УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" травня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1340/19
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Вельмакіної Т.М.
секретар судового засідання: Антонова О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув;
від відповідача-1: не прибув;
від відповідача-2: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення щодо вирішення питання про стягнення судових витрат на надання професійної правничої допомоги у справі
за позовом ОСОБА_1
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоградтранссервіс"
2) Центру з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Новоград-Волинської районної державної адміністрації
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства та скасування державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу
(Без участі представників сторін)
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду від 27.04.2020 позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоградтранссервіс" та Сектору державної реєстрації Новоград-Волинської районної державної адміністрації задоволено. Судове засідання для вирішення питання про судові витрати призначено на 12.05.2020 об 11:00. Встановлено строк надання доказів для вирішення питання про судові витрати - до 04.05.2020.
Ухвалою суду від 27.04.2020 повідомлено учасників судового процесу про призначене судове засідання.
04.05.2020 на адресу суду від представника позивача надійшла заява від 30.04.2020 про ухвалення додаткового рішення по справі №906/1340/19 щодо вирішення питання про стягнення з ТОВ "Новоградтранссервіс" судових витрат на надання професійної правничої допомоги, з додатками.
08.05.2020 через засоби електронного зв`язку від представника позивача надійшла заява від 08.05.2020, згідно якої останній просить засідання суду 12.05.2020 проводити без його участі та повідомляє, що вимоги, викладені у заяві про ухвалення додаткового рішення від 30.04.2020 підтримує у повному обсязі.
Оскільки дана заява не підписана електронним цифровим підписом, вона долучена до матеріалів справи, однак судом не розглядається.
Сторони в судове засідання 12.05.2020 своїх представників не направили.
Відповідно до ч.4 ст. 244 ГПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглядаючи заяву щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Судом встановлено, що позивачем дотримані вимоги частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, а саме:
- представником позивача зроблено заяву про розподіл витрат на професійну правничу допомогу до закінчення судових дебатів;
- докази понесення витрат пов`язаних із розглядом справи позивачем подані в межах строку, тобто, протягом п`яти днів після ухвалення рішення (ухвали) суду.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч.1 ст.16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч.2 ст.16 ГПК України).
Відповідно ч.3 ст.123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
У матеріалах справи міститься копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЖТ № 000849 видане 14.06.2017 Чепурі Ігорю Володимировичу та ордер серії ЖТ №39711 про надання правової допомоги ОСОБА_1 адвокатом Чепурою І.В. (а.с. 47,75).
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
У матеріалах справи міститься договір (угода) №04/1-19 від 04.11.2019 про надання правничої допомоги, укладений між фізичною особою ОСОБА_1 і адвокатом Чепурою Ігорем Володимировичем (далі - Договір) (а.с.45-46).
За п. 2.1. Договору, адвокат зобов`язується надавати клієнту наступну правничу допомогу протягом строку даного Договору, а саме:
- надавати консультації, висновки, довідки з правових питань, що стосуються правомірності прийняття рішення загальними зборами ТОВ "Новоградтранссервіс" від 22.10.2019 за №18;
- вивчення документів клієнта в Господарському суді Житомирської області при розгляді позову про визнання недійсним рішення загальними зборами ТОВ "Новоградтранссервіс" від 22.10.2019 за №18;
- вчиняти інші дії та надавати правничу допомогу, передбачену Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Відповідно до п. 2.2. Договору, правнича допомога надається Адвокатом Клієнту шляхом:
- надання усних або письмових консультацій;
- складання проектів необхідних процесуальних документів, листів, заяв, скарг, заперечень, пояснень;
- представництва інтересів та захисту прав Клієнта у судах.
Згідно п. 4.1. Договору, розмір гонорару адвокату за надання правничої допомоги Клієнту за даним Договором становить 10000,00грн (десять тисяч грн. 00 коп.) грн.
Вказаний договір підписаний та скріплений печатками сторін.
За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України. Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Положеннями п.3 ч.1 ст.3, ст.6 ЦК України закріплено принцип свободи договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Судом враховується, що сторони Договору від 04.11.2019 розмір оплати послуг адвоката погодили у наступному порядку: - 5000,00грн до дня подачі позову до Господарського суду Житомирської області; - 5000,00грн на протязі 10-ти календарних днів з дня прийняття рішення Господарським судом Житомирської області за позовом про визнання недійсним рішення загальними зборами ТОВ "Новоградтранссервіс" від 22.10.2019 за №18.
Вказане відповідає принципу свободи договору.
В матеріалах справи міститься Акт прийому-передачі послуг від 11.03.2020 (а.с. 112), в якому наведено розрахунок наданих адвокатом Чепурою І.В. позивачу послуг у розмірі 10000,00грн, а саме: - консультації, збирання доказів, опрацювання наданих документів, подача позову до суду, складання процесуальних документів (позовна заява, відповідь на відзив, клопотання, обґрунтування, доповнення до позовної заяви, участь в судових засіданнях (17.01.2020, 30.01.2020,19.02.2020, 11.03.2020).
В акті також зазначено, що сторони претензій одна до одної не мають. Акт підписано представником відповідача та адвокатом і скріплено печаткою останнього (а.с.12).
Матеріали справи містять також детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом від 27.04.2020 (а.с. 157) з якого вбачається, що в рамках виконання умов Договору (угоди) №04/11-19 про надання правничої допомоги від 04.11.2019, укладеного між клієнтом ОСОБА_1. та адвокатом Чепурою І.В., останнім були надані такі послуги: зустріч з клієнтом, з`ясування підстав та мети звернення (200,00); вивчення документів наданих клієнтом, відповідних нормативних атів (500,00грн); вивчення правової позиції та судових перспектив вирішення питання клієнта (300,00грн); складання позовної заяви, оформлення додатків до неї (1500,00грн); подання позовної заяви, контроль за рухом справи до моменту відкриття провадження (200,00грн), підготовка відповіді на відзив (500,00грн); підготовка доповнення до позовної заяви (500,00грн), підготовка клопотання про заміну сторони правонаступником (300,00грн); участь в судових засіданнях (5 засідань: 17.01.2020; 30.01.2020; 19.02.2020; 11.03.2020; 27.04.2020 по 1200,00грн за одне, що становить 6000,00грн).
На підтвердження понесених витрат у розмірі 10000,00грн представником позивача надано прибутковий касовий ордер від 17.12.2019 на суму 5000,00грн та квитанцію від 29.05.2020 на загальну суму 5025,13 грн (25,13грн комісія).
Отже, в акті виконаних робіт по наданню правничої допомоги наведено вартість та складові наданих адвокатом та оплачених відповідачем послуг.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (у рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
Відповідно до ч.1 ст.15 Господарського процесуального кодексу України, пропорційність у господарському суді, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
У ч. 2. ст. 126 ГПК України зазначено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частинами 4-6 статті 126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути спів мірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Тобто, для визначення суми гонорару, яка підлягає відшкодуванню, має бути встановлено, що такі витрати пов`язані з розглядом справи, були необхідними та фактично понесені, а їх розмір є розумним та виправданим.
Оцінивши заявлені до стягнення витрати, з урахуванням всіх аспектів і складності цієї справи, а також час, який міг би витратити адвокат на підготовку матеріалів як кваліфікований фахівець, суд встановив, що справа потребувала значних затрат часу на вивчення необхідних матеріалів, а також на вивчення правового регулювання спірних відносин, оскільки предметом розгляду були вимоги про:
- визнання недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоградтранссервіс" від 22.10.2019, оформленого протоколом №18 від 22.10.2019;
- скасування державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, здійснену державним реєстратором сектору державної реєстрації Новоград-Волинської районної державної адміністрації від 17.12.2019 за №13071070013000091.
Тобто, підготовка до участі в судових засіданнях у цій справі дійсно вимагала значного обсягу юридичної роботи та значних затрат часу. Складність справи вбачається уже на стадії підготовки до участі в судових засіданнях.
Відповідач заперечень щодо суми витрат на професійну правничу допомогу не подав.
За вказаного суд вважає, що витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00грн є обґрунтованими, пов`язаними з розглядом даної справи та співмірними.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 233, 236 - 238, 240, 241, 244 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення щодо вирішення питання про стягнення судових витрат на надання професійної правничої допомоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Новоградтранссервіс" (11700, Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Герцена, будинок 46, ід. код 33529227) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. номер НОМЕР_2 ):
- 10000,00грн витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання додатковим рішення суду законної сили.
Додаткове рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного додаткового рішення.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне додаткове рішення складено: 15.05.20
Суддя Вельмакіна Т.М.
1 - до справи;
2,3,4 - сторонам (рек.).
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2020 |
Оприлюднено | 18.05.2020 |
Номер документу | 89251632 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Вельмакіна Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні