Рішення
від 20.05.2020 по справі 680/226/20
НОВОУШИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 680/226/20

№2-о/680/57/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2020 року смт.Нова Ушиця

Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Яцини О.І.,

з участю секретаря судового засідання Стандрійчук М.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Борсуківська сільська рада Хмельницької області, Новоушицька селищна рада Хмельницької області про встановлення факту спільного проживання,-

установив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в якій просила суд встановити факт спільного проживання її батька ОСОБА_2 та її баби ОСОБА_3 .

Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя ОСОБА_3 отримала державний акт на право приватної власності на землю та склала заповіт, відповідно до якого земельну ділянку, майновий пай та грошові вклади заповіла своєму синові ОСОБА_2 . Будучи похилого віку ОСОБА_3 переїхала проживати з січня 2006 року у квартиру свого сина ОСОБА_2 у АДРЕСА_1 .

Заявниця є донькою ОСОБА_2 та спадкоємцем за законом майна ОСОБА_3 , проте оформити право власності в порядку спадкування на земельну ділянку не може через відмову нотаріуса, оскільки вона не може довести факт спільного проживання спадкодавців на момент відкриття спадщини.

Заявниця подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує.

Заінтересована особа - Новоушицька селищна рада, Хмельницької області надіслала до суду заяву про розгляд справи без участі представника та при винесенні рішення покладається на думку суду.

Заінтересована особа - Борсуківська сільська рада, Хмельницької області надіслала до суду заяву в якій заявлені вимоги визнала, просить справу слухати у відсутності представника.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши та оцінивши докази у справі, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06 травня 2006 року (а.с.8).

Даними заповіту посвідченого секретарем Борсуківської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області підтверджується, що ОСОБА_3 заповіла земельну ділянку, майновий пай та грошові вклади синові ОСОБА_2 (а.с.7).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 25 грудня 2014 року (а.с.9).

Заявниця є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, свідоцтвом про розірвання шлюбу (а.с.5,6,11).

Із державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №80433623 січня 2002 року вбачається, що померлій ОСОБА_3 належала земельна ділянка на території Борсуківської сільської ради.

Згідно із довідками №199250, 199255 від 18 лютого 2020 року, №107 від 19 лютого 2020 року ОСОБА_2 до дня смерті був зареєстрований і проживав у АДРЕСА_1 . Разом із ним були зареєстровані дочка - ОСОБА_1 , внук - ОСОБА_4 ОСОБА_3 до дня смерті була зареєстрована в АДРЕСА_2 .

Згідно із актом обстеження на предмет проживання від 25 лютого 2020 року ОСОБА_3 з січня 2006 року і до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала без реєстрації разом із сином ОСОБА_2 в його квартирі за адресою АДРЕСА_1 . Так як вона була похилого віку та потребувала стороннього догляду (а.с.17).

Заявниці відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на майно, у зв`язку з неможливістю довести факт спільного проживання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з повідомленням цього ж нотаріуса №97/01-16 від 12 березня 2020 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заведена.

Із матеріалів спадкової справи №204-2015 вбачається, що спадкоємцями є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , які отримали свідоцтва про право на спадщину за законом.

Частиною третьою статті 1268 ЦК визначено, що спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК (в редакції, яка діяла на час відкриття спадщини) є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно до частини десятої статті 6 того ж Закону реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008, № 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Відповідно до п.3.22. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Мінюстом від 22.02.2012 року № 296/5 (в редакції, яка діє з 08.12.2017 року) у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

За змістом ст.1268 ЦК України причини постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини вказана норма закону не передбачає.

Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за місцем проживання ОСОБА_2 не може бути доказом того, що вона не проживала зі спадкоємцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.

Таку ж позицію висловив Верховний Суд у постанові від 10 січня 2019 року по справі № 484/747/17.

З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 з ОСОБА_3 на час відкриття спадщини у АДРЕСА_1 , оскільки встановлення цього факту необхідне заявниці для вирішення спадкових прав.

Відповідно до положень частини сьомої статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 76, 263, 265, 273, 315, 319, ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Заяву задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , юридичний факт постійного проживання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з січня 2006 року до часу відкриття спадщини у АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути до Хмельницького апеляційного суду через Новоушицький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів із дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 .

Заінтересовані особи: - Новоушицька селищна рада, Хмельницької області (адреса місцезнаходження: смт. Нова Ушиця, вул. Українська, 18, ЄДРПОУ - 04407388.

Борсуківська сільська рада Новоушицького району Хмельницької області, місцезнаходження: с.Борсуки, Новоушицького району, Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04404645.

Суддя О. І. Яцина

СудНовоушицький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.05.2020
Оприлюднено21.05.2020
Номер документу89337737
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —680/226/20

Рішення від 20.05.2020

Цивільне

Новоушицький районний суд Хмельницької області

Яцина О. І.

Ухвала від 05.03.2020

Цивільне

Новоушицький районний суд Хмельницької області

Яцина О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні