Рішення
від 14.05.2020 по справі 398/324/20
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/324/20

провадження №: 2/398/732/20

РІШЕННЯ

Іменем України

"14" травня 2020 р. м. Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Коліуш Г.В., з участю секретаря судового засідання Замкової Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дівочепільської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

з участю:

представника позивача - Кошеленко А.В.

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в два місяці.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_4 , після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно та майнові права, в тому числі на земельну частку (пай), яка перебувала в колективній власності КСП ім. Димитрова, що знаходиться на території Дівочепільської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, яке належало померлому відповідно Сертифікату серії КР №0127136. Спадкоємцями першої черги за законом є вона, а також її рідні сестри - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Їй відомо, що в нотаріальній конторі спадкова справа не заводилась. В даний час лише в неї виникла необхідність в оформленні цієї спадщини, в чому їй було відмовлено через пропуск строку для прийняття спадщини. Від спадщини вона не відмовлялась, однак мала обєктивні причини, які перешкоджали їй звернутися до нотаріуса, на час відкриття спадщини вона була неповнолітньою, тому вирішувати питання з прийняттям спадщини самостійно не могла, а її мати в силу складних життєвих обставин, в інтересах своєї неповнолітньої доньки, спадщину у встановленому законом порядку не прийняла, позивачу про існування спадкового майна стало відомо лише наприкінці 2019 року від працівників сільради.

Позивач в судове засідання не з`явилася, про час, місце та дату судового засідання повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила.

Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву підтримала з підстав, зазначених в позові, пояснила, що позивач на момент відкриття спадщини була неповнолітньої особою, відповідно до ст.549 ЦК УРСР в редакції 1963 року спадкоємцем, який прийняв спадщину визнавася спадкоємець, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини,Є проте мати позивача, яка на момент відкриття спадщини була неповнолітньою, дій передбачених ст.549 ЦК ЦУРСР не вчинила, тому іншого, позасудового способузахисту своїх спадкових прав, не існує.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час, місце та дату судового засідання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечував.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не зявились, про дату. час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, подали заяви про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечували.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно, повно та об`єктивно оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, приходить до такого висновку.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 .

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Згідно довідки №591 від 26.11.2019 року, виданої Дівочепільською сільською радою, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 був зареєстрований та постійно проживав з 30.10.1993 року до дня своєї смерті за адресою: с. Дівоче Поле, проживав один. Заповіт від ОСОБА_4 в Дівочепільській сільській раді не посвідчувався.

Згідно довідки №614 від 19.12.2019 року, виданої Дівочепільською сільською радою, земельна частка (пай) відповідно до схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) території колишнього КСП ім. Димитрова №262 площею 6,5498 га кадастровий номер 3520382400:02:000:9108, дійсно була надана громадянину ОСОБА_4 згідно сертифікату серія КР №0127136.

З листа завідуючої Олександрійської районної державної нотаріальної контори Ліб В.В. Ліб за вих №55/02-31 від 22.01.2020 року вбачається, що Олександрійська районна державна нотаріальна контора не вправі видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як не подано до нотаріальної контори на протязі 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця заяви про прийняття спадщини, тобто пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини.

З листа завідуючої Олександрійської районної державної нотаріальної контори Ліб В.В. вих.№ 129/01-16 від 10.02.2020 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилась.

Відповідно до ч.1 ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Згідно з ч.1 ст. 550 ЦК УРСР строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.

Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкодавців).

Згідно з ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За змістом ч. 1 ст. 1269 та ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.

Як зазначено в ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про надання позивачу додаткового строку для прийняття спадщини суд виходить з приписів Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , згідно якої вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, для подання заяви про прийняття спадщини, суд вирішує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.

Виходячи з наведеного, враховуючи згоду інших спадкоємців на задоволення позовних вимог та відсутність заперечень проти позову з боку відповідача, наявність поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини, а саме, вік позивача на час відкриття спадщини, суд приходить до висновку, про задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Дівочепільської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366077, місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Дівоче Поле, вул. Чкалова, 19), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) додатковий строк в два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Роз`яснити учасникам, що відповідно до п.3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, зокрема, ст. 354 цього Кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.

Повний текст рішення складений 20.05.2020 року.

Учасник справи:

ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

ОСОБА_7 , адреса робочого місця: АДРЕСА_4 ;

Дівочепільська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області код ЄДРПОУ 04366077, місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, сел. Дівоче Поле, вул. Чкалова, 19;

ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 ),

ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Суддя Коліуш Г.В.

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення14.05.2020
Оприлюднено21.05.2020
Номер документу89341277
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/324/20

Рішення від 14.05.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Рішення від 14.05.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 16.04.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 25.02.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

Ухвала від 04.02.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Коліуш Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні