Рішення
від 07.05.2020 по справі 535/288/20
КОТЕЛЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 535/288/20

Провадження № 2/535/136/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2020 року смт Котельва

Котелевський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Мальцева С.О.,

з секретарем судового засідання Білик Н.О.,

розглянувши у підготовчому засіданні в смт Котельва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Більської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом;-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно за заповітом. Позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане 25.06.2019 року Більською сільською радою Котелевського району Полтавської області (а.с.12). До складу спірного спадкового майна увійшла 1/3 частина житлового будинку (А-1) із відповідною часткою надвірних будівель та споруд: сарай (Г), сарай (Д), сарай (Ж), погріб (ж), сарай (К), навіс (Л), огорожа (№ 1,3), колодязь (№ 2), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та належало померлій на підставі спадкування за законом після померлого чоловіка - ОСОБА_3 .

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явились, подали до суду заяву, в якій просили провести розгляд справи без їх участі та підтримали позовні вимоги і просили їх задовольнити.

Представник відповідача Більської сільської ради Котелевського району в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить розгляд справи проводити без участі представника.

З урахуванням карантинних заходів та мінімізації ризиків розповсюдження гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, враховуючи надані заяви, суд визнав можливим проводити розгляд справи за відсутності учасників.

Враховуючи те, що учасники справи в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане 25.06.2019 року Більською сільською радою Котелевського району Полтавської області (а.с.12). До складу спірного спадкового майна увійшла 1/3 частина житлового будинку (А-1) із відповідною часткою надвірних будівель та споруд: сарай (Г), сарай (Д), сарай (Ж), погріб (ж), сарай (К), навіс (Л), огорожа (№ 1,3), колодязь (№ 2), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та належало померлій на підставі спадкування за законом після померлого чоловіка - ОСОБА_3 .

Місце відкриття спадщини - АДРЕСА_1 , підтверджується довідкою Більської сільської ради Котелевського району Полтавської області від 27.08.2019 року за № 696, згідно якої на день смерті померла ОСОБА_2 була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно даних Спадкового реєстру останнім заповітом, посвідченим від імені ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був заповіт, посвідчений Більською сільською радою Котелевського району Полтавської області 20 жовтня 2017 року, зареєстрований у реєстрі за № 83, за яким, все майно померлої заповідається на користь ОСОБА_1 (а.с.30).

Факт прийняття спадщини ОСОБА_1 перевірено за її заявою про прийняття спадщини від 04 вересня 2019 року за порядковим № 192, крім того у спадковій справі міститься: заява про прийняття спадщини ОСОБА_5 , зареєстрована приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочкою Р.О. 08 листопада 2019 року за порядковим № 244 (а.с.60); заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана ОСОБА_6 , яка діяла від імені ОСОБА_1 , зареєстрована приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полїавської області Лапочкою Р.О. 10 лютого 2020 року за порядковим № 27 (а.с.80); заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, подана ОСОБА_6 , яка діяла від імені ОСОБА_1 , зареєстрована приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу Полтавської області Лапочкою Р.О. 11березня 2020 року за порядковим № 57 (а.с.99).

При зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на 1/3 частину спірного спадкового майна, що належала померлій на підставі спадкування після померлого чоловіка - ОСОБА_3 , у зв`язку з тим, що свідоцтво про право власності на житловий будинок було видане Більською сільською радою Котелевського району Полтавської області 30 січня 2003 року, тобто після смерті ОСОБА_3 .

Незважаючи на видачу вищезазначеного свідоцтва з порушенням вимог законодавства, позивач вважає, що його права, як спадкоємця, порушені у зв`язку з наступним:

Згідно з довідкою Більської сільської ради від 09.04.2020 року №182 домоволодіння в АДРЕСА_1 , згідно погосподарської книги № 1, особовий рахунок № НОМЕР_5 на 01.07.1990 року відноситься до колгоспного двору, членами колгоспного двору на 01.07.1990 року є: ОСОБА_7 -ІНФОРМАЦІЯ_3 - голова колгоспного двору; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дочка; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - зять.

Відповідно до ч.1 ст.120 Цивільного Кодексу УРСР 1963 року (в редакції, що діяла до 1991 року) майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності, тобто, ОСОБА_3 , був власником 1/3 частини спірного спадкового майна та мав право передавати його у спадок.

Відповідно до Витягу з державного реєстру актів цивільного стану спадкодавець - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 12 травня 1961 року уклали між собою шлюб.

Факт смерті ОСОБА_3 перевірено за Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.

Місце відкриття спадщини - АДРЕСА_1 - перевірено за довідкою Більської сільської ради Котелевського району Полтавської області від 26.12.2019 року за № 935, згідно якої на день смерті померлий ОСОБА_3 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; на час відкриття спадщини разом із ним постійно проживали: ОСОБА_2 , ОСОБА_7 .

Факт прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 його дружиною, ОСОБА_2 , спадкоємицею на підставі статті 529 Цивільного кодексу УРСР, перевірено за даними спадкової справи № 221, заведеної Котелевською державною нотаріальною конторою Полтавської області 22 листопада 1991 року, а також довідкою Більської сільської ради Котелевського району Полтавської області від 26.12.2019 року за № 935.

Таким чином, спадкодавець ОСОБА_2 , володіє 1/3 частиною спірного спадкового майна на підставі спадкування майна після померлого чоловіка - ОСОБА_3 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 11.02.2003 року, спадкодавець - ОСОБА_2 отримала в спадок 1/3 частину спірного житлового будинку після смерті ОСОБА_7 .

Згідно повідомлення Котелевського районного відділу держгеокадастру, земельна ділянка, загальною площею 0,44 га, призначена для обслуговування, житлового будинку і господарських будівель та ведення особистого підсобного господарства, яка розташована на території с. Більськ Більської сільської ради, Котелевського району Полтавської області, на підставі акту серії ІІ -ПЛ № 042777, належить померлій гр. ОСОБА_7 . та відповідно до довідки Більської сільської ради № 936, від 26.12.2019 року, за померлою ІНФОРМАЦІЯ_7 . ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно книг погосподарського обліку сільської ради, рахується домогосподарство, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Так, згідно Постанови Пленуму ВСУ від 22.12.1995р. №20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності визначено, що право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 року не втратили права на частку в його майні.

Згідно ч.2 ст.123 ЦК УРСР 1963 року розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За правилами ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, а також якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Згідно ч. 4 ст. 3 ЗУ "Про державну реєстрацію речових правна нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

У період чинності Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української СРСР, що затверджена Міністерством комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року державна реєстрації нерухомого майна не проводилась в сільській місцевості. Право власності на нерухоме майно, що знаходиться в сільській місцевості, може бути підтверджено довідкою виконавчого комітету відповідної місцевої ради. Інструкція втратила чинність згідно із наказом державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року № 56.

Виходячи з наведеного, підтвердженням належності жилого будинку (його частини) певній особі є запис в погосподарських книгах, введення яких на той час передбачалось наказами Центрального статистичного управління СРСР і було обов`язковим.

Згідно ст.ст. 1216, 1217, 1268 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності .

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємців права на спадщину.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Враховуючи, що при зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що свідоцтво про право власності на житловий будинок було видане Більською сільською радою Котелевського району Полтавської області 30 січня 2003 року, та вищевикладене, суд вважає, що за нею слід визнати право власності на спадкове майно в судовому порядку.

Керуючись ст. ст. 1216,1217,1218,1223 ЦК України, ст.ст. ст. ст. 2, 4, 5, 12, 13, 19, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України, суд;-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , право власності на 1/3 частину житлового будинку (А-1), загальною площею 44,2 м2, з якої житлова становить 18,4 м2 із відповідною часткою надвірних будівель та споруд: сарай (Г), сарай (Д), сарай (Ж), погріб (ж), сарай (К), навіс (Л), огорожа (№ 1,3), колодязь (№ 2), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповіом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що до смерті володіла спірною часткою спадкового майна на підставі спадкування за законом після померлого чоловіка - ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення через Котелевський районний суд Полтавської області у порядку, передбаченому ст.355 і п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому рішення.

Відповідно до п.3 Розділу ХІІ ЦПК України цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , жителька с.Більськ Котелевського району Полтавської області.

Представник позивача: ОСОБА_4 , адреса листування: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Більська сільська рада Котелевського р-ну Полтавської обл.: місце знаходження: вул.Першотравнева,2, с.Більськ, Котелевський р-н Полтавської обл., код ЄДРПОУ: 21050427.

В повному обсязі рішення складено 15.05.2020 року.

Суддя:

С.О. Мальцев

СудКотелевський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.05.2020
Оприлюднено18.05.2020
Номер документу89261671
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —535/288/20

Рішення від 07.05.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

Рішення від 07.05.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

Ухвала від 14.04.2020

Цивільне

Котелевський районний суд Полтавської області

Мальцев С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні