Справа № 379/176/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.05.2020 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Зінкіна В.І.,
за участю секретаря судового засідання Штельмах А.А.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду м. Тараща цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Крив`янської сільської ради Таращанського району Київської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 03.02.2020 звернувся до суду з даним позовом, в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема, на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 . Позивач є єдиним спадкоємцем за законом після смерті матері на вищевказаний будинок. Інших спадкоємців за заповітом чи законом, які б претендували на вищевказане спадкове майно спадкодавця - немає.
В зв`язку з відсутністю у позивача правовстановлюючих документів на спадковий житловий будинок і, як наслідок, неможливості отримання свідоцтва про право на спадщину, останній змушений звертатися до суду з даним позовом.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в зв`язку із зайнятістю на роботі, позовні вимоги підтримує і просить позов задовольнити.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду подав заяву, в якій просить розглядати справу без участі представника, позов визнають в повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали справи, матеріали спадкової справи № 164/2019, вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 (а.с.6), яка до дня смерті проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1 (а.с.8-10). Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно - на житловий будинок з відповідними господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 .
Заповіт спадкодавцем на належний їй житловий будинок за життя не складався.
Згідно ст. 549 ЦК в редакції 1963, діючого на момент відкриття спадщини позивач є єдиним спадкоємцем за законом, оскільки у встановлений законом шестимісячний строк прийняв фактично спадкове майно після смерті матері, але юридично спадкових прав своїх не оформив. Сестра позивача - ОСОБА_3 05.09.2019 подала до приватного нотаріуса Таращанського районного нотаріального округу Київської області Овраменко Л.В. заяву за № 517, в якій зазначила, що вона спадщину після матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 приймає, проте 14.11.2019 подала до приватного нотаріуса Таращанського районного нотаріального округу Київської області Овраменко Л.В. заяву за № 677, в якій зазначила, що вона відкликає заяву за № 517, подану нею 05.09.2019 про прийняття спадщини після матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , та відмовляється від прийняття спадщини на користь спадкоємця іншої черги, племінника спадкодавця - ОСОБА_4 , який є спадкоємцем згідно ст. 1265 ЦК України. Інших спадкоємців, які претендують на вищевказане спадкове майно спадкодавця - немає (матеріали спадкової справи).
21.01.2020 позивач та ОСОБА_4 звернулися до приватного нотаріуса Таращанського районного нотаріального округу Київської області Овраменко Л.В. із заявою, в якій просять видати їм відповідні Свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_2 та згідно договору про поділ спадщини, який було посвідчено приватним нотаріусом Овраменко Л.В. 31.01.2020 за реєстром № 115 (матеріали спадкової справи).
31.01.2020 приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу Київської області Овраменко Л.В. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було видано Свідоцтво про право на спадщину за законом, що складається із: земельної ділянки площею 3,4988 га в межах згідно з планом. Склад угідь: рілля - 3,4988 га, цільове призначення - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 3224482600:02:005:0003, розташованої на території Крив`янської сільської ради Таращанського району Київської області, яка належала померлій ОСОБА_2 , на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серія НОМЕР_1 , виданого 30.06.2011 Таращанською районною державною адміністрацією Київської області, на підставі розпорядження Таращанської районної державної адміністрації Київської області № 64 від 14.02.2011, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322440001000472 (матеріали спадкової справи).
Також, 31.01.2020 приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу Київської області Овраменко Л.В. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , було видано Свідоцтво про право на спадщину за законом, що складається із: земельної ділянки площею 2,6638 га в межах згідно з планом. Склад угідь: рілля - 2,6638 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 3224483200:05:003:0002, розташованої на території Лісовицької сільської ради Таращанського району Київської області, яка належала померлій ОСОБА_2 , на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серія ЯЕ № 613951, виданого 21.10.2009 Таращанським районним відділом земельних ресурсів Київської області, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 01.08.2002 за реєстром № 3156 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010995600142.
Маючи намір юридично оформити свої спадкові права на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , позивач звернувся до приватного нотаріуса Таращанського районного нотаріального округу Київської області Овраменко Л.В. із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом на спадковий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований по АДРЕСА_1 (матеріали спадкової справи). Проте, у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом на вищезазначений спадковий житловий будинок приватним нотаріусом, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вищевказаний житловий будинок та запропоновано звернутися до суду (а.с.21).
Позивач, як єдиний спадкоємець, який прийняв у спадщину спадковий житловий будинок, але через відсутність правовстановлюючих документів на нього не може отримати свідоцтво про право на спадщину на нього, звернувся до суду з даним позовом.
Факт того, що власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 дійсно була спадкодавець та що позивач фактично прийняв будинок у спадщину, підтверджується: довідками Крив`янської сільської ради Таращанського району Київської області №№ 436-438 від 21.11.2019, виписками з по господарської книги № № 1,2 за: 2006-2010, 2011-2015, 2015-2020 роки, виданих виконавчим комітетом Крив`янської сільської ради Таращанського району Київської області, (а.с.8-13).
За даними технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 до житлового будинку відносяться наступні господарські будівлі та споруди: житловий будинок, веранда, погріб, гараж, сарай, літня кухня, споруди. Загальна площа приміщень будинку становить 55,6 кв.м., житлова площа - 34,3, кв.м. Ринкова вартість будинку, господарських будівель та споруд, згідно звіту про оцінку майна №19-1289, становить 51240,00 грн. (а.с.17-20).
При винесенні рішення суд враховує положення п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (в редакції 2004 року) визначено, що щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Згідно ч.2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно вимог статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або її не прийняти.
За ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації .
Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.
Згідно зі статтею 68 Закону України Про нотаріат та підпункту 4.15 пункту 4 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно проводиться нотаріусами після надання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві. В разі відсутності таких документів нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину, в зв`язку з чим особа, яка претендує на зазначене майно повинна встановлювати право власності в судовому порядку.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень рішення суду, що набрало законної сили є однією з підстав для реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна.
Враховуючи дані обставини та виходячи з того, що відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оскаржується або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, суд вважає за необхідне задовольнити даний позов.
Керуючись статтями 3, 4, 12, 13, 19, 81, 200, 206, 258, 259, 263-265, 268, 352, 354-355 ПК України, статтями 182, 328, 392, 1216, 1218, 1223, 1268, 1270, 1297 ЦК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок з відповідними господарськими будівлями та спорудами, загальною площею - 55,6 кв.м, житловою площею - 34,3 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки, визначені статтями 354 Цивільного процесуального кодексу України для апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду і через Таращанський районний суд Київської області.
Головуючий:В. І. Зінкін
Суд | Таращанський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2020 |
Оприлюднено | 15.05.2020 |
Номер документу | 89222255 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Таращанський районний суд Київської області
Зінкін В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні