Справа № 361/8226/19
Провадження № 2/361/1297/20
06.05.2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2020 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Радзівіл А.Г.
за участю секретаря Бас Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Калитянської селищної ради Київської області, треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Броварська районна нотаріальна контора Київської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Калитянської селищної ради Київської області, треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Броварська районна державна нотаріальна контора Київської області, в якому просив визначити йому як спадкоємцю другої черги за законом, додатковий строк два календарних місця з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його сестри ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свій позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його сестра ОСОБА_4 , яка проживала та була зареєстрована по день смерті по АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, яке складається з окремих об`єктів нерухомого майна, а саме: земельна ділянка площею 1,5741 га за кадастровим номером 3221282400:07:004:0008 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування якої - Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Заворицької сільської ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЯИ № 347572 від 29 грудня 2012 року та земельна ділянка площею 3,2997 га за кадастровим номером 3221282400:07:004:0002 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування якої - Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Заворицької сільської ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЯИ
№ 347571 від 29 грудня 2012 року. Інших спадкоємців, які прийняли або могли б прийняти спадщину після смерті його сестри немає. За станом здоров`я позивач не міг вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , оскільки із 2008 року страждає на захворювання суглобів, ревматизм, хронічний тромбофлебіт.
09 червня 2018 року позивач звернувся до Броварської районної державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на майно, що належало померлій ОСОБА_4 , але листом від 09 червня 2018 року № 1706/02-14 державним нотаріусом Куценко Є.О. позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини та роз`яснено право на звернення до суду з позовом.З підстав визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 позивач звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від
25 листопада 2019 року даний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14 січня 2020 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Позивач у судове засідання не з`явився, до суду направив клопотання про можливість розгляду справи за його відсутності, та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача Калитянської селищної ради Броварського району Київської області в судове засідання не з`явився, до суду подано клопотання про можливість розгляду справи у їх відсутності, щодо позовних вимог покладаються на розсуд суду.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, до суду подав клопотання про визнання позову, та просив розгляд справи проводити у його відсутності.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, до суду подала клопотання про визнання позову, та просила розгляд справи проводити у її відсутності.
Представник третьої особи - Броварської районної нотаріальної контори Київської області в судове засідання також не з`явився, до суду надійшов лист про слухання справи без присутності представника нотаріальної контори.
Cуд, дослідивши письмові докази у справі, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим виконавчим комітетом Калитянської селищної ради Броварського району Київської області 04 жовтня 2017 року, актовий запис № 165, серії НОМЕР_2 (а.с.14).
ОСОБА_4 є рідною сестрою позивача, що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_3 від 28 березня 1955 року та серії
НОМЕР_4 від 22 травня 1958 року (а.с. 12-13).
ОСОБА_4 на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою виконавчого комітету Калитянської селищної ради Броварського району Київської області 13 травня 2019 року № 734 (а.с. 19).
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно,яке складається з окремих об`єктів нерухомого майна, а саме: земельна ділянка площею 1,5741 га за кадастровим номером 3221282400:07:004:0008 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування якої - Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Заворицької сільської ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЯИ № 347572 від 29 грудня 2012 року та земельна ділянка площею 3,2997 га за кадастровим номером 3221282400:07:004:0002 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування якої - Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Заворицької сільської ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЯИ № 347571 від 29 грудня 2012 року.
09 червня 2018 року позивач звернувся до Броварської районної державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на майно, що належало померлій ОСОБА_4 (а.с.23).
Згідно листа Броварської районної державної нотаріальної контори Київської області від 09 червня 2018 р. № 1706/02-14 державним нотаріусом Куценко Є.О. позивачу було повідомлено про пропуск встановлений законом шестимісячного строку для прийняття спадщини та роз`яснено право на звернення до суду з позовом про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 24).
Із спадкової справи № 200/2018 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , вбачається, що 25 травня 2018 року до Броварської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом на спадкове майно, яке належало ОСОБА_4 звернулась ОСОБА_5 , але, листом державного нотаріуса від 25 травня 2018 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини у зв`язку із відсутністю родинних стосунків із померлою. Позивач 09 червня 2018 року звернувся до Броварської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 . Інших спадкоємців не встановлено (а.с. 110-148).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно п.3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, в зв`язку з чим звільняється від подання до нотаріальної контори на протязі шести місяців від дня відкриття спадщини такої заяви.
Згідно з ч.1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини, встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п.24 постанови №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Як поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути визнані: хвороба; від`їзд, відрядження; необізнаність особи з порядком прийняття спадщини та оформлення прав на спадкове майно; необізнаність особи про наявність спадкового майна; юридичне не освідчення.
Таким чином, із медичних виписок на ім`я позивача вбачається, що він дійсно довгий час проходив лікування з приводу травматичного вивиху головки лівої стегнової кістки, має хронічні захворювання, які обмежують рух та можливість самостійно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, тому вказані причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, зважаючи, що встановлені поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд вважає за необхідне задовольнити подану заяву,та визначити позивачу додатковий строк - два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті рідної сестри ОСОБА_4 .
Керуючись ст. ст. 268, 273 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк - два місяці для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) - ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебіг строку вираховувати з часу набрання рішення законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Радзівіл А.Г.
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2020 |
Оприлюднено | 22.05.2020 |
Номер документу | 89354707 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Радзівіл А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні