604/275/20
1-кс/604/74/20
У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2020 року сел. Підволочиськ
Слідчий суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянув скаргу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви.
Перевіривши надані матеріали скарги, слідчий суддя,
ВСТАНОВИВ:
Начальник Державної екологічної інспекції у Тернопільській області ОСОБА_3 звернувся до суду із скаргою на бездіяльність Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області, що полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення після отримання заяви, в якій просить зобов`язати Підволочиський ВП ГУНП в Тернопільській області прийняти та невідкладно зареєструвати подане повідомлення (звернення) Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 18.02.2020 р. за №1/2-2-05-647 про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати за цим повідомленням досудове розслідування у формі досудового слідства. В обґрунтування клопотання посилається на те, що 18.02.2020 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області (далі - Інспекція) листом за №1/2-2-05-647 було подано у Підволочиське ВП ГУНП в Тернопільській області повідомлення про вчинення дій, що містять ознаки злочину, передбаченого частиною 1 статті 239 КК України, а саме: забруднення або псування земель. 17.03.2020р. Інспекцією отримано листа Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області за №1748/112/01-2020 від 10.03.2020р., про те, що вищезгадане звернення прийняте і зареєстроване в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події (ЖЄО) Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області за №930 від 21.02.2020 р. та, що у зв`язку із відсутністю в даній події ознак кримінального правопорушення, немає підстав для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку розслідування.
Дана відповідь свідчить про те що жодних дій, спрямованих на внесення наданих Інспекцією відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення досудового слідства даним органом досудового слідства не вчинялося.
Разом з тим, повідомлення Інспекції є тим джерелом, яке згідно ч.1 ст.214 КПК лише може (а не зобов`язане) свідчити про вчинення кримінального правопорушення, коли ч.3 ст.214 КПК прямо забороняє слідчому, прокурору доходити будь-яких висновків до моменту внесення відомостей в ЄРДР.
Інспекція направила повідомлення про конкретне кримінальне правопорушення, а саме: 26.12.2019р. в ході проведеного обстеження земельної ділянки за кадастровим номером №6124687500:01:001:0645 (сміттєзвалище Підволочиської селищної ради) та прилеглої до сміттєзвалища території, встановлено факт видалення 147,2м2 побутових відходів ( з ознаками походження з м. Львів).
Інспекція вважає, що всі обставини по цьому факту повинні були бути досліджені в ході досудового розслідування після внесення відомостей в ЄРДР та відповідно встановлено елементи складу злочину (в тому числі встановлено суб`єктів злочину), передбаченого ст.252 КК України, однак Підволочиське ВП ГУНП в Тернопільській області прийняло рішення за результатами перевірки по зверненні Інспекції, згідно якого перевірку по даному зверненні завершено. Таким чином , Підволочиським ВП ГУНП в Тернопільській області, всупереч ст.214 КПК України, було допущено бездіяльність та порушено вимоги кримінально процесуального закону.
Крім того, зважаючи на те, що Державна екологічна інспекція у Тернопільській області дізналася про те, що повідомлення про вчинення кримінального правопорушення не внесено до ЄРДР та досудове розслідування не розпочато із листа Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області від 10.03.2020 р. за №1748/112/01-2020, який отримано Інспекцією лише 17.03.2020р., тому Інспекцією пропущено строк для оскарження бездіяльності органу досудового слідства у зв`язку з чим просить поновити строк для оскарження дій Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області як такий, що пропущено з поважної причини.
Скаржник в судове засідання не з`явився, подав заяву з проханням справу слухати у їх відсутності, скаргу підтримав, просив задовольнити.
Представник СВ Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області в судове засідання не з`явився, що в силу положень ч. 3 ст. 306 КПК України не є перешкодою для розгляду скарги. Разом з тим, подав заперечення, в якому посилається на те, що 21.02.2020 в Підволочиський ВП надійшли матеріали з державної екологічної інспекції в Тернопільській області стосовно забруднення побутовими відходами території прилеглої до сміттєзвалища на території Підволочиської селищної ради, внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяно збитки в сумі 3375,04 грн.Вказаний факт зареєстровано в ЖЄО за №360 від 21.02.2020.Як вбачалось із наданих матеріалів в діях невстановлених осіб наявні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.239 КК України. Згідно ст.239 КК України - забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров`я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров`я людей чи довкілля. Як було встановлено в даному випадку вказаними діями небезпеки для життя, здоров`я людей чи довкілля створено не було, що доведено зібраними матеріалами. На підставі вищенаведеного підстав для внесення відомостей до ЄРДР не було.
Згідно ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим кодексом.
Відповідно до ст.303КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником.
Згідно ст. 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені ч. 1 ст. 303 цього кодексу можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Частина 4 цієї статті зазначає, що слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Згідно з п.1.2 розділу ІІ наказу Генерального прокурора України від 17.08.2012 року №69 Про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам пункту 4 частини 5 статті 214КПК України зокрема, мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст.214КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Статтею 11КК України визначено, що злочином є передбачене кримінальним кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія чи бездіяльність), вчинене суб`єктом злочину.
Проаналізувавши скаргу та матеріали долучені до неї, в контексті наведеного законодавства, суд вважає, що скарга на бездіяльність Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви, є підставною.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 214, 303, 306, 307 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви - задовольнити.
Зобов`язати начальника СВ Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області внести відомості про кримінальне правопорушення за заявою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви та розпочати досудове розслідування.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 89228053 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні