ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.05.2020 м. Ужгород Справа № 907/77/20
Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В. , розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку Приватбанк , м. Київ
до відповідача 1 Товариства з обмеженою відповідальністю Лівінг Спейс , м. Ужгород
до відповідача 2 ОСОБА_1 , м. Ужгород
про солідарне стягнення 56470,31 грн
секретар судового засідання - Штундер Д.Л.
сторони не викликались
СУДОВІ ПРОЦЕДУРИ.
Позивач заявив позов до відповідачів про солідарне стягнення суми 56470,31 грн. (який складається з 46666,65 боргу по кредиту, 1813,33 грн. боргу за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 6515,33 грн. боргу за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 1475,00 грн. пені), що виник внаслідок невиконання відповідачем 1 Договору б/н від 21.02.2019. Оскільки виконання відповідачем 1 зобов`язання за цим Договором забезпечено Договором поруки №POR1550669741231 від 21.02.2019, укладеним між позивачем з відповідачем 2, вимога про стягнення боргу заявлена банком до відповідачів солідарно. Позов заявлено з посиланням на статті 526, 530, 554, 610, 1054 Цивільного кодексу України, 196, 230-232 Господарського кодексу України.
При зверненні з позовом заявник подав клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Попередній розрахунок понесених позивачем судових витрат становить суму 2102,00 грн сплаченого судового збору.
Ухвалою суду від 26.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглянути спір в порядку спрощеного провадження без виклику сторін та встановлено строки для подання заяв по суті спору.
Відповідачі не скористалися наданим їм правом надати суду відзив на позов, хоча були повідомлені своєчасно та належним чином (ухвала суду була надіслана на їх офіційну юридичну адресу), тому суд дійшов висновку, що вони мали час та можливість надати свої заперечення з приводу предмета спору, та докази, які мають значення для розгляду справи по суті.
Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 ГПК України).
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Відтак, відповідно до положень ч.ч. 8, 9 ст. 165, ч. 1 ст. 251 ГПК України у зв`язку з ненаданням відповідачами відзивів у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
АРГУМЕНТІ СТОРІН.
Правова позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок порушення відповідачем 1 умов кредитного договору в нього існує заборгованість в розмірі 46666,65 грн по тілу кредиту, 1813,33 грн боргу по відсотках, нарахованих на прострочену заборгованість та несплачена комісія. Окрім того, за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання позивачем нараховано та поставлено вимогу про стягнення пені. Враховуючи забезпечення виконання відповідачем 1 зобов`язання за цим Договором наявністю договору поруки, позов заявлено до боржника і поручителя солідарно.
Заперечення відповідачів
Відповідачі не подали відзиву на позовну заяву.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
Товариство з обмеженою відповідальністю " Лівінг Спейс" 21.02.2019 через систему інтернет-клієнт-банкінгу з використанням електронного цифрового підпису підписало Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг КУБ, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbanк.ua . Ця Заява та Умови разом складають кредитний договір між Банком та Клієнтом від 21.02.2019.
Зважаючи на це, сторони погодили наступні істотні умови кредитного договору:
1.1. Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності Клієнта в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені цим Договором терміни.
1.2. Розмір кредиту: 80000 ( вісімдесят тисяч ) грн.
1.3. Строк кредиту: 12 місяців з дати видачі коштів Клієнту.
1.4. Проценти за користування кредитом: перші 6 місяців 1,8% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця - 1,6% від початкового розміру кредиту (в т. ч. при достроковому погашенні кредиту).
1.5. Порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом.
Сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається у Додатку 1 до цієї Заяви та доступний Клієнту у системі Приват 24 для бізнесу .
1.6. У випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в п.1.5 цієї Заяви, Клієнт зобов`язаний додатково до процентів, вказаних в п.1.4., сплатити Банку проценти у розмірі 4 % в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно розділу 3.2.8. Умов та Правил надання банківських послуг.
Банк подав до суду банківську виписку ТОВ Лівінг-Спейс , яка підтверджує факт надання відповідачу коштів в межах визначеного кредитного ліміту.
За твердженням позивача належним чином свої зобов`язання відповідач 1 не виконував, Графіку погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, який є додатком № 1 до Заяви про приєднання до умов та правил надання послуги КУБ не дотримувався.
Підпунктом "в" п. 3.2.1.2.3.3 Умов та правил надання банківських послуг (далі - Умов) банку надано право у випадку порушення клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбаченого цим розділом Умов згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України здійснити одностороннє розірвання угоди про кредитування із надсиланням клієнту сповіщення. У зазначену в повідомленні дату угода про кредитування вважаться розірваною. При цьому, в останній день дії угоди про кредитування клієнт зобов`язується повернути банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов`язання. Одностороння відмова від угоди про кредитування не звільняє клієнта від відповідальності за порушення зобов`язань.
Керуючись вказаним пунктом, Боржнику було направлено повідомлення, що у випадку непогашення простроченої заборгованості в сумі 25912,77 грн. у строк до 25.11.2019, кредитний договір буде розірваний починаючи з 26.11.2019.
Однак, відповідач на повідомлення не відреагував.
Відповідно до розрахунку заборгованості, свої зобов`язання по договору відповідач 1 в повному обсязі не виконав, внаслідок чого заборгованість товариства за кредитним договором становить 56470,31 грн.: 46666,65 грн. заборгованості по кредиту, 1813,33 грн. боргу за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 6515,33 грн. боргу за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 1475,00 грн. пені.
Банк (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель, відповідач 2) 21.02.2016 підписали договір поруки № POR1550669741231, предметом якого є надання поруки Відповідачем 2 за виконання зобов`язань Відповідача 1, які випливають з Кредитного договору.
Згідно з пунктом 1.3 Договору поруки поручитель з умовами Кредитного договору (Угоди 1) ознайомлений.
Сторони договору поруки також обумовили, що поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за угодою 1 в тому ж розмірі, що боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків (п. 1.2 Договору).
У пункті 4.1. договору поруки сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладання цього договору.
З огляду на наявне забезпечення виконання зобов`язання, враховуючи, що боржник та поручитель несуть відповідальність як солідарні боржники, позивач просить стягнути борг солідарно з обох відповідачів.
ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладених Кредитного договору та Договору поруки в силу статті 11 Цивільного кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 205 Цивільного кодексу України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Згідно з частинами 1-3 статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України зобов`язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, при цьому зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави ("Позика"), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Частиною 1 статті 1048 Цивільного кодексу України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.
Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 3.2.8.1. Умов визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту Кредит КУБ для фінансування поточної діяльності Клієнта, в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати відсотків, комісії та ін. винагород в обумовлені цим Договором терміни. Кредитування Клієнта здійснюється в межах встановленого Банком ліміту кредитування, про який Банк повідомляє Клієнта через встановлені канали комунікацій. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання по Умов та правил надання банківських послуг (далі Заява).
Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват24 або у сервісі Папка24 або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги, придбані Клієнтом через Інтернет-платформу ПриватМаркет (https://privatmarket.uа).
Відповідно до пункту 3.2.8.3. Умов надання кредитів у рамках Послуги здійснюється на наступних умовах: Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту терміновий кредит в обмін на зобов`язання Клієнта щодо повернення кредиту, сплати відсотків, комісій та винагород. Відсоткова ставка за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, їх кількість і дати їх здійснення вказуються в Заяві. Заява на приєднання до Послуги в системі Приват24 або у сервісі Папка24 або іншим шляхом підписується електронним підписом, є способом укладання кредитного договору в електронному вигляді.
Суд установив, що відповідно до визначеної вище процедури товариство підписало заяву про приєднання, тобто уклало кредитний договір разом з графіком погашення основної суми боргу та процентів за кредитом.
З матеріалів справи, зокрема, виписки з рахунку, вбачається, що відповідач 1 прострочив виконання зобов`язання за Кредитним договором.
Згідно з п. 3.2.8.9.1. Умов та відповідно до ст. 212 ЦК України у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених пунктами 3.2.8.5.2. та 3.2.8.5.3. цього Договору, Клієнт сплачує Банку відсотки в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.3. цього Договору.
У свою чергу пунктом 3.2.8.3.3. Умов визначено, що при порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов`язання Позичальник сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі, встановленому у пункті 1.6. Заяви.
Нарахування прострочених відсотків здійснюється щодня, при цьому відсотки розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не враховується (п. 3.2.8.9.7. Умов).
Частиною 1 статті 230 ГК України визначена, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
За змістом частин 1 та 3 статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майна, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 6 ст. 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законам або договором.
Пунктом 3.2.8.10.1. Умов визначено, що у разі порушення Клієнтом будь-якої із зобов`язань щодо сплати комісії за користування кредитом, передбаченої пунктами 3.2.8.3.2., 3.2.8,3.1. цього Договору, термінів повернення кредиту, передбачених пунктами 3.2.8.9., 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2. цього Договору, Клієнт сплачує Банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який нараховується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до наведених положень позивачем та поставлено вимогу про стягнення штрафних санкції за несвоєчасне виконання відповідачем 1 зобов`язання.
Здійснивши перевірку проведених Банком нарахувань, суд погоджується з наявністю боргу та проведених нарахувань на вказану позивачем суму, відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підставними.
Доказів погашення відповідачем кредиту та сплати всіх нарахувань матеріали справи не містять.
Відповідно до частини 1 статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Як установлено судом, відповідач 2 надав поруку перед Банком за виконання товариством зобов`язань за кредитним договором.
Пунктами 1.2, 1.5 Договору поруки встановлено, що у випадку невиконання боржником зобов`язань за Кредитним договором, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, в тому ж розмірі, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків.
В ході судового розгляду, відповідачі жодних заперечень проти позову суду не подали, не спростували доводів позовної заяви, не надали суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що досліджені судом.
Положеннями статей 13-14 ГПК України унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до статей 73, 74, 76-80 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зважаючи на зазначене, позовні вимоги про стягнення з відповідачів солідарно суми, що складає предмет спору, є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак, на відповідачів покладається 2102,00 грн. витрат на оплату судового збору в рівних долях.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 81, 129, 236, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лівінг-Спейс"(88020, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Промислова, буд. 3, код ЄДРПОУ 41457443) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) суму 56470,31 грн. (п`ятдесят шість тисяч чотириста сімдесят гривень 31 коп.), в т. ч. 46666,65 боргу по кредиту, 1813,33 грн. боргу за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 6515,33 грн. боргу за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 1475,00 грн. пені.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лівінг-Спейс"(88020, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Промислова, буд. 3, код ЄДРПОУ 41457443) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) суму 1051,00 грн (одна тисяча п`ятдесят одна гривня 00 коп ) на відшкодування витрат по сплаті судового збору
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) суму 1051,00 грн (одна тисяча п`ятдесят одна гривня 00 коп ) .
Рішення набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у строк, визначений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Встановлені процесуальні строки обчислюються з врахуванням п. 3 ч. 11 Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) , тобто продовжуються на строк дії такого карантину.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя Л.В. Андрейчук
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2020 |
Оприлюднено | 21.05.2020 |
Номер документу | 89347602 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Андрейчук Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні