Рішення
від 19.05.2020 по справі 279/407/20
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/407/20

Провадження № 2/279/750/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені цивільну справу №279/407/20 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі виконавчого комітету Мединівської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Мединівка Коростенського районну Житомирської області помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина за законом. Батько за життя успадкував після смерті своєї матері ОСОБА_3 , відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 16.10.2008 року, право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Прогрес с.Поліське Коростенського району Житомирської області, розміром 4,49 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі, яка належала померлій на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0339745, виданого 01.08.2007 року.

Він, як спадкоємець першої черги за законом, прийняв спадщину, оскільки на момент смерті батька був зареєстрований та спільно проживав із спадкодавцем, відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України. Його мати ОСОБА_4 , будучи також спадкоємцем першої черги за законом, відмовилась від прийняття спадщини, шляхом подання у встановлений законом строк заяви про відмову від спадщини до Коростенської районної державної нотаріальної контори.

З метою оформлення своїх спадкових прав на земельну частку (пай), він звернувся до Коростенської районної державної нотаріальної контори, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказану земельну частку (пай) після смерті батька йому було відмовлено, оскільки у сертифікаті на право на земельну частку (пай) відсутні зміни про передачу права на земельну частку (пай), про що отримано письму відмову №1132/02-14 від 25.09.2019 року та рекомендовано звернутись для вирішення даного питання до суду. Рішенням суду визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) у землі , яка перебуває у колективній власності КСП "Прогрес" с.Поліське Коростенського району Житомирської області, розміром 4, 49 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі.

Сторони письмово повідомили про розгляд справи у їх відсутності, в зв`язку з чим фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне:

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 63 роки в с.Мединівка Коростенського району, Житомирської області помер ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 08.11.2018 року.

На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Коростенської міської державної нотаріальної контори Левківської Г.С. 16.10.2008 року ОСОБА_2 успадкував після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" с.Поліське, Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області, розміром 4, 49 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що належало померлій на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), виданого 01.08.2007 року серії ЖТ №0339745 Коростенською райдержадміністрацією Житомирської області, зареєстровано у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 01.08.2007 року за №309. Вартість земельної частки (паю) по КСП "Прогрес" Поліської сільської ради становить 6116, 88 гривень , згідно довідки, виданої земельно-кадастровим бюро м.Коростень Житомирської області від 30.09.2008 року за №111.

Зі спадкової справи №44/2019 заведеної на підставі заяви ОСОБА_4 про відмову від спадщини слідує, що на момент смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . На день смерті разом з померлим ОСОБА_2 були зареєстровані та проживали: дружина ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 , син ОСОБА_1 , внучка ОСОБА_6 , що стверджується довідкою Мединівської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 06.03.2019 року №62/02-22.

Частиною 1 ст. 1268, ч.1 ст.1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Частиною 3 ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленою ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Згідно вимог частини 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1274 ЦК України передбачено, що спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

13.03.2019 року дружина спадкодавця позивача ОСОБА_4 подала заяву про відмову від спадщини після смерті чоловіка. В даній заяві одночасно вказала, що іншими спадкоємцями померлого є сини останнього: ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , а також, що вона не претендує на виділ частки у спільному сумісному майні подружжя.

23.03.2019 року ОСОБА_5 також подав заяву про відмову від спадщини після смерті батька ОСОБА_2 .

Згідно ч.2 ст.1275 ЦК України якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.

Отже, спадкоємцем ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , який, як син померлого, є спадкоємцем першої черги по закону і вважається таким, що прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_2 на підставі ч.3 ст.1268 ЦК України.

Ступінь родинного зв`язку між позивачем та його спадкодавцем підтверджується наявними в справі документами, зокрема, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 виданого 15.04.1983 року.

25.09.2019 року ОСОБА_1 подав до Коростенської районної державної нотаріальної контори заяву стосовно оформлення спадкових прав .

Листом від 25.09.2019 року №1132/02-14 в.о. нотаріуса Коростенської районної державної нотаріальної контори Лугина О.І. повідомив позивачу про те, що свідоцтво про право на спадщину за законом не може бути видано оскільки у наданому сертифікату відсутні відомості про особу, якій перейшло право на земельну частку (пай) .

Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Враховуючи те, що позивач надав суду копію листа нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, яким одночасно надано роз`яснення щодо підстав відмови, чим позивач підтвердив неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину в органах нотаріату, а також, що право власності спадкодавця позивача на право на земельну частку (пай) підтверджено належним правовстановлюючим документом - свідоцтвом про право на спадщину за законом, яке ніким не оспорено та не скасовано, тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.328, 1217, 1223, 1268, 1269, 1270, 1274, 1275, 1296 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Прогрес" с.Поліське, Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області, розміром 4, 49 в умовних кадастрових гектарах, без визначення між цієї частки в натурі (на місцевості), в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке належало останньому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Коростенської міської державної нотаріальної контори Левківської Г.С. 16.10.2008 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.

Відповідно п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони та учасники:

Позивач - ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач - територіальна громада в особі виконавчого комітету Мединівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, місце знаходження: 11533, с. Мединівка, вул. Жовтнева, 88 , Коростенський р-н, Житомирська обл., ЄДРПОУ 04348007.

Суддя:

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення19.05.2020
Оприлюднено22.05.2020
Номер документу89354104
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —279/407/20

Рішення від 19.05.2020

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

Ухвала від 19.03.2020

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

Рішення від 19.03.2020

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

Рішення від 03.02.2020

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні