Справа № 699/212/20
Номер провадження № 2/699/262/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.05.2020 року м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого- судді Свитки С. Л.,
за участю секретаря судового засідання Таран О.В.,
представника позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Карашинської сільської ради з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з даним позовом і просила визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Завадівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області право власності на земельну ділянку площею 3,11 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в адмінмежах Завадівської сільської ради, правонаступником якої є Карашинська сільська рада Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що після смерті її матері ОСОБА_2 відкрилася спадщина, у тому числі на земельну ділянку, але через те, що правовстановлюючий документ на земельну ділянку втрачений не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом.
В підготовчому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позов підтримала, надала пояснення аналогічні змісту позовної заяви.
Від Карашинської сільської ради надійшла заява про розгляд справи у відсутність їхнього представника, проти задоволення позову не заперечують, що є підставою для ухвалення рішення в підготовчому засіданні.
Представник третьої особи в підготовче засідання не з`явився, про дату, час, місце розгляду справи були повідомлені вчасно, причини неявки не повідомили.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Завадівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.13).
Померла заповіт не залишила, позивач є її дочкою та спадкоємцем за законом першої черги, що підтверджується копіями свідоцтв про народження та про укладення шлюбу (а.с.9-12).
Місцем відкриття спадщини є останнє постійне місце проживання спадкодавця - с.Завадівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, що підтверджується довідкою №09, виданою 11.01.2020 року виконавчим комітетом Карашинської сільської ради, згідно якої ОСОБА_2 до дня смерті постійно проживала і була зареєстрована по АДРЕСА_1 . Крім неї в господарстві була зареєстрована та проживала її дочка ОСОБА_1 (а.с.22).
Позивач прийняла спадщину, про що у приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г. заведена спадкова справа №113/2019. Крім позивача, ніхто спадщину після смерті ОСОБА_2 не приймав, що підтверджується довідкою №577/02-31, виданою 23.07.2019 року (а.с.25).
Право власності матері позивача на вказану в цій заяві земельну ділянку підтверджувалося державним актом на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧР №030172, виданим на підставі рішення сесії Завадівської сільської Ради народних депутатів №32 від 16.08.2002 року (а.с.19).
Примірник державного акта на право приватної власності на землю, який передано матері було втрачено. В зв`язку із втратою державного акта було розміщено в місцевій газеті Корсунь-Шевченківського району Надросся у № 11 за 10.02.2015 року оголошення про втрату державного акта на право приватної власності на землю та оголошення його недійсним (а.с.23).
Відповідно до Законів Про державний земельний кадастр та Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 1 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються. Відповідно 23.08.2013 року втратив чинність наказ Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999 року Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі , який регулював, в тому числі, порядок видачі дубліката державного акта при втраті або псуванні оригіналу. Тому дублікат втраченого державного акта на землю позивач отримати не може.
23.07.2019 року приватним нотаріусом Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г. винесено постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом з вище вказаних підстав (а.с.24).
Та обставина, що на день смерті ОСОБА_2 належала на праві власності вказана земельна ділянка підтверджується документами, які зберігаються у відділі у Корсунь-Шевченківському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, та доданими до цієї заяви документами, а саме копією державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧР №030172, виданим на підставі рішення сесії Завадівської сільської Ради народних депутатів №32 від 16.08.2002 року; довідкою відділу у Корсунь-Шевченківському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 05.02.2020 року №91/166-20.
Оцінка земельної ділянки підтверджується Витягом із звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки і становить 95788 грн..
Відповідно до вимог ч. 4 ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до приписів ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У разі втрати, пошкодження державного акту про право приватної власності на земельну частку (пай), за роз`ясненням п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , аналогічного порядку видачі нового державного акту на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.6 Європейської Конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13, зазначеної Конвенції, на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
За таких обставин, враховуючи, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, в тому числі на земельну ділянку, ОСОБА_1 як спадкоємець за законом звернулася із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г., про що заведена спадкова справа, але державний акт на право приватної власності на землю втрачено і тому нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, згідно вимог закону цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача про та визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку є законними і задовольняє позов.
Керуючись ст.ст.200, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Карашинської сільської ради з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителькою та зареєстрованою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Завадівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, право власності на земельну ділянку площею 3.11 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в адмінмежах Завадівської сільської ради, правонаступником якої є Карашинська сільська рада Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути поданою до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Свитка С.Л.
Суд | Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2020 |
Оприлюднено | 19.05.2020 |
Номер документу | 89272022 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Свитка С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні