Справа № 716/482/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.05.2020 року Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді - Сірик І.С.
за участю секретаря - Барабащук О.А.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м.Заставна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 , звернувся до суду із позовною заявою до територіальної громади Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно.
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько , рідний брат його матері, ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина на спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 ; земельні ділянки згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №438925 від 14.06.2007 року, Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №439608 від 14.06.2007 року, цільове призначення яких для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області.
Згідно заповіту від 29.01.2007 року, посвідченого секретарем виконкому Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, ОСОБА_3 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що йому належало на день смерті, заповів ОСОБА_4 , яка спадщину після його смерті прийняла, вчасно звернулася до нотаріальної контори, що підтверджується Витягом про реєстрацію спадкової справи, однак оформити спадщину не встигла, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 померла.
Позивач посилається на те, що він як єдиний спадкоємець спадкового майна ОСОБА_4 за законом, спадщину прийняв вчасно, оскільки в передбачений ст. 1270 ЦК України строк звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку із чим була заведена спадкова справа №7/2012 щодо майна померлої ОСОБА_4 .
Маючи намір оформити свої спадкові права, позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак у його видачі нотаріусом було відмовлено, оскільки не були надані належним чином оформлені документи, що посвідчують право власності на спадкове майно за ОСОБА_4 .
Відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно є перешкодою в оформленні спадщини. Саме тому, він змушений в судовому порядку визнавати право власності на спадщину. У зв`язку із чим просить визнати за ним право власності на вищезазначені земельні ділянки та житловий будинок в порядку спадкування за заповітом.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 не з`явилися, представник подала суду заяву з проханням розглянути справу у їх відсутності, вказала, що позовні вимоги підтримує, просила їх задовольнити.
Представник відповідача - територіальної громади Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про визнання позову та прохання розглянути справу в його відсутності.
Відповідно до вимог ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо розгляд справи здійснюється у відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до вимог ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, приймаючи визнання відповідачем позову, оскільки це не суперечить Закону, а також правам та інтересам сторін, не порушує свободи чи інтереси інших осіб, та відповідає вимогам ч.4 ст.206 ЦПК України, ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , рідний брат матері позивача.
Відповідно до ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 ; земельні ділянки згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №438925 від 14.06.2007 року, Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №439608 від 14.06.2007 року, цільове призначення яких для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області.
Згідно заповіту від 29.01.2007 року, посвідченого секретарем виконкому Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, ОСОБА_3 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що йому належало на день смерті, заповів ОСОБА_4 , яка спадщину після його смерті прийняла, вчасно звернулася до нотаріальної контори, що підтверджується Витягом про реєстрацію спадкової справи, однак оформити спадщину не встигла, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Вказане вбачається із довідки виконавчого комітету Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області №1090 та постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій.
За правилами ст.ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, а тому прийняття спадщини частинами не можливе.
Згідно довідки приватного нотаріуса Шкляр М.М. спадкоємцем майна померлої ОСОБА_4 є її син ОСОБА_1 .
Інших спадкоємців, які б мали право на спадкування за законом немає, що підтверджується матеріалами спадкової справи.
Із вищенаведеного вбачається, що позивач ОСОБА_1 являється єдиним спадкоємцем спадкового майна померлої ОСОБА_4 за законом.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст.1268, ч.1 ст.1273, ч.2 ст.1274 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 вчасно прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , оскільки у передбачений законом шестимісячний строк звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, за якою було заведено спадкову справу №7/2012. Вказане підтверджується копією Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №31848240 від 01.10.2012 року.
Згідно ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на згадані земельні ділянки та житловий будинок позивач звернувся до нотаріальної контори із відповідною заявою, однак у видачі свідоцтва нотаріусом було відмовлено, оскільки не були надані належним чином оформлені документи, що посвідчують право власності на згадане майно за ОСОБА_4 , що вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій № 47/02-31 від 19.03.2020 року .
Порядок ведення погосподарського обліку в сільських радах визначався Вказівками по введенню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР від 12.05.85 № 5-24/26, а згодом - Вказівками, затвердженими постановою Держкомстату СРСР від 25.05.90 №69.
В інформаційному листi Вищого Спецiалiзованого Суду України з розгляду цивільних i кримінальних справ вiд 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування сказано, що записи у погосподарських книгах, при вирішенні питання про визнання права власності на житлові будинки i споруди у порядку спадкування, оцiнюються у сукупності з iншими доказами, таким як: рiшення про оформлення права власностi громадян на будинки, технiчним паспортом на будiвлi, документами про вiдведення в установленому порядку земельних дiлянок пiд забудову тощо.
В п. 9 постанови Пленуму Верховного суду України від 04.10.1991 року №7 Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на житловий будинок зазначено, що право власності на житловий будинок, збудований громадянами на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.
Частинами 3,4 ст.3 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Встановлено, що ОСОБА_3 за життя не оформив документи на належне йому нерухоме майно та не зареєстрував його належним чином.
Відповідно до другого абзацу пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку затвердженого Наказом від 19.03.2013р. №95 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
Згідно довідки - характеристики №27 від 12.03.2020 року, виданої ФОП ОСОБА_5 , житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, розташований по АДРЕСА_1 побудований у 1968-1980 роки, його вартість становить 327634 грн.
Відповідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема iз правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо iнше прямо не випливає iз закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Стаття 1218 Цивільного кодексу України встановлює, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування посвідчуються державними актами.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №438925 від 14.06.2007 року, Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №439608 від 14.06.2007 року, цільове призначення яких для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області був власником зазначених земельних ділянок. Єдиним спадкоємцем його майна була його сестра ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину, але не оформила свої спадкових прав.
З огляду наведеного, встановлено, що позивач, як спадкоємець, не може отримати у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів, а тому звернувся до суду із заявою про визнання права власності на житловий будинок та земельні ділянки в судовому порядку.
Згідно ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновленням стану земельної диіянки, який існував до порушення прав і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; д) відшкодуванням заподіяних збитків; ж) застосування інших передбачених законом способів.
У Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4-1 зазначається - якщо документи, що засвічують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватись, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.392 ЦК України в разi вiдсутностi документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.
Таким чином, сукупність зібраних у справі доказів, дають суду право зробити висновок, що позовні вимоги обґрунтовані і їх слід задовольнити з метою реалізації позивачем своїх законних спадкових прав.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1241, 1268, 1273, 1297 ЦК України, ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263- 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, загальною площею 53,30 кв.м. та житловою площею 30,80 кв.м., що в плані зазначений під літ А , з господарськими спорудами, а саме: сарай під літ. В , гараж під літ. Г , сарай під літ. Д , гараж під літ. Е , сарай під літ Ж , літню кухню під літ. І , криницю під літ. К , огорожу під в„–1 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Добринівці Заставнівського району Чернівецької області, які належали ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1,3839 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7321584000:01:005:0014, розташованої на території с.Добринівці Заставнівського району Чернівецької області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №438925 від 14.06.2007 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 1,3839 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастовийномер 7321584000:01:005:0582, розташованої на території с.Добринівці Заставнівського району Чернівецької області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №439608 від 14.06.2007 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повненайменування учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_3 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий 16.04.1998 року Ленінським РВУМВС України в Чернівецькій області.
Представник позивача: ОСОБА_2 , жителька АДРЕСА_4 , ордер серії НОМЕР_3 від 25.03.2020 року.
Відповідач: територіальна громада Добриновецької сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, місце знаходження с.Добринівці вул.1Травня,3 Заставнівського району Чернівецької області, Код ЄДРПОУ 04417197.
Повний текст рішення виготовлено 13.05.2020 року.
Суддя Сірик І.С.
Суд | Заставнівський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2020 |
Оприлюднено | 15.05.2020 |
Номер документу | 89237793 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Сірик І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні