Рішення
від 18.05.2020 по справі 356/755/19
БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська область, 07541

№ провадження 2/356/54/20

Справа № 356/755/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.05.2020 Березанський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді Голік Г.К.

за участю секретаря Бейгул Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Березань Київської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Умка ТЕТ ЛТД , ОСОБА_2 про визнання права власності на транспортний засіб

УСТАНОВИВ:

23.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Умка ТЕТ ЛТД , ОСОБА_2 про визнання права власності на транспортний засіб . В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що він 19 листопада 2014 року придбав у ОСОБА_2 транспортний засіб, н/причіп самоскид-е Bodex Irbo , шасі НОМЕР_1 .Вказаний факт підтверджується довідкою-рахунком №3630217 від 19.11.2014 року наданою ТОВ Умка ТЕТ ЛТД .У відповідності до довідки-рахунку транспортний засіб повинен був зареєстрований протягом 10діб з моменту придбання, однак він вчасно транспортний засіб не зареєстрував. У березні 2019 року звернувся до Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області з приводу реєстрації транспортного засобу, але отримав відмову, оскільки довідка-рахунок не є документом на підставі якого можна провести перереєстрацію транспортного засобу. Просить суд визнати за ним право власності на транспортний засіб, н/причіп самоскид-е Bodex Irbo , шасі НОМЕР_1 .

Ухвалою суду від 03.12.2019року провадження у справі відкрито та справу призначено до підготовчого судового засідання на 17.01.2020року.

Ухвалою суду від 31.03.2020 року було проведено підготовче судове засідання та справу призначено до судового розгляду на 18.05.2020року.

Позивач в судове засідання не з`явився , в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи без його участі .Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідач ТОВ Умка ТЕТ ЛТД в судове засідання не з`явився . Надав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився . Надав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі , позовні вимоги не визнає.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідачі у встановлений судом строк не надали до суду відзиви на позовну заяву, а тому суд на підставі ч. 8 ст.178ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

В судовому засіданні встановлено.

Відповідно до ст. 2, 12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 1 ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст.77ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

19 листопада 2014 року позивач ОСОБА_1 придбав н/причіпа-самоскида-е Bodex Irbo , шасі НОМЕР_1 , що підтверджується довідкою-рахунком № НОМЕР_2 (а.с.7)

Разом з тим ,позивач не здійснив своєчасно реєстрацію придбаного н/причіпа.

Відповідач ОСОБА_2 є власником транспортного засобу - н/причіп самоскид-е Bodex Irbo , шасі НОМЕР_1 моделі IRBO, серія НОМЕР_4 червоного кольору, 2001 року випуску, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу .(а.с.8)

19.11.2014 року ТОВ Умка ТЕТ ЛТД було видано ОСОБА_1 довідку-рахунок серії ВІА №630217, згідно з якою позивачу продано н/причіп-самоскид-е Bodex Irbo, шасі НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію № НОМЕР_5 , вартістю 81000грн..

При цьому позивач звертався у березні 2019року до Територіального сервісного центру №1241, з питання державної реєстрації транспортного засобу, але йому було відмовлено в реєстрації.

У зв`язку із прийняттям 18 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України постанови №941 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів , яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-рахунка при купівлі-продажу та оформлення транспортних засобів, позивач позбавлений можливості належним чином здійснити реєстрацію придбаного ним транспортного засобу.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового майнового права та інтересу (частина 1 статті 16 ЦК України).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст.655 ЦК України).

Відповідно до ч.ч.1-5 ст.203ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства,а також інтересам держави і суспільства,його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин,повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі,встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Статтею 334 ЦК України визначено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.317, ч.1 ст.319, ст.321 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно п.п.7,8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів , затвердженого Постановою КМУ №1388 від 07.09.1998 р., (в редакції на час вчинення правочину 19.11.2014 р.), власники транспортних засобів та особи, що експлуатують засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власника транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, окрім іншого, засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб`єктом господарювання, діяльність якого пов`язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації,а також відсутності будь яких обтяжень,у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна,звіркою і,за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу,оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

З огляду на викладене, приписи ст.34 Закону України "Про дорожній рух" та Порядку не пов`язують момент реєстрації транспортного засобу у відповідних реєструючих органах із набуттям особою права власності на нього, а тільки регулюють та встановлюють обов`язки продавців та покупців транспортних засобів щодо зняття з реєстраційного обліку, реєстрації транспортного засобу тощо.

Згідно із частиною 1 статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 328 ЦК України визначено,що право власності набувається на підставах,що незаборонені законом,зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

На час придбання транспортного засобу позивачем, згідно п.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів , затвердженого Постановою КМУ №1388 від 07.09.1998 р., документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, окрім іншого, була засвідчена підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб`єктом господарювання, діяльність якого пов`язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Таким чином, довідка-рахунок, що діяла на момент придбання транспортного засобу є документом, що підтверджує реалізацію вказаного транспортного засобу, перехід транспортного засобу від продавця до покупця та є оформленням договірних відносин придбання транспортного засобу.

Відповідно до Порядку (в редакції станом на час розгляду справи), не передбачено проведення державної реєстрації автомобіля на підставі довідки-рахунку.

Позивач придбав н/причіп самоскид-е Bodex Irbo у відповідності до вимог законодавства, чинного на час придбання транспортного засобу, оплатив його вартість, проте не зареєстрував його у визначені законом строки та порядку, та на даний час позбавлений можливості зареєструвати за собою право власності у встановленому законом порядку.

Вказане, позбавляє можливості позивача володіти, користуватись та розпоряджатись майном, як власнику н/причіп самоскид-е Bodex Irbo шасі НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію № НОМЕР_5 .

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню і слід: визнати за ОСОБА_1 право власності на н/причіп самоскид-е Bodex Irbo шасі НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію № НОМЕР_5 , який він купив в ОСОБА_2 відповідно до довідки-рахунку серії ВІА 3630217 від 19.11.2014 року.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280-289 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 203, 316, 317, 319, 321, 328, 334, 391, 655, 1011 ЦК України, ст.41 Конституції України, ст. 34 Закону України Про дорожній рух , Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів , затверджений Постановою КМУ №1388 від 07.09.1998 р., суд -

УХВАЛИВ:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , (ІПН НОМЕР_6 , місце реєстрації : АДРЕСА_1 , проживаючий : АДРЕСА_2 ), право власності на напів причіп самоскид- Е Bodex Irbo, шасі НОМЕР_1 .

Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Березанський міський суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення ,якщо його не скасовано , набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г. К. Голік

СудБерезанський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.05.2020
Оприлюднено20.05.2020
Номер документу89297287
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —356/755/19

Рішення від 18.05.2020

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Голік Г. К.

Ухвала від 31.03.2020

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Голік Г. К.

Ухвала від 10.02.2020

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Голік Г. К.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Голік Г. К.

Ухвала від 11.11.2019

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Голік Г. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні