Справа №335/643/20
Провадження №2/333/1242/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
20 травня 2020 року м.Запоріжжя
Комунарський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого - судді Тучкова С.С., при секретарі Шелесько Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, цивільну справу №335/643/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торгсервис до ОСОБА_1 про стягнення основного боргу та штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до суду до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, в якому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість за договором оренди майна, торгового місця і надання послуг ринку в сумі 29 484,00 гривень, яка складається з 14 742,00 гривень - сума основного боргу, 14 742,00 гривень - штрафу. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.02.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Торгсервис та ОСОБА_1 був укладений договір оренди майна, торгового місця і надання послуг ринку № НОМЕР_1 , відповідно до якого, позивач надав відповідачу в тимчасове платне користування торгове місце та торговий павільйон, розташовані на території ринку Товариства з обмеженою відповідальністю Торгсервис в м. Запоріжжі, для організації торгівлі непродовольчою групою товарів. Відповідач не виконав належним чином умови договору оренди, не сплатив борг з орендної плати та послуг ринку в строк, встановлений умовами договору, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка до цього часу не погашена.
Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.03.2020 року, після передачі справи за підсудність від Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач, будучи повідомленим судом належним чином про час і місце розгляду справи, повторно у судове засідання не з`явився і не повідомив суд про причини неявки, відзиву чи будь-яких інших заяв та клопотань до суду не надавав. Оскільки суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, відповідно до вимог ч.4 ст.223, ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст.ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
01.02.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Торгсервис та ОСОБА_1 був укладений Договір № 125 оренди майна, торгового місця і надання послуг ринку (далі Договір), відповідно до умов якого, позивач надав відповідачу в тимчасове платне користування торгове місце площею 19,2 м 2 та торговий павільйон № НОМЕР_2 Літ. З 5 (згідно техпаспорту БТІ) площею 18,2 м 2 , розташовані на території ринку Товариства з обмеженою відповідальністю Торгсервис в АДРЕСА_1 , для організації торгівлі непродовольчою групою товарів.
За умовами даного Договору орендодавець зобов`язаний передати орендарю, а орендар прийняти від орендодавця майно протягом одного місяця з моменту набрання сили даного Договору; орендатор вступає в користування майном з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі (п.п. 2.1, 2.2 договору).
Відповідно до умов п.п. 3.1., 3.3., 3.4., 3.5., 4.2. Договору відповідачем були взяті на себе обов`язки щодо сплати орендодавцю орендної плати та плати за послуги ринку у встановленому в Договорі розмірі та порядку незалежно від результатів господарської діяльності, в касу або на розрахунковий рахунок позивача щомісячно до 15 числа поточного місяця. Орендна плата за перший місяць оренди складає 198,00 гривень (без ПДВ) у відповідності з розрахунком орендної плати, яка є невід`ємною частиною Договору. Орендна плата за кожний наступний місяць складає визначається шляхом коректування за попередній місяць на індекс інфляції. Розмір послуг ринка складає 1440,00 гривень щомісячно (без ПДВ).
Згідно до п.п. 18, 21, 22 Правил торгівлі на ринках, затверджених рішенням Запорізької міської ради № 48 від 22.06.2011 року, продавці на ринках зобов`язані сплачувати послуги за утримання торгового місця в належному стані.
Термін дії Договору встановлений з 01.02.2019 року по 31.12.2019 року. Договір може бути розірваний за домовленістю сторін. За вимогою однієї із сторін Договір може бути розірваний достроково в односторонньому порядку у випадку не виконання стороною своїх зобов`язань по ньому (п.п. 9.1., 9.4).
01.02.2019 року орендодавець та орендар підписали акт прийому-передачі до Договору № 125 оренди майна, торгового місця і надання послуг ринку, згідно якого орендодавець надав торгове місце і розміщений на ньому павільйон для роздрібної торгівлі не продовольчими товарами (а.с. 13).
Статтею 759 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно зі ст. 760 ЦК України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
У відповідності до ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 763 ЦК України визначено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором. Якщо строк найму не встановлений, договір найму вважається укладеним на невизначений строк. Кожна із сторін договору найму, укладеного на невизначений строк, може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць, а у разі найму нерухомого майна - за три місяці. Договором або законом може бути встановлений інший строк для попередження про відмову від договору найму, укладеного на невизначений строк.
Якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором, що узгоджується з нормою ст. 764 ЦК України.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а ст. 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно положень ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Як встановлено ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 628 ЦК України сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настаннями цієї події.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК Україні сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства звичаїв ділового оборогу, вимог розумності та справедливості.
Станом на 24.01.2020 року у зв`язку з невиконанням умов Договору, згідно розрахунків відображених в позовній заяві, заборгованість відповідача по сплаті орендної плати та плати за послуги ринку за період з квітня 2019 року по грудень 2020 року (включно) становить 14 742,00 гривень.
23.08.2019 року позивачем було надіслано на адресу відповідача претензію про сплату заборгованості. Відповідачем поштове відправлення отримане не було, конверт повернувся із поштовою відміткою за закінченням встановленого строку зберігання (а.с. 28-32).
09.12.2019 року згідно п. 9.4. Договору позивачем надіслано на адресу відповідача повідомлення про відмову від продовження дії договору (лист № 33 від 06.12.2019 року) із надісланням відповідних рахунків на оплату заборгованості. Відповідачем поштове відправлення отримане не було, конверт також повернувся із поштовою відміткою за закінченням терміну зберігання (а.с. 33-37).
В якості підтвердження фактичного виконання сторонами умов укладеного Договору оренди, позивач додає до позову копії відповідних приходних касових ордерів (коли відповідач платив через касу товариства орендну плату та плату за послуги ринку у лютому і березні 2019 року) (а.с.24-27).
На підтвердження наявної заборгованості позивачем надані відповідні рахунки на оплату на загальну суму 14742,00 гривень, з них 1 782,00 гривень заборгованість за оренду торгової площі, 12 960,00 гривень - за послуги ринку (а.с. 15-23).
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Частиною 1 ст. 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Під неустойкою (штрафом, пенею), відповідно до статті 549 цього Кодексу розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Згідно п. 8.6 Договору у разі порушення орендарем грошового зобов`язання по сплаті орендної плати та/або плати за послуги ринку більше, ніж 15 календарних днів, від дати, що зазначена в п. 3.5. Договору, орендар виплачує орендодавцю штраф у розмірі 100% від загальної суми боргу. Договір підписаний обома сторонами без зауважень. Будь-яких заперечень щодо даного пункту при підписанні Договору сторонами суду надано не було.
Суд, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що вимоги позивача з приводу стягнення заборгованість за договором оренди майна, торгового місця і надання послуг від 01.02.2019 року в сумі 29 484,00 гривень, що складається з суми основного боргу 14 742,00 гривні, та штрафу у розмірі 14 742,00 гривень є обґрунтованими, доведені матеріалами справі та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст.ст. 525-526, 546, 610-611, 627-629, 760, 762-764, 901, 903 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 48, 76-82, 141, 229, 259, 263-265, 280-283, 289 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Торгсервис до ОСОБА_1 про стягнення основного боргу та штрафних санкцій - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 ), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Торгсервис (місце знаходження: м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, буд. 6, код ЄДРПОУ 23794020, р/р НОМЕР_4 в РУ КБ Приватбанк ), заборгованість за договором оренди майна, торгового місця і надання послуг від 01.02.2019 року в сумі 29 484,00 (двадцять дев`ять тисяч чотириста вісімдесят чотири) гривні, що складається з суми основного боргу 14 742,00 (чотирнадцять тисяч сімсот сорок дві) гривні, та штрафу у розмірі 14 742,00 (чотирнадцять тисяч сімсот сорок дві) гривні.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 ), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Торгсервис (місце знаходження: м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, буд. 6, код ЄДРПОУ 23794020, р/р НОМЕР_4 в РУ КБ Приватбанк ) витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 102,00 (дві тисячі сто дві) гривні.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше двох днів з дня його проголошення. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Відповідно до пп.15.5 п.1 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Комунарський районний суд м.Запоріжжя. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання короно вірусної хвороби (COVID-19), подання апеляційної скарги на судове рішення продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя Комунарського районного суду
м.Запоріжжя С.С. Тучков
Суд | Комунарський районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2020 |
Оприлюднено | 22.05.2020 |
Номер документу | 89356554 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Комунарський районний суд м.Запоріжжя
Тучков С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні