Рішення
від 13.05.2020 по справі 578/285/20
КРАСНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 578/285/20>

провадження № 2/578/124/20>

Рішення

Іменем України

13 травня 2020 року смт Краснопілля

Краснопільський районний суд Сумської області у складі головуючого судді Басової В.І., з участю секретаря Авраменко О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Краснопільського районного суду Сумської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей Краснопільської районної державної адміністрації Сумської області про надання дозволу на зняття з реєстрації та постановку на реєстрацію неповнолітніх дітей без згоди батька,

встановив:

У березні 2020 року позивач звернулась до суду з вказаною позовною заявою, в якій просить надати їй дозвіл на зняття з реєстрації з АДРЕСА_1 та надати дозвіл про взяття на реєстрацію по іншому місцю проживання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 без згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 жителя АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позову зазначає, що сторони з червня 2012 року перебували у шлюбі, який розірвано 18 листопада 2016 року рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області. Від даного шлюбу сторони мають двох неповнолітніх дітей: дочку, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сторони проживають окремо, діти проживають з позивачем. Спорів стосовно місця проживання дітей не було.Весь цей час відповідач життям дітей не цікавився, не телефонував, не виявляв бажання спілкуватись з ними та приймати участь у їх вихованні. Позивач разом з дітьми зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . З 2017 року вона з дітьми переїхали на постійне місце проживання в с.Жуківка Згурівського району Київської області. Дітям забезпечені гідні умови проживання та гармонійна атмосфера оточення. В даний час вона перебуває в цивільному шлюбі з ОСОБА_5 та всі разом проживають по АДРЕСА_3 , в будинку який позивач придбала в травні 2018 року. Позивач має намір зареєструватися та проживати з дітьми в даному будинку, але при неодноразовому зверненні до відповідача з проханням надати дозвіл на зняття з реєстрації їх неповнолітніх дітей з колишнього місця проживання в будинку АДРЕСА_1 та надати дозвіл зареєструвати дітей в будинку АДРЕСА_3 , відповідач відмовився від її пропозиції. А оскільки в подальшому діти після закінчення школи будуть вступати на навчання в різні навчальні заклади і потрібно буде зніматися з реєстрації по місцю проживання та реєструватися по місцю навчання, то просить суд надати їй дозвіл на зняття з реєстрації у будь-якому місці проживання та надання дозволу про взяття на реєстрацію по іншому місцю проживання без згоди батька ОСОБА_2 .

Позивач у судове засідання не з`явилась, повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи не надав.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору у судове засідання не прибув, згідно поданого клопотання просили справу розглянути за відсутності їх представника, при прийнятті рішення прохав врахувати інтереси дітей, позов підтримує в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі, який розірвано рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 18 листопада 2016 року (ас.10)

Від даного шлюбу сторони мають двох дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком яких є ОСОБА_2 (ас.6-7). Діти проживають разом з матір`ю за адресою АДРЕСА_4 )

Згідно виконавчого листа, виданого Роменським міськрайонним судом Сумської області на підставі рішення Роменськогоміськрайонного суду Сумської області від 12 вересня 2016 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у твердій грошовій сумі в розмірі 600 грн щомісячно на кожну дитину, починаючи стягнення з 16 червня 2016 року і до досягнення дітьми повноліття (ас.11).

Позивач з 11 серпня 2017 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 ).

Відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 ).

Згідно договору купівлі-продажу житлового будинку та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 02 травня 2018 року ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою АДРЕСА_7 ).

Відповідно довідки Жуківської сільської ради Згірівського району Київської області №129 від 19 лютого 2020 року, виданої ОСОБА_1 у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дітей які не досягли 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого із батьків, на підставі постанови Кабінету Міністрів № 964 від 14.12.2016 року Про правила зняття та реєстрацію (ас. 9).

Згідно довідки Жуківської сільської ради Згурівського району Київської області №128 від 19.02.2020 року ОСОБА_1 фактично проживає за адресою АДРЕСА_3 разом з доньками та співмешканцем, та є наймачем даного будинку (ас.8).

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

За ч.1 ст.160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

Згідно ч.1 ст.161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Статтею 3 Конвенції ООН Про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до ст. 6 Закону України Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Згідно п. 18 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Відповідно до ст.19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Звертаючись до суду, позивач вказувала, що декілька разів зверталась до відповідача з проханням надати дозвіл на зняття з реєстрації неповнолітніх дітей, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з колишнього місця проживання в будинку АДРЕСА_1 та надати дозвіл зареєструвати дітей в будинку АДРЕСА_3 , але відповідач відмовився від її пропозиції.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що позивач намагалася сповістити батька дитини про свій намір змінити місце реєстрації та отримати на це його згоду.

Сторони, які є батьками неповнолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не дійшли згоди щодо місця їх проживання, тому надання судом дозволу на зміну адреси реєстрації місця проживання дитини без дозволу другого з законних представників суперечитиме ст. 6 Закону України Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні , п. 18 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207.

Пункт 18 Правил реєстрації місця проживання крім іншого передбачає, що письмова згода другого з батьків не вимагається, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування.

Отже, законом визначено конкретний спосіб зміни реєстрації місця проживання дітей в разі наявності спору між батьками і відсутності згоди другого з батьків на таку зміну.

Однак ОСОБА_1 позовних вимог про визначення місця проживання дітей разом із матір`ю заявлено не було. Позивач попередньо не зверталась за захистом своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування. Суду не надано письмовий висновок органу опіки та піклування щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження умов проживання дитини та батьків, що є обов`язковою умовою для вирішення судом спору щодо місця проживання дитини. Не надано докази,що позивач намагалася сповістити батька дитини про свій намір змінити місце реєстрації та отримати на це його згоду. Крім того, в резолютивній частині позовних вимог не конкретизовано місце куди позивач має намір зареєструвати неповнолітніх доньок.

Відповідно до ст.16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч.1 і ч.2 ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладене, позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про надання дозволу на зняття з реєстрації та постановку на реєстрацію неповнолітніх дітей без згоди батька подано не в належний спосіб захисту права, передбачений законом, належні докази на підтвердження заявлених вимог суду не надані, відтак він не підлягає задоволенню.

Зазначені обставини не позбавляють ОСОБА_1 можливості подати позов про визначення місця проживання дітей, задоволення якого буде підставою для реєстрації місця проживання дітей за її адресою.

Питання про судові витрати, суд вважає за необхідне вирішити в порядку, передбаченому статтею 141 ЦПК України .

Керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 268, 272, 352, 354 200, 258, 354 Цивільного процесуального кодексу України,

у х в а л и в:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Краснопільської районної державної адміністрації Сумської області про надання дозволу на зняття з реєстрації та постановку на реєстрацію неповнолітніх дітей без згоди батька - відмовити .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу і рішення за цією скаргою не скасовано, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повні найменування учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;

Третя особа: Служба у справах дітей Краснопільської районної державної адміністрації Сумської області, юридична адреса: смт Краснопілля вул. Мезенівська,2 Краснопільського району Сумської області, ЄДРПОУ 35906400.

Суддя В. І . Басова

Повний текст рішення складений 13 травня 2020 року.

СудКраснопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення13.05.2020
Оприлюднено15.05.2020
Номер документу89229340
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —578/285/20

Рішення від 13.05.2020

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Басова В. І.

Ухвала від 13.04.2020

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Басова В. І.

Ухвала від 13.03.2020

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Басова В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні