Рішення
від 21.05.2020 по справі 911/585/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" травня 2020 р. Справа № 911/585/20

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Технології гідроочищення", 01133, місто Київ, провулок Лабораторний, будинок 1, кімната 177

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантікс 1", 09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Гагаріна, будинок 35/33, квартира 20

про стягнення 89 595,92 грн за договором про надання послуг № 102 від 26.04.2019

суддя Н.Г. Шевчук

без виклику сторін

суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Технології гідроочищення" звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантікс 1" про стягнення 89 595,92 грн заборгованості за договором про надання послуг № 102 від 26.04.2019, з яких: 74 989,20 грн основна сума заборгованості, 13 387,11 грн пеня та 1 219,61 грн 3% річних.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за вказаним договором в частині проведення розрахунків за надані послуги.

Згідно з пунктом 1 частини п`ятої статті 12 Господарського процесуального кодексу України справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, є малозначними справами.

Частиною першою статті 247 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що малозначні справи розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини першої статті 250 Господарського процесуального кодексу України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.03.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та визначено строк відповідачу для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні та відзиву на позовну заяву.

Однак, поштове відправлення разом з ухвалою суду про відкриття провадження у справі, яке було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було повернуто підприємством поштового зв`язку назад до суду із зазначенням причини повернення: "За зазначеною адресою дом знесли, адресат переїхав".

Супровідним листом від 30.03.2020 судом було повторно надіслано копію ухвали про відкриття провадження у справі з повідомленням про вручення, яке повернуто із зазначенням причини: "За зазначеною адресою дом знесено".

У зв`язку з викладеним судом було зроблено телефонограму від 06.05.2020 на номер телефону Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантікс 1", який зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (+380961477285).

Відповідач відзиву на позов не подав, про наявність заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не заявив.

Згідно частини девятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справ у за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

встановив:

26 квітня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Технології гідроочищення" (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Атлантікс 1" (Замовник) було укладено договір про надання послуг № 102, відповідно до пункту 1.1 якого Замовник доручає, а Виконавець зобов`язується надати такі послуги: Підіймання втопленого обладнання із водозабірної свердловини № 1 по вул. Юність с. Трипілля Обухівського району Київської області.

Відповідно до пунктів 1.2 - 1.5 Договору Замовник зобов`язується своєчасно прийняти і оплатити послуги, які визначені у п.1.1. цього договору. Надані послуги за цим договором передаються Виконавцем Замовнику на підставі акту здачі-прийняття наданих послуг, який підписуються обома Сторонами. Вартість послуг визначається відповідно до договірної ціни, що є невід`ємною частиною цього договору. Договірна ціна розраховується у відповідності з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 "ПРАВИЛА ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА" з використанням державних та відомчих ресурсних елементних кошторисних норм. Розмір заробітної плати, кошторисного прибутку, загальновиробничих та адміністративних витрат визначаються за фактичними показниками, що склалися у Виконавця за попередній період, з урахуванням його потужностей та структури витрат, але не більше рекомендованих Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України усереднених показників.

Згідно з пунктом 2.1 Договору загальна сума договору складає: 74 989,20 грн у тому числі ПДВ (20%) 12 498,20 грн.

Кінцева сума договору може змінюватись, виходячи з фактичного обсягу наданих послуг, що підтверджується актом (актами) здачі-прийняття наданих послуг (пункт 2.2 Договору).

Відповідно до пункту 3.2 Договору оплата здійснюється протягом 10 календарних днів після підписання Замовником та Виконавцем актів здачі-прийняття наданих послуг у безготівковій формі шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Виконавця.

Сторони погодились, що кінцевий термін оплати Замовником наданих і прийнятих послуг з урахуванням п. 3.2 Договору здійснюється не пізніше 31.07.2019 року (пункт 3.3 Договору).

За змістом пункту 5.1 Договору прийом наданих Виконавцем послуг оформлюється актом(ми) здачі-прийняття наданих послуг та здійснюється Замовником протягом 2-х днів з моменту його повідомлення про готовність послуг до прийняття. У випадку наявності недоліків або дефектів наданих послуг, Замовник зобов`язаний у цей термін вмотивовано письмово повідомити Виконавця про відмову від підпису актів.

При несвоєчасній оплаті Замовником наданих послуг, Замовник сплачує Виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день перевищення терміну сплати від суми не перерахованих коштів (пункт 6.4 Договору).

Пунктом 6.8 Договору визначено, що штрафні санкції передбачені п. 6.3 та п. 6.4 цього Договору нараховуються протягом всього терміну невиконання зобов`язання.

Договір вступає в силу з моменту його підписання обома Сторонами і діє до 31 грудня 2019 року, а в частині виконання взятих на себе зобов`язань - до повного їх виконання Сторонами (пункт 12.1 Договору).

Відповідно до затвердженої ТОВ "Технології гідроочищення" та погодженої ТОВ "Атлантікс 1" Калькуляції, що є невід`ємною частиною Договору, сума послуг складає 74 989,20 грн.

На підтвердження виконання свої обов`язків за Договором, позивачем додано до позовної заяви підписаний та скріплений печатками обох Сторін Акт надання послуг № 44 від 10.05.2019.

У зв`язку з несплатою відповідачем наданих послуг, позивач 17.01.2020 направив на адресу відповідача вимогу про сплату заборгованості № 3, відповідно до якої просив у 7-ми денний строк оплатити заборгованість у розмірі 74 989,20 грн, однак ні вмотивованої відповіді, ні оплати заборгованості від відповідача до позивача не надходило, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини першої статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частина перша статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з частиною першою статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини першої статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що підписавши Акт надання послуг № 44 від 10.05.2019 Замовником було прийнято без претензій по об`єму, якості та строкам виконані роботи (надані послуги) Виконавцем, у зв`язку з чим у Замовника виникає обов`язок з оплати отриманих послуг.

Відповідачем доводи позивача не спростовані, докази сплати заборгованості за надані позивачем послуги в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи, що заборгованість за отримані послуги на час прийняття рішення відповідачем не погашена, докази оплати отриманих відповідачем послуг відсутні, а розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, вимога про стягнення з відповідача 74 989,20 грн боргу за надані послуги підлягає задоволенню в повному обсязі.

Крім суми основного боргу, у зв`язку з неналежним виконанням грошових зобов`язань за договором в частині своєчасної та повної оплати вартості виконаних робіт, позивачем заявлено до стягнення 13 387,11 грн пені та 1 219,61 грн 3% річних за період з 01.08.2019 (відповідно до пункту 3.3 Договору кінцевий термін оплати здійснюється не пізніше 31.07.2019) по 28.01.2020.

Частиною першою статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що у разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання, він зобов`язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, пеня, штраф).

Частиною першою статті 549 Господарського кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Частиною третьою цієї статті визначено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Відповідно до статті 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Тому період обчислення пені починається з наступного дня після дати, в яку зобов`язання мало бути виконано. Відповідно до частини шостої статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язань припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, якщо інше не встановлено законом або договором.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений (частина друга статті 625 Цивільного кодексу України).

Судом встановлено факт неналежного виконання відповідачем свого зобов`язання стосовно своєчасного розрахунку за надані позивачем послуги згідно Акту № 44 від 10.05.2019.

Виходячи із положень зазначених норм, наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді трьох процентів річних виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши наявні в позовній заяві розрахунки пені та 3% річних, судом встановлено, що вони виконані арифметично невірно, у зв`язку з чим за допомогою калькулятора штрафів системи "Ліга Закон" судом було здійснено власні розрахунки пені та 3% річних.

Розрахунок суми пені

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 74989.20 01.08.2019 - 05.09.2019 36 17.0000 % 0.093 %* 2514.71 74989.20 06.09.2019 - 24.10.2019 49 16.5000 % 0.090 %* 3322.12 74989.20 25.10.2019 - 12.12.2019 49 15.5000 % 0.085 %* 3120.78 74989.20 13.12.2019 - 28.01.2020 47 13.5000 % 0.074 %* 2607.16 Таким чином, загальна сума пені за договором складає 11 564,77 грн.

Розрахунок процентів

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 74989.20 01.08.2019 - 28.01.2020 181 3 % 1115.12 Таким чином, загальна сума 3% річних за договором складає 1 115,12 грн.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, та з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 74 989,20 грн основної заборгованості, 11 564,77 грн пені та 1 115,12 грн 3% річних. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що спір виник з вини відповідача витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись статтями 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантікс 1" (09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Гагаріна, будинок 35/33, квартира 20, код 37917676) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Технології гідроочищення" (01133, місто Київ, провулок Лабораторний, будинок 1, кімната 177, код 35634715) 74 989 (сімдесят чотири тисячі дев`ятсот вісімдесят дев`ять) грн 20 коп. основної заборгованості за договором про надання послуг № 102 від 26.04.2019, 11 564 (одинадцять тисяч п`ятсот шістдесят чотири) грн 77 коп. пені, 1 115 (одну тисячу сто п`ятнадцять) грн 12 коп. 3% річних та 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп. судового збору.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н.Г. Шевчук

Рішення складено та підписано: 21.05.2020

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення21.05.2020
Оприлюднено22.05.2020
Номер документу89348073
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/585/20

Рішення від 21.05.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 06.03.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні