Номер провадження 2/676/1201/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У К Р А Ї Н И .
22 квітня 2020 року. м. Кам"янець-Подільський
Кам`янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області.
в складі : головуючої судді - Семенюк В.В.
за участю секретаря судового засідання - Стецюк-Стебницької Н.С.
справа № 676/1492/20
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Орининської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Орининської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом .
Ухвалою суду від 18 березня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
У підготовчому судовому засіданні суд з`ясував відношення сторін до позову. Встановлено, що відповідач, в особі сільського голови Мокрицького В.В., подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, позов визнає.
Частиною 3 статті 200 ЦПК України передбачено, що суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Позивачка, в обгрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 , з якою вона постійно проживала однією сім`єю не менше, ніж п`ять років, по АДРЕСА_1 , що підтверджується рішенням Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 16.12.2019 року. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй, на момент смерті, майно, в тому числі, на житловий будинок по АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею 3,26 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Орининської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, яка за життя належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, Серії Р2 № 836824 від 17.10.2002 року, кадастровий номер 6822485700:05:004:0037.
Вона є єдиною спадкоємицею четвертої черги спадкування після смерті своєї тітки. Для оформлення спадщини вона звернулася до приватного нотаріуса, який відмовив їй у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на вищевказане спадкове майно через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно, тому просить визнати за нею право власності на вищевказане спадкове майно.
Представник позивачки ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, звернулася до суду із заявою про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Представник Орининської сільської ради в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про слухання справи у їх відсутності, позов визнають і не заперечують проти його задоволення.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , з якою позивачка ОСОБА_1 постійно проживала однією сім`єю не менше, ніж п`ять років, по АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 19.03.2012 року та рішенням Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 16.12.2019 року про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем, не менше ніж п`ять років, на час відкриття спадшини.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй, на момент смерті, майно, в тому числі, на житловий будинок загальною площею 43,0 кв.м. по АДРЕСА_1 , право власності на який померла за життя оформити не встигла, та на земельну ділянку площею 3,26 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Орининської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, яка за життя належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, Серії Р2 № 836824 від 17.10.2002 року, кадастровий номер 6822485700:05:004:0037, оригінал якого було встрачено, що підтверджується Довідкою Орининської сільської ради за №472/02-21 від 06.02.2019 року та копією Державного акта на землю, технічним паспортом ФОП ОСОБА_4 від 22.03.2019 року, Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.02.2020 року.
Позивачка є єдиною спадкоємицею четвертої черги спадкування після смерті померлої. Для оформлення спадщини вона звернулася до приватного нотаріуса, яка відмовила їй у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на вищевказане спадкове майно через відсутність правовстановлюючих документів і їх оригіналів і рекомендувала звернутись до суду, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 58064329 від 25.10.2019 року про відсутність інформації про реєстрацію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , Листом приватного нотаріуса Бокуліч З.В. від 21.01.2020 року за № 9/02-31, оголошенням в газеті Ключ від 24.01.2020 року про втрату оригіналу державного акту на землю.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України доскладу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.5,47,49 Закону України Про нотаріат , п.22.31 Інструкції Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
На підставі ст. 392 ЦК України - власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини .
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 1 липня 2004 року державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
В порушення вимог чинного законодавства ОСОБА_2 , при житті, право власності на спадковий житловий будинок , не зареєструвала. Як вбачається із матеріалів справи позивачка надала належні письмові докази, які підтверджують виникнення права власності на спадковий будинок у померлої ОСОБА_2 , але право власності не може бути визнане за померлою людиною, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність особи припиняється у разі її смерті. Тому, у зв`язку із смертю ОСОБА_2 відкрилася спадщина, на яку позивачка маэ право, як спадкоємиця четвертої черги за законом, яка фактично вступила в управіління та володіння спадковим майном.
Аналіз наведених доказів вказує на те, що позивачкою доведено належними та допустимими доказами обставини, які підтверджують позовні вимоги щодо визнання права власності за нею на спадкове будинковолодіння та на спадкову земельну ділянку, а відтак суд приходить до висновку, що вказані вимоги позивачки підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та ст.ст.1261,1269,1270 ЦК України, п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст.5,47,49 Закону України Про нотаріат , п.22.31 Інструкції Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України,-
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом, право власності на будинковолодіння АДРЕСА_2 , яке за життя належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Оринин Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,26 га , яка розташована на території Орининської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, кадастровий номер земельної ділянки - 6822485700:05:004:0037 і яка належала на праві власності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Оринин Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серії НОМЕР_3 за № 836824, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 719 від 07.10.2002 року на підставі рішення Орининської сільської ради від 19.04.2002 року.
Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення.
Відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України , спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій, у зв`язку із поширенням корона вірусної хвороби ІНФОРМАЦІЯ_4 -19 , строк для подання апеляційної скарги продовжується на строк дії карантину .
Дата складення повного судового рішення 30 квітня 2020 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду : Семенюк В.В.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2020 |
Оприлюднено | 14.05.2020 |
Номер документу | 89207382 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні