Рішення
від 13.05.2020 по справі 585/749/20
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/749/20

Номер провадження 2/585/423/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 року м. Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючої - судді Машини І.М.,

за участю секретаря - Шемчук І.С.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до Смілівської сільської ради Роменського району Сумської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 у березні 2020 р. звернулася до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позовні вимоги мотивує тим, що вона пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки не знала про наявність заповіту, складеного на її користь.

26 березня 2020 року ухвалою Роменського міськрайонного суду відкрите провадження по справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 23 квітня 2020 р. (а.с. 22).

23 квітня 2020 року в підготовчому судовому засіданні було оголошено перерву до 13.05.2020 року оскільки для визначення кола учасників справи необхідно було витребувати інформацію чи заводилася після смерті ОСОБА_3 спадкова справа.

13 травня 2020 року позивачка та її представник в судове засідання не з`явилися, представник позивача ОСОБА_2 надала заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, в заяві до суду просив розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги визнав.

Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи проводиться за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, враховуючи положення ч. 3 ст. 200 ЦПК України, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 . (а.с. 9).

Згідно заповіту посвідченого 26 вересня 2016 року секретарем Плавинищенської сільської ради Кулик Ж.В., зареєстрованого в реєстрі за № 174, ОСОБА_3 все своє майно заповів ОСОБА_1 (а.с. 11).

З довідки-характеристики виконкому Плавинищенської сільської ради Роменського району Сумської області від 24.02.2020 № 137, встановлено, що спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_3 являється ОСОБА_1 , яка вчасно не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори. Інші спадкоємці відсутні. Заповіт від імені ОСОБА_3 виконкомом Плавинищенської сільської ради посвідчувався 26 вересня 2016 року за реєстровим номером 174, який не змінено та не відмінено. (а.с. 10).

З свідоцтва про народження ОСОБА_4 вбачається, що її батьком є ОСОБА_5 , а згідно свідоцтва про народження ОСОБА_5 , його батьком є ОСОБА_3 (а.с.14-15)

Відповідно свідоцтва про одруження ОСОБА_6 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 одружились. Прізвище дружини після одруження ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . (а.с.17)

З державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 023378 вбачається, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 2, 830 га, розташованої на території Смілівської сільської ради Роменського району. (а.с.18)

Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , не заводилася, що вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 60068798 від 28.04.2020, виданої приватним нотаріусом Роменського районного нотаріального округу Сумської області Селезньовою Т.О.

Як на поважність причини пропуску строку прийняття спадщини позивач посилається на необізнаність про складений спадкодавцем на її ім`я заповіт, оскільки вважала, що заповіт складений на користь сина померлого, в зв`язку з чим вона не прийняла спадщину в передбачений законом строк, що унеможливлює видачу їй нотаріусом свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

За загальним правилом положення про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Такий правовий висновок зроблений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Також у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

За таких обставин, суд вважає, що причини пропуску позивачем встановленого законом шестимісячного строку на звернення із заявою про прийняття спадщини є поважними.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

За таких обставин, оскільки як встановлено судом, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, та причини пропуску позивачем встановленого законом строку для прийняття спадщини є поважними, суд, приходить до висновку про задоволення позову.

На підставі положень ст.ст. 13, 81, 89, 200, 206, 259, 263-265 ЦПК України, ч.1 ст. 1270, ч.1 ст. 1221, ч.3 ст.1272 ЦК України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ), представник позивача адвокат Мороз Леся Олексіївна, до Смілівської сільської ради Роменського району Сумської області (місцезнаходження: 42033, Сумська область, Роменський район, с. Сміле, вул. Соборна, 57, код ЄДРПОУ - 04389012), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк в два місяці з дня вступу рішення в законну силу для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення13.05.2020
Оприлюднено21.05.2020
Номер документу89346124
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/749/20

Рішення від 13.05.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

Ухвала від 26.03.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Машина І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні