Справа № 548/658/20
Провадження №2-о/548/28/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" травня 2020 р. м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді- Коновод О.В.
за участю секретаря судового засідання Вовк М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку спрощеного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, мотивуючи її тим, що він ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним братом ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Низинне Джанкойського району Автономної Республіки Крим, що підтверджується копією свідоцтва про її смерть Серія НОМЕР_1 .
З довідки виконкому Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 17.03.2020 року за №02-27/149 слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка міста Джанкой, Автономна Республіка Крим, Україна, була зареєстрована та проживала до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 . Спільно з нею на день смерті постійно проживала і була зареєстрована мати- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Від імені ОСОБА_2 заповіт Штомпелівською сільською радою не посвідчувався.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 відкрилась спадщина на її спадкове майно, тобто Ѕ частку квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 51, 1 кв.м., житловою площею 29, 3 кв.м., що належала останній на підставі договору міни, посвідченого 23 липня 2013 року приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Спірідовичем М.В., зареєстрованого в реєстрі за №1445, та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 6675593, дата формування: 23.04.2013,наданого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Спірідовичем М.В..
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з"явився, але в заяві прохав суд провести розгляд справи за його ї відсутності.
В судове засідання представник заінтересованої особи Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області не з"явився, але подали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється,що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Врахувавши позицію заявника, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку заінтересованої особи, викладену у письмовій заяві, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 13ЦПК Україниучасниксправи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 1262 Цивільного кодексу України заявник, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є єдиним спадкоємцем другої черги за законом майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , який прийняв її спадщину згідно з ч. 1 ст. 1269 та ч. 1 ст. 1270 ЦК України, тому має право на її спадкове майно.
Згідно з повідомленням Хорольської державної нотаріальної контори від 03.04. 2020 року за вих. № 256/02-14 спадкова справа № 48/2020 до майна ОСОБА_2 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 , була відкрита 18.03.2020 року на підставі заяви ОСОБА_3 про відмову від прийняття спадщини. 31.03.2020 року до матеріалів даної спадкової справи долучено заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про прийняття спадщини. Станом на 03.04.2020 року інших заяв про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини у дану спадкову справу не подано.
У зв`язку з неможливістю у нотаріальному порядку встановити факт родинних відносин між заявник, ОСОБА_1 , та його рідною сестрою ОСОБА_2 , йому роз`яснено необхідність звернутись до суду з відповідною заявою для встановлення факту родинних відносин.
Даний факт є юридичним, оскільки його встановлення в судовому порядку надає заявнику можливість реалізувати право на вказану спадщину померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 рідної сестри ОСОБА_2 згідно чинного законодавства та повністю доводиться письмовими доказами: копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 , копією свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_3 , копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 , а також письмовими поясненнями свідків: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , проживаючих в селі Штомпелівка Хорольського району Полтавської області.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, у тому числі провстановлення фактів, що мають юридичне значення.
Статтею 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які розглядаються судом, зокрема згідно п. 1 ч. 1 вказаної статті суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 2 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30.05.2008року №7 Про судовупрактику усправах проспадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявоюпро встановленняцихфактів,яка,у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Згідно вимог п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
За правилами п. 7 вказаної постанови суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Згідно ч.1. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень ст.ст. 76, 77, 78, 80, 81 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, аналізуючи надані заявником докази, приймаючи до уваги їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний звязок у їх сукупності, враховуючи правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, та беручи до уваги ту обставину, що заявник позбавлений можливості у досудовому порядку вирішити заявлене питання, а встановлення факту родинних відносин необхідне йому для прийняття спадщини, суд вважає, що є всі підстави для задоволення заяви.
На підставі викладеного і керуючись ст..ст. 1221, 1277 ЦК України, ст.ст.1-18,76-81,141,209-241,259,263-265,268,315, 354,355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин,- задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , є рідним братом померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 рідної сестри ОСОБА_2 та відноситься до її спадкоємців другої черги за законом відповідно до ст. 1262 ЦК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 14.05.2020 року.
Учасники справи:
ЗАЯВНИК : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає с . Штомпелівка Хорольського району Полтавської області , індекс: 37800.
Заінтересована особа : Штомпелівська сільська рада Хорольського району Полтавської області, адреса: 37832, Полтавська область, Хорольський район, с. Штомпелівка, вул. Центральна, 1, код ЄДРПОУ: 22535606 .
Суддя: О. В. Коновод
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2020 |
Оприлюднено | 20.05.2020 |
Номер документу | 89299953 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Коновод О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні