`яснено в листі Міністерства Юстиції України від 21.02.2005 року за № 19-32/319, якщо первинна реєстрація прав власності не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності майна попередньому чи наступному власнику (спадкоємцю) у випадку відсутності таких документів, вирішується в судовому порядку.

Поряд з цим, встановлена розбіжність прізвища спадкодавця, яке у свідоцтві про смерть зазначено як ОСОБА_2 , а у всіх інших документах як ОСОБА_5 - свідоцтво про одруження від 07.03.1972, серія НОМЕР_3 , сертифікаті на право на земельну частку пай серія НОМЕР_1 №0074981, зареєстрованого 26.03.2002 за №50., у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай); свідоцтві про народження його сина - ОСОБА_4 , виданого 11.05.1960 серія НОМЕР_4 , Урізькою сільською радою Бориславського району.

Позивач не має змоги оформити право власності на спадкове майно у нотаріальному порядку через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на спірне нерухоме майно та через вказані розбіжності у прізвищі спадкодавця.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до положень ст. 293, 315 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити у розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Суд вважає, що факт родинних відносин між позивачем та ОСОБА_5 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , виданим 27.11.1987 Урізькою сільською Радою Дрогобицького району, згідно якого батьком вказаний ОСОБА_5 - син ОСОБА_2 . Також таке підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами. Встановлення факту необхідно позивачу для оформлення своїх спадкових прав, який іншим шляхом встановити неможливо.

За таких обставин позовні вимоги про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 81, 141, ч. 4 ст. 206, 258, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ухвалив :

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай), яка становить 0, 58 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки у натурі ( на місцевості), яка перебуває у колективній власності ТОВ Уріж , розташованої на території с. Уріж Дрогобицького району Львівської області, на підставі Сертифікату на право на земельну частку ( пай), серія НОМЕР_1 №0074981, зареєстрованого 26.03.2002 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай) за №500, в порядку спадкування за законом після смерті дідуся ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити факт, що ОСОБА_5 та ОСОБА_2 є однією і тією ж особою, а також та є дідусем для ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: Урізька сільська рада Дрогобицького району Львівської області, ЄДРПОУ: 04374861, вул. Шевченка,222, м. Дрогобицького району Львівської області.

Суддя Хомик А.П.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення05.05.2020
Оприлюднено14.05.2020
Номер документу89201046
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —442/2076/20

Рішення від 05.05.2020

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 06.04.2020

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні