ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2020 року м. Київ № 826/19011/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва доВідкритого акціонерного товариства "Київхімволокно" простягнення заборгованості В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Києва (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Київхімволокно" (далі - ВАТ "Київхімволокно"), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 в розмірі 255849, 89 грн. (двісті п`ятдесят п`ять тисяч вісімсот сорок дев`ять грн.. 89 коп).
Відповідач проти позову заперечував та надав письмові заперечення.
В обґрунтування своїх заперечень посилався на те, що розрахунки відповідно списку № 1 містять значний ряд неточностей, помилок, та відомостей, що не відповідають дійсності та чинному законодавству, тому розрахунки, що викладаються з помилками не можуть прийматися до оплати підприємством. На думку відповідача, в результаті таких помилок загальна сума коштів, на якій наполягають позивачі, безпідставно завищена. Крім того, відповідач вважає, що позивачем не виконана норма п.6.4 Інструкції, яка визначає, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Також у своїх запереченнях відповідач зазначив, що він не погоджується з отриманим зведеним рахунком до відшкодування на 2014 рік.
15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відкрите акціонерне товариство "Київхімволокно" зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва за номером № 01/05-0001 як суб`єкт підприємницької діяльності - юридична особа, відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (далі Закон № 400) та ст. 14 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі Закон № 1058), та є платником внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом другим Розділу XV Прикінцевих положень Закону України № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1058-ІV) передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено Інструкцією „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" (далі - Інструкція), затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663.
Відповідно до Інструкції плату Пенсійному фонду на покриття фактичних витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах вносять підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Несвоєчасно перераховані суми витрат на виплату і доставку пенсій вважаються боргом (недоїмкою).
Пунктом 6.4. Інструкції визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 „Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.8 вказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Отже, підприємство зобов`язане відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 „Прикінцевих положень" Закону (1058-15), сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до статті 2 Закону України „Про збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Таким чином, виплати по оплаті пільгових пенсій відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.
Виходячи зі змісту вказаних норм законодавства, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, яка підлягає відшкодуванню Відкритим акціонерним товариством Київхімволокно становить 1 789 480,61 грн.
У матеріалах справи наявні реєстри відправки зведених розрахунків за 2014 рік відповідно до вимог законодавства, з копією повідомлення про вручення відповідачу. У матеріалах справи також наявні розрахунки за спірний період з відміткою позивача про направлення.
Щодо наданих відповідачем заперечень суд зазначає наступне.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Записи у трудових книжках працівників здійснюються у відповідності з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін`юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.1993 року (із змінами).
Згідно з пунктом 2.14 цієї Інструкції, записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників і службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій".
Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Водночас, законодавством допускається, що запис у трудовій книжці може бути без уточнення характеру виконуваної роботи. Так, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 "Про обчислення Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
У довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, до яких включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.
Відповідно до абзацу 2 пункту 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV, положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені підстави, наявність яких дає громадянам право на пенсію за віком на пільгових умовах. На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників ( 36-2003-п ), затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Стосовно предмету розгляду, то на даний час вже існує позиція Вищого адміністративного суду, яка викладена в ухвалах: від 29.10.2014 р. по справі № К/800/3757/13, від 20.10.2011 р. по справі № К-50825/09, та від 16.05.2013 р. по справі № К/9991/53226/12.
Зокрема, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20.10.2011 р. по справі № К-50825/09 чітко зазначено, що відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодуванням сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Так, підприємство отримало розрахунки Управління Пенсійного фонду фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які з моменту отримання є узгодженими і обов`язковими для виконання, оскільки розрахунок відповідач не оскаржив, а тому він є обов`язковим для виконання, тобто підлягає сплаті.
В ухвалі від 16.05.2013 р. по справі № К/9991/53226/12 Вищий адміністративний суд України вказав, що обов`язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на позивача, а відповідач зобов`язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених позивачем, підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, який надсилається відповідачу.
Зважаючи на це, посилання відповідача на те, що чинним законодавством не передбачено визначення розміру відшкодування на основі щомісячних розрахунків, не відповідає дійсності, та є необґрунтованим.
Так, відповідно до вимог чинного законодавства, Управлінням супровідним листом на адресу підприємства ВАТ "Київхімволокно" було направлено річний розрахунок фактичних витрат на 2014 рік на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суд наголошує, що розрахунки формуються згідно з Інструкцією №21-1 від 19.12.2003 р. сума обчислена на підставі додатків 8 та 8 а, які були сформовані програмним способом Інформаційно-обчислювальним центром Міністерства праці і соціальної політики (ІОЦ МПС).
Отже, виплати обчислюються автоматично, з урахуванням проведених виплат. Вони містяться у додатках №6 та № 7 і управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва не розраховуються.
Як вбачається з матеріалів справи ВАТ "Київхімволокно" були направлені копії додатків, що були сформовані програмним способом і на основі яких сформовано щомісячні розрахунки для зручного користування, що надсилаються на адресу підприємства кожного місяця, у зв`язку з не сплатою боргу.
Також, суд звертає увагу, що Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, у свою чергу, були надані до матеріалів справи детальні письмові пояснення та розрахунки щодо кожної із осіб, зазначених відповідачем, осіб (пенсіонерів), та відповідно в судових засіданнях доведено допустимими у справі доказами обґрунтованість та правомірність заявлених позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2.
Суд не бере до уваги доводи відповідача, що розрахунок має неточності та необґрунтовані дані, оскільки представником відповідача в судовому засіданні не надані конкретні приклади невірного нарахування сум витрат, які визначені позивачем.
Згідно вимог ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Таким чином, несплата відповідачем боргу завдає шкоди інтересам держави та порушує конституційні права громадян.
Отже судом встановлено, що позивачем правомірно сформовано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за списком № 2 в розмірі 255849, 89 грн.
Таким чином, Відкрите акціонерне товариство Київхімволокно повинно було відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 в розмірі 255849, 89 грн.
Проте станом на день розгляду спору в суді зазначена заборгованість відповідачем не сплачена, доказів зворотного суду не надано.
Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-ІV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Беручи до уваги те, що суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 до Пенсійного фонду України відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва задовольнити повністю .
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Київхімволокно" (02094, м. Київ, вул. Магнітогорська, 1, код ЄДРПОУ 05763429,) з р/р НОМЕР_1 , МФО 322313 в ВАТ "Укрексімбанк", НОМЕР_2 , МФО 300272 в АБ Енергобанк в м Києві, НОМЕР_3 МФО 335838 в Донецькій філії АБ Експрес-банк, НОМЕР_4 , МФО 322948, в АКБ Форум Київ, НОМЕР_5 ,МФО 322283 в Філії Ватутінське від.ПІБ в м.Києві, НОМЕР_6 , НОМЕР_7 МФО322692, в АКБ Росток банк в м. Києві, НОМЕР_8 МФО 322142 в Філії Дніпровське від.ПІБ в м.Києві на користь Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва заборгованість, що виникла у зв`язку з несплатою фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 в розмірі 255849, 89 грн. (двісті п`ятдесят п`ять тисяч вісімсот сорок дев`ять грн. 89 коп).
3. Стягнення провести на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва № 256003012604 в ОПЕРУ ГУ Ощадбанку по Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 26063541.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2020 |
Оприлюднено | 20.05.2020 |
Номер документу | 89324173 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Добрянська Я.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні