14.05.2020
ЄУН №389/493/20
Провадження №2/389/109/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2020 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Ябчик Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Данильчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам`янка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до суду з позовом до відповідачів про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Обгрунтувавши вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина. Заповіт за життя ОСОБА_3 не склав. Проте, у встановлений законом строк позивач до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки про існування спадкового майна не знав. При зверненні до державного нотаріуса Знам`янської районної державної нотаріальної контори отримав роз`яснення про те, що для прийняття спадщини необхідно звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини. На даний має намір належним чином оформити своє право на спадщину, однак у зв`язку з зазначеними обставинами, не має можливості реалізувати свій намір. Просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини у два місяці.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися. Представник заявника надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 , підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача - Богданівської сільської ради в судове засідання не з`явився. Подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 визнав у повному обсязі, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій позовні вимоги позивача визнала, проти задоволення позову не заперечує.
Дослідивши матеріали справи , суд вважає, що позов є обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Кумська Долина Левокумського району Ставропольського краю Російської Федерції. В свідоцтві про його народження, в графі батько вказано: ОСОБА_3 . Згідно з довідкою про реєстрацію місця проживання особи, ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . З довідки виконавчого комітету Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_3 , Богданівською сільською радою не посвідчувався. ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя заповіту не склав. Згідно із свідоцтвом про право власності на житловий будинок, ОСОБА_3 належить житловий будинок АДРЕСА_1 . Згідно державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 КР №022814, виданого 29.03.2002 року, ОСОБА_3 належить земельна ділянка № НОМЕР_2 , розміром 4,43 га, розташована на території Богданівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. З копії спадкової справи №203/2017 заведеної Знам`янським районним державним нотаріусом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що з заявою про прийняття спадщини після смерті останнього, звернулася його племінниця - ОСОБА_2 .
Роз`ясненнями державного нотаріуса Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Гаврилюка П.П., ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання стосовно визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку. Причиною своєчасного звернення позивача до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, є його необізнаність про наявність спадкового майна, що залишилося після смерті батька.
Відповідно до п.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, зазначеним у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з правовою позицією, висловленою 01.03.2013 Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в узагальненні судової практики розгляду цивільних справ про спадкування, поважними причинами для застосування положень ст.1272 ЦК України є тривала хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України, тощо.
Частина 1 ст.15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову .
З урахуванням викладеного, аналізуючи зібрані у справі докази у їх сукупності, враховуючи те, що прийняття спадщини є правом особи, а не її обов`язком, в інший спосіб позивач захистити своє право не може, спадщина не визнана відумерлою, а відповідачі визнали позов, а тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст.206, 263-265, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцю села Кумська Долина Левокумського району Ставропольського краю Російської Федерації, додатковий строк у 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.3 Розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84,170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Богданівська сільська рада Знам`янського району Кіровоградської області, місце знаходження: 27431, Кіровоградська область, Знам`янський район, с. Богданівка, вул. Миру, 10, код ЄДРПОУ 04365230.
Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .
Суддя Знам`янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області Ябчик Н.М.
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2020 |
Оприлюднено | 18.05.2020 |
Номер документу | 89251861 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Ябчик Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні