Рішення
від 20.05.2020 по справі 728/526/20
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 728/526/20

2/728/264/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2020 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді - Лободи Н.В.

за участі секретаря судового засідання - Кулик Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмачі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Тиницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Бахмацького районного суду Чернігівської області з позовом до Тиницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1 . Позов мотивований тим, що успадкувавши після смерті своїх батьків - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вищевказане домоволодіння, яке відноситься до типу колгоспних дворів , позивачі не мають можливості належним чином зареєструвати свої спадкові права на спірну нерухомість, оскільки відсутні відповідні правовстановлюючі документи.

Відповідно до ухвали Бахмацького районного суду Чернігівської області від 27.03.2020 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 30.04.2020.

30.04.2020 підготовче провадження у справі було закрито і справа призначена до судового розгляду по суті на 20.05.2020.

Учасники провадження у судове засідання не з`явилися; позивачі у позові просять справу розглянути без їх участі та задовольнити їх вимоги у повному обсязі; представник відповідача подав заяву про розгляд справи без його участі, позов визнає, відзиву на нього у встановлені судом строки не подав.

Судом на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Суд приходить до наступних висновків.

Так, у судовому засіданні встановлено, що в домоволодінні, яке розташоване в АДРЕСА_1 та має статус "колгоспного двору", станом на 15.04.1991 року були зареєстровані та проживали батьки позивачів: ОСОБА_3 , який був головою двору та його дружина - ОСОБА_4 (а.с.15,19,20).

Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у п.6 Постанови від 22.05.1995 №15 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності", до правовідносин, що виникли до 15.04.1991, застосовується чинне на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, що було придбане до 15.04.1991, мають вирішуватися за нормами, які регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 не втратили права на частку в його майні, розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Згідно з Законом УРСР "Про сільську Раду народних депутатів трудящих УРСР" від 02.06.1968 кожна сільська рада вела погосподарські книги. У заглавній частині особистого рахунку записувались прізвище, ім`я по батькові глави сім`ї, на ім`я якого відкрито особовий рахунок, він і був власником будинку, іншим чином реєстрація власності в сільській місцевості передбачена не була за виключенням договорів дарування, міни, купівлі-продажу, пожиттєвого утримування, спадкування. З введенням в дію Закону України "Про власність" 1991 року та ЦК України 2003 року будь-якого іншого порядку реєстрації збудованих до 15.04.1991 в сільській місцевості домоволодінь або їх перереєстрації не передбачено, самовільно збудованими вони також не являються, оскільки будувалися і реєструвались згідно з діючим на той час законодавства.

Таким чином, враховуючи вимоги законодавства, які регулювали власність колгоспного двору, домоволодіння в АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності належало батькам позивачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 по 1/2 частині кожному, оскільки частки членів колгоспного двору є рівними (а.с.15).

Проте, у власників відсутні правовстановлюючі документи на належні їм частини даного домоволодіння, оскільки на момент його зведення реєстрація будинку у сільській місцевості не вимагалася.

Відповідно до ст. 524, 525 ЦК УРСР, який діяв на момент смерті ОСОБА_3 , спадкоємство здійснювалось за законом і за заповітом.

Відповідно до ст.548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ст.549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав нотконторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно з повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 12.05.2020 №350/01-16 спадкова справа після померлого ОСОБА_3 не відкривалася, оскільки ніхто із спадкоємців із заявами про прийняття спадщини чи про відмову у її прийняття до нотаріуса не звертався (а.с.46, 49).

Згідно з повідомленням Тиницької сільської ради від 18.05.2020 №03-19/143 на момент смерті ОСОБА_3 , який був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 разом з останнім була зареєстрована та проживала його дружина ОСОБА_4 (а.с.45).

Таким чином, ОСОБА_4 , як спадкоємець за законом після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 успадкувала належну останньому 1/2 частину спірного домоволодіння, оскільки на момент смерті спадкодавця проживала разом з ним і фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивачів ОСОБА_4 , яка на момент смерті була зареєстрована та проживала одна в АДРЕСА_1 (а.с.7,16).

Відповідно до довідки, виданої 24.03.2020 КП Прилуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації , станом на 31.12.2012 право власності на об`єкт нерухомості - житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 не зареєстроване (а.с.12).

Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на дану нерухомість.

Згідно з повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 12.05.2020 №350/01-16 спадкова справа після померлої ОСОБА_4 була відкрита 25.03.2015 за заявами про прийняття спадщини ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , яким були видані свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.8, 46, 47-49).

Таким чином, після смерті своїх батьків - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 позивачі, окрім іншого, вцілому успадкували будинковолодіння, розташоване в АДРЕСА_1 .

Разом з тим, згідно з повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 13.03.2020 №234/02-14, відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_1 наразі унеможливлює видачу позивачам свідоцтв про право на спадщину у виді вищевказаної нерухомості (а.с.18).

Згідно з п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статті 13 Конституції України власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається у порядку, визначеному законом.

Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

У відповідності до ст.1 протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право на повагу своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності, інакше як в інтересах суспільства та на умовах передбачених законом та загальними принципами міжнародного права.

Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивачів та визнання за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 права власності за кожним на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 18, 141, 247, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, Суд,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Тиницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинок (А-1) та господарських будівель: веранди (а-1), сараю (Б-1), сараю (б-1), літньої кухні (В-1), гаража (Г-1), погреба (Пг), колодязя (К), огорожі (№1-3), які розташовані в АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину житлового будинок (А-1) та господарських будівель: веранди (а-1), сараю (Б-1), сараю (б-1), літньої кухні (В-1), гаража (Г-1), погреба (Пг), колодязя (К), огорожі (№1-3), які розташовані в АДРЕСА_1 .

Позивачі:

- ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,

- ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Відповідач - Тиницька сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, 16560, с.Тиниця Бахмацького району Чернігівської області, вул.Центральна, 3, код ЄДРПОУ - 04414603.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Бахмацький районний суд Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.05.2020
Оприлюднено21.05.2020
Номер документу89342531
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/526/20

Рішення від 20.05.2020

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Лобода Н. В.

Ухвала від 30.04.2020

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Лобода Н. В.

Ухвала від 27.03.2020

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Лобода Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні