Господарський суд дніпропетровської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.05.2020м. ДніпроСправа № 904/5608/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бондарєв Е.М. за участю секретаря судового засідання Найдьонова Є.О.
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комнер" (49000, м. Дніпро, вул. Чкалова, буд. 44, ідентифікаційний код 33653233)
про стягнення заборгованості по внескам на утримання будинку у сумі 223 252,97 грн.
Представники:
Від позивача: Есмер В.В., паспорт, голова правління
Від відповідача: Касьян О.В., довіреність, адвокат
СУТЬ СПОРУ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом №б/н від 18.11.2019, з урахуванням заяви від 23.12.2019 про уточнення до позовної заяви, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комнер" про стягнення заборгованості по внескам на утримання будинку та прибудинкової території у сумі 223 252,97 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є власником нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку за адресою: м. Кропивницький, АДРЕСА_2, в якому з грудня 2016 створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" та визначено відповідний розмір внесків. Однак, з грудня 2016 року відповідач всупереч вимогам встановлених зборами власників будинку не здійснює внески на утримання будинку та його прибудинкової території, в зв`язку з чим утворилася заборгованість в розмірі 223 252,97 грн. за період з 01.12.2016 по 30.11.2019.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №904/5608/19, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 19.12.2019 о 11:00 год.
До суду 17.12.2019 відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з тим, що представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Комнер" перебуватиме в іншому судовому засіданні Північного апеляційного господарського суду у справі №910/4538/19 з розгляду апеляційної скарги КП "Дніпровський електротранспорт" ДМР.
У судовому засіданні 19.12.2019 розгляд справи відкладено до 21.01.2020 о 12:00 год.
Відповідачем до суду 23.12.2019 подано відзив на позовну заяву яким просить суд розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та відмовити у задоволенні позову оскільки позивач жодним чином не приймав та у даний час не приймає участь у витратах на утримання належної відповідачу прибудови до житлового будинку. Відповідач звертає увагу суду, що згідно з наданим позивачем актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс позивачу було передано на баланс з балансу КП "ЖЕО №1" КМР житловий комплекс по АДРЕСА_2, у складі житлових квартир та допоміжних приміщень. При цьому, про передачу у складі цього житлового будинку прибудови до неї у цьому акті не зазначається. Також відповідач зазначає, що позивачем не був наданий суду технічний паспорт на житловий будинок по АДРЕСА_2, який додавався до вказаного акту (п.6 акту), за яким достеменно можна було б встановити чи були у складі переданих на баланс приміщень багатоквартирного будинку також приміщення відповідача.
Також відповідач звертає увагу суду, що відповідач не повідомлявся про установчі збори про створення ОСББ - позивача, хоча його голос мав би істотне значення пропорційно до значного розміру займаних відповідачем площ (1730,5 кв.м.). Позивач з часу створення ОСББ у 2016р. не запрошував відповідача на загальні збори співвласників, не повідомляв про прийняті на них рішення, в тому числі, щодо розміру внесків на утримання, не доводив до відома відповідача порядок та строки їх сплати, не ознайомлював зі своїм статутом, не надсилав рахунків або повідомлень про сплату внесків на утримання будинку. Такою тривалою (майже 3 роки) бездіяльністю з незабезпечення утримання прибудови відповідача, відсутності вимог щодо сплати внесків на утримання, позивач фактично визнав обставини відокремленості приміщень відповідача від багатоквартирного будинку, та, відповідно, відсутність відносин утримання спільного майна.
Крім того, відповідач стверджує, що позивачем не доведено встановлення строку виконання зобов`язань відповідачем зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території у 2016, 2017 та 2019 роках. Також позивач не надав доказів пред`явлення вимоги відповідачу про виконання відповідного зобов`язання згідно положень ст. 530 Цивільного кодексу України. Таким чином, строк виконання зобов`язань відповідачем з оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за 2016, 2017, 2019 роки не настав, що має слугувати підставою для відмови у задоволенні позову у відповідній частині.
Відповідач звертає увагу суду на те, що самостійною умовою для стягнення боргу зі сплати внесків ОСББ є наявність з боку останнього підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку АДРЕСА_2 . Позивач на підтвердження вказаних витрат щодо утримання прибудови та навколишньої території не надав належних та допустимих доказів, а саме відповідних платіжних документів про оплату таких витрат.
Також відповідач зазначає, що позовна заява містить недоліки та надані до позовної заяви копії документів належним чином не засвідчені оскільки окрім підпису невідомої особо ти печатки позивача нічого не містять. Відповідні вказані документи не можуть розглядатися як письмові докази та братися до уваги судом.
Внаслідок складності цього спору та у зв`язку з необхідністю визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, суд 21.01.2020 вирішив розглядати справу №904/5608/19 за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи та призначив підготовче засідання на 06.02.2020 о 12:00 год.
До суду 03.02.2020 надійшла відповідь позивача на відзив де вказує, що відповідно до інформаційної довідки яка міститься в матеріалах справи чітко зазначено, що тип майна яке належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "Комнер" є вбудоване в житловий будинок нежитлове приміщення загальною площею 1730,5 кв.м. за адресою АДРЕСА_3 . Щодо запрошення та повідомлення відповідача про установчі збори позивач зазначає, що відповідно до листка опитування від 29.04.2016 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Комнер" з усіх питань порядку денного на установчих зборах голосував ОСОБА_1 , що стосується інших установчих зборів то запрошувались керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю "Комнер" та чи його представник неодноразово. Щодо строку виконання зобов`язань по сплаті внесків позивач зазначає, що в редакції статутів як 2016 року та 2019 року пунктом 5.2 статуту визначено, що співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, а також своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, не пізніше 20 числа місяця який слідує за розрахунковим. Щодо описки в протоколі №2 від 12.07.2016 позивач зазначає, що суть даного протоколу передбачає собою сплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території саме за квадратний метр, який виконувався всіма співвласниками будинку, дана описка виправлена протоколами загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" від 29.01.2020.
Підготовче засідання 06.02.2020 відкладено до 12.03.2019 о 12:00 год.
До суду 21.02.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю "Комнер" подані заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначає, що позивач не правильно розуміє викладені відповідачем у відзиві на позов обставини, зокрема про входження майна відповідача до складу активів житлового комплексу за адресою: АДРЕСА_2 прийнятого на баланс ОСББ "Злагода-Люкс" від КП "ЖЕО №1" КМР. Адже, у наданому позивачем Акті прийманні-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс позивачу було передано житловий комплекс по АДРЕСА_2 , у складі житлових квартир та допоміжних приміщень. При цьому, про передачу у складі цього житлового будинку нежитлових приміщень, які належать відповідачу, в цьому акті не зазначається. Крім того, майно відповідача утримується ним самостійно та не пов`язане з комунікаціями позивача щодо забезпечення водовідведення, газового та електричного постачання, опалення, наявністю технічної можливості доступу відповідача до побутових приміщень, ліфтів, вентиляційних систем, приміщень загального користування житлового будинку.
Разом з тим, відповідач надає пояснення стосовно участі в установчих зборах 29.04.2016 від відповідача ОСОБА_2 в підтвердження цього позивачем надано листок письмового опитування співвласників, наказ про прийняття ОСОБА_2 з 01.07.2011 на посаду енергетика та довіреність відповідача на ОСОБА_2 від 01.01.2019, відповідач звертає увагу на зміст даної довіреності, з якої не вбачається, що ОСОБА_2. надані повноваження щодо участі у загальних зборах, голосуванні з порядку денного від імені відповідача, окрім того довіреність датується 2019 роком, тоді як загальні збори відбувалися 2016 році, що унеможливлює здійснення ОСОБА_2 будь-яких дій від імені відповідача в 2016 році.
До суду 10.03.2020 надійшли пояснення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" в яких посилається на передачу з балансу на баланс нежитлового приміщення, оскільки відповідно до приписів Верховного Суду України яким визначено, що особа, яка є власником приміщення в будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку така сума боргу підлягає стягненню, зазначена аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 01.04.2015 у справі №916/2197/13, від 11.11.2015 у справі №914/189/14, від 27.01.2016 у справі №904/8242/14.
Відповідачем 10.03.2020 до суду подані пояснення в яких той зазначає, що стягнення заборгованості за внески на утримання спільного майна відбувається в разі наявних таких підтверджень з боку ОСББ, окрім того, відповідач наголошує, що позивачем у даній справі жодних доказів щодо наявності у відповідача та позивача спільного майна за утримання якого на думку останнього відповідач зобов`язаний сплачувати внески, надано не було. Також відповідач зазначає, що 24.02.2020 позивач, в особі голови правління ОСББ "Злагода-Люкс" Есмер В.В., навмисно та з наміром чинити тиск на ТОВ "Комнер", в зв`язку з судовим розглядом, та протидіяти законній господарській діяльності підприємства, обмежила водопостачання до приміщення, що належить ТОВ "Комнер", що підтверджується доданою позивачем до своїх пояснень вимогою відповідача від 27.02.2020 про відновлення водопостачання. Відповідач зазначає, що дійсно, комунікації з водопостачання відповідача проходять по технічному поверху житлового будинку, але своїми діями позивач підтвердив, що у позивача не має доступу до цих комунікацій та до технічного поверху, бо в іншому разі співробітник відповідача зміг би відновити водопостачання, що означає те що відповідач не користується цим приміщенням та не має до нього доступу. Те що позивач відмовляє відповідачу у користуванні та доступі до технічного поверху, є доказом того що позивач визнає що технічних поверх не є спільним майном відповідача та позивача, тобто відповідач не має сплачувати внески на утримання будинку до якого відноситься і технічних поверх.
У підготовчому засіданні 12.03.2020 оголошувалась перерва до 23.03.2020 о 11:00год.
Ухвалою від 23.03.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні на 16.04.2020 о 10:00 год.
Ухвалою від 16.04.2020 суд призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 12.05.2020 о 10:00 год.
До суду 12.05.2020 відповідачем подано клопотання про стягнення з позивача на користь відповідача витрати на професійну правничу допомогу в сумі 21 500,00 грн.
В порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 12.05.2020 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
24 травня 2016 року проведено державну реєстрацію юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" (далі - позивач).
За Актом від 01.12.2016 приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс передано з балансу КП "ЖЕО № 1" КМР на баланс ОСББ "Злагода-Люкс" активи житлового комплексу за адресою: вулиця Вокзальна, 24 (а.с. 12, 13 том 1).
Відповідно до Акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 01.12.2016 з балансу КП "ЖЕО № 1" КМР на баланс ОСББ "Злагода-люкс" передано 31 220 куб.м. об`єм будівлі, 1855 кв.м. площ асфальтованих покрить та 2672 кв.м. площ прибудинкових територій.
Згідно зі Статутом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс", затвердженого загальними зборами співвласників протокол №8 від 26.01.2019, (далі - Статут) об`єднання створено власниками житлових та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків № 22, 24, 26 корпус 1, 26 корпус 2, що розташовані за місцезнаходженням: м. Кропивницький, вул. Вокзальна, відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (п.1.1 Статуту).
Метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав його співвласників та дотримання ними своїх обов`язків щодо належного утримання та використання спільного майна багатоквартирних будинків, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами (п.2.1 Статуту).
Завданням та предметом діяльності об`єднання є: - належне утримання будинків та прибудинкової території; - забезпечення реалізації прав власників приміщень будинків на володіння та користування спільним майном співвласників об`єднання; - забезпечення сприяння співвласникам об`єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання; - здійснення господарської діяльності для забезпечення власних потреб (п.2.3 Статуту).
Основним видом діяльності об`єднання є управління нерухомим майном багатоквартирних будинків об`єднання (п.2.4 Статуту).
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів мають вищу юридичну силу. Рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку. Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки (п.3.8 Статуту).
Умовами Статуту (п.4.2) встановлено, що за рішенням загальних зборів, в об`єднанні можуть створюватися ремонтний, резервний фонди, кошти яких спрямовуються на цілі, визначені загальними зборами об`єднання. Сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальним зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.
Відповідно до п.5.2 Статуту співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, не пізніше 20 числа місяця, який слідує за розрахунковим. У разі не сплати платежів в зазначений термін співвласнику об`єднання нараховується пеня у розмірі 1% за кожен прострочений день згідно положень укладених договорів та законодавства. Сплату простроченої заборгованості по внесках і обов`язкових платежів проводити за розмірами платежів і внесків, які діють у місяці сплати цієї заборгованості. Прострочена заборгованість - це заборгованість, термін виникнення якої більше двох місяців.
Рішеннями загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс", оформлені протоколами загальних зборів об`єднання №№ 1, 2, 3, 4, 5, в об`єднанні з 01.12.2016 встановлені наступні розміри внесків для нежитлових приміщень, а саме:
- протоколом №2 з 01.12.2016 в об`єднанні встановлений внесок в розмірі 1 грн. 94 коп.;
- протоколом №3 з 01.04.2017 в об`єднанні встановлений внесок в розмірі 2 грн. 33 коп.;
- протоколом №4 з 01.03.2018 в об`єднані встановлений внесок в розмірі 3 грн. 90 коп. та з 01.06.2018 - в розмірі 4 грн. 34 коп.;
- протоколом №5 з 01.02.2019 в об`єднанні встановлений внесок в розмірі 4 грн. 92 коп.
Матеріали справи свідчать, що загальна площа нежитлового приміщення, яке належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Комнер" (далі - відповідач), та розташоване у багатоквартирному будинку по АДРЕСА_2, складає 1730,5 кв.м. (а.с. 14,15 том 1).
Отже, позивач стверджує, що відповідач є співвласником вказаного багатоквартирного будинку по АДРЕСА_2 , як і інші власники приміщень в цьому будинку, зобов`язаний щомісячно здійснювати платежі та внески на утримання спільного майна в порядку та розмірах, встановлених загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання незалежно від членства у створеному в будинку ОСББ. Однак, з грудня 2016 року відповідач всупереч вимогам встановлених зборами власників будинку не здійснює внески на утримання будинку та його прибудинкової території, в зв`язку з чим утворилася заборгованість в розмірі 223 252,97 грн. за період з 01.12.2016 по 30.11.2019, що є причиною звернення з позовом до суду та предметом доказування по справі.
Відповідно до ст. 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Основна діяльність об`єднання, відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статтею 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" нежитлове приміщення - це ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна; співвласник багатоквартирного будинку - це власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Згідно зі статтею 23 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:
- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно приписів ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно з ст.7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов`язані, зокрема, виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Статтею 17 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
За змістом статті 509 Цивільного кодексу України, статті 173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами статей 11, 509 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно з приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Позивачем заявлена до стягнення заборгованість у розмірі 223 252,97 грн. за період з 01.12.2016 по 30.11.2019.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок суми заборгованості по внескам на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, суд встановив, що він є правильним.
З урахуванням викладеного з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 223 252,97 грн. заборгованості зі сплати внесків на утримання спільного майна багатоквартирного будинку за період за період з грудня 2016 року по листопад 2019 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.
Доводи відповідача, надані в обґрунтування заперечень на позов, не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.
Щодо необізнаності відповідача з рішеннями загальних зборів співвласників квартир ОСББ "Злагода-Люкс" суд зазначає, враховуючи положення статуту позивача відповідач належним чином повідомленим про скликання загальних зборів співвласників та про прийняті ними рішення шляхом розміщення їх тексту в місцях загального користування будинку.
Окрім того, господарський суд вважає хибним твердження відповідача про не встановлення об`єднанням порядку сплати внесків зважаючи на п. 4.2. та 5.2. статуту позивача.
Також відповідач посилається на те, що майно відповідача утримується ним самостійно, у зв`язку з чим господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" загальні збори об`єднання можуть прийняти рішення про списання боргів співвласників у разі виконання ними робіт, необхідних для утримання спільного майна об`єднання, на суму боргу. Порядок розрахунків за ці операції визначається Кабінетом Міністрів України.
До матеріалів справи не додано доказів звернення відповідача до загальних зборів об`єднання про списання боргів з урахуванням вказаних робіт, тому твердження представника відповідача не береться судом до уваги.
Крім того, відповідач, як співвласник багатоквартирного будинку, не був позбавлений можливості звернутися до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" за інформацією щодо діяльності об`єднання, у тому числі стосовно витрат коштів, отриманих в якості внесків.
Відповідачем не надано суду вірогідних доказів визнання недійсними та скасування установчих документів та рішень загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс".
Також суд відхиляє доводи відповідача щодо недоліків рішень загальних зборів, якими затверджувалися тарифи, оскільки вказані рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" не скасовані та не визнані недійсними в установленому законом порядку.
Судом відхиляються доводи відповідача про те, що позивачем не надані первинні документи на підтвердження понесених витрат.
Так, за приписами статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та статті 21 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору, порядок сплати обов`язкових платежів встановлюються відповідно до статуту об`єднання.
З аналізу положень статей 11, 319, 322, 509, 526 Цивільного кодексу України, статей 1, 5, 7, 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", статей 15, 20, 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" в їх системному взаємозв`язку вбачається, що кожний власник квартири (нежитлового приміщення) у багатоквартирному будинку є одночасно співвласником спільного майна такого будинку, зокрема, приміщень загального користування та прибудинкової території.
Обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку, витрати на оплату комунальних послуг (централізованого опалення) щодо нього входять до складу витрат на управління багатоквартирним будинком та, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат, розподіляються між співвласниками пропорційно до їх часток, незалежно від факту використання ними належної їм квартири (нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
З системного аналізу вище викладеного суд дійшов висновку про те, що особа, яка є власником приміщень у багатоквартирному будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку така сума боргу підлягає стягненню. Обов`язок відповідача з утримання належного йому майна виник незалежно від обставин звернення до нього позивача з пропозиціями щодо оплати зазначених послуг чи укладення договору.
Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду України від 1 квітня 2015 року у справі № 916/2197/13 (№ 3-28гс15) та від 11 листопада 2015 року у справі № 914/189/14 (№ 3-945гс15) та від 27.01.2016 у справі №904/8242/14.
Враховуючи, що відповідачем не спростовано викладені вище аргументи позивача, доказів сплати боргу не надано, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3 348,79 грн. та витрати на професійну правничу допомогу відповідача у сумі 21 500,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комнер" про стягнення заборгованості по внескам на утримання будинку у сумі 223 252,97 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комнер" (49000, м. Дніпро, вул. Чкалова, буд. 44, код ЄДРПОУ 33653233) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода-Люкс" (25002, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Вокзальна, буд.26, корпус 2, код ЄДРПОУ 40502380) 223 252,97 грн. заборгованості по внескам на утримання та витрати зі сплати судового збору у 3 348,79 грн., про що видати наказ.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 18.05.2020.
Суддя Е.М. Бондарєв
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2020 |
Оприлюднено | 18.05.2020 |
Номер документу | 89268282 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні